Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Zapełnijmy ostatnią puszkę Prezydenta Gdańska. Wiemy, na co fundacja WOŚP przeznaczy prawie 16 mln zł [AKTUALIZACJA]

Zapełnijmy ostatnią puszkę Prezydenta Gdańska. Wiemy, na co fundacja WOŚP przeznaczy prawie 16 mln zł [AKTUALIZACJA]

Paweł Adamowicz podczas 27. finału WOŚP

Taką kwotę udało się zebrać w ciągu tygodnia w czasie spontanicznej akcji zorganizowanej w mediach społecznościowych przez jedną osobę. Internauci zareagowali natychmiast. Jurek Owsiak podczas specjalnej konferencji prasowej poinformował, że pieniądze zebrane w akcji „Zapełnijmy ostatnią puszkę Pana Prezydenta dla WOŚP" zostaną przeznaczone na zakup nowoczesnej karetki dla niemowląt, która trafi do Gdańska. Zbiórka w ciągu ostatniej doby podwoiła się. Już teraz na koncie zbiórki jest 5 635 035 zł.

 

Akcję wsparło ponad 240 tys. osób.

 

Neontologiczna karetka dla Gdańska

Paweł Adamowicz co roku zbierał pieniądze do puszki jako wolontariusz WOŚP. W tym roku udało mu się zebrać 5613,11 zł. Jak pisał 13 stycznia 2019 r. w mediach społecznościowych – kwota ta była jego osobistym rekordem. W czasie wieczornego finału WOŚP w Gdańsku prezydent Adamowicz został śmiertelnie ugodzony nożem. Następnego dnia spontanicznie akcję zbierania pieniędzy do puszki zmarłego prezydenta zorganizowała Patrycja Krzymińska. Chciała zebrać tysiąc złotych. Jednak link do akcji w mediach społecznościowych rozszedł się tak szeroko, że już po tygodniu na koncie akcji jest ponad 1,7 mln zł.

Podczas konferencji Jurek Owsiak zapewnił, że wszystkie pieniądze zebrane w akcji „Zapełnijmy ostatnią puszkę Pana Prezydenta dla WOŚP” zostaną dopisane do rozliczenia tragicznie zmarłego Prezydenta Gdańska. Ponadto ustalił też cel zbiórki. – Powstała spontaniczna zbiórka, zorganizowana przez Patrycję, która chciała zebrać tysiąc złotych – mówił na konferencji prasowej Jurek Owsiak. – Patrycjo, chciałaś, żeby ta zbiórka była kontynuacją puszki Pana Prezydenta. Zapewniam Cię, że dopiszę całą kwotę do jego rozliczenia. Za te pieniądze kupimy dla Gdańska karetkę neontologiczną. O karetkę dla niemowląt proszono nas w grudniu – powiedział Owsiak.

Puszka „Zapełnijmy ostatnią puszkę Pana Prezydenta dla WOŚP” będzie otwarta do północy 22 stycznia 2019 r.

 

Jurek wrócił

Po tym, jak Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zmarł w wyniku ran zadanych przez nożownika na finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ze stanowiska prezesa WOŚP zrezygnował Jurek Owsiak. Dziesiąty tysięcy osób okazało mu wsparcie i prosiło o powrót do fundacji. O swojej decyzji poinformował w sobotę 19 stycznia 2019 r. po pogrzebie Prezydenta.

 – Paweł, kiedy dowiedzieliśmy się, co się stało podczas Światełka do Nieba w Gdańsku, świat się zawalił – mówił w nagranym dla Pawła Adamowicza filmie Jurek Owsiak. – Dla wielu z nas, także i dla mnie świat runął, świat się zakończył. Następnego dnia złożyłem rezygnację z funkcji, bo poczułem się odpowiedzialny za to wszystko, co się stało. Paweł, przez kilka dni wydarzyły się jednak rzeczy nieprawdopodobne. Jedno serce zgasło, ale miliony serc się otworzyły. Gdy zobaczyłem tę falę dobroci, gdy usłyszałem piękne słowa Twojej żony i córki, gdy usłyszałem wezwanie na Twojej mszy pogrzebowej, zobaczyłem, że świat znów się otworzył. Znów powstał. Poczułem powiew optymizmu. 11 mln osób zwróciło się do nas. Paweł, biorę się za robotę. Biorę się za robotę dziesięć razy mocniej. Będę grał z orkiestrą – powiedział Owsiak.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.