Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Crossfit, pokazy nurkowania i szkolenie artyleryjskie. Nietypowe pożegnanie lata w twierdzy Wisłoujście

Crossfit, pokazy nurkowania i szkolenie artyleryjskie. Nietypowe pożegnanie lata w twierdzy Wisłoujście

Twierdza Wisłoujście, widok z lotu ptaka

To już ostatnie dni otwarcia twierdzy Wisłoujście, która zostanie zamknięta dla zwiedzających 1 października 2017 r. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska planuje zakończyć sezon turystyczny w sobotę, 30 września, w niecodzienny sposób. Impreza będzie miała miejsce zarówno na lądzie, jak i pod wodą.

 

– Dla mieszkańców i turystów to ostatnia okazja, aby zwiedzić gdańską fortyfikację. Zgodnie z tradycją zapraszamy całe rodziny. Własny prowiant będzie można przygotować na ognisku, ale nie zabraknie też żołnierskich specjałów z kuchni polowej oraz grup rekonstrukcyjnych. Dzięki naszym przewodnikom będzie można poznać historię twierdzy Wisłoujście. To jednak nie wszystko – zaznacza Maciej Flis, pracownik działu marketingu Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

 

Aktywnie i z przygodą

Tego dnia zostaną przeprowadzone płatne zajęcia z crossfitu. Specjalny pakiet obejmować będzie różnorodne zajęcia wysiłkowe, wyżywienie przy ognisku, wejście na twierdzę Wisłoujście oraz… niespodziankę.

– Przeprowadzimy trening w duchu morskich piratów. Złożą się na niego zarówno zajęcia ogólnorozwojowe, jak i wytrzymałościowe, które poprowadzi dwóch doświadczonych trenerów. Twierdza Wisłoujście to jedno z piękniejszych miejsc, w których można aktywnie spędzić czas – mówi Joanna Fortuna, organizatorka zajęć.

Wyczerpujący trening można zamienić na udział w grze terenowej Tajemnice Szańca Wschodniego II. Do udziału w niej upoważnieni będą wszyscy, którzy zakupią 30 września bilet wstępu do muzeum.

– Kilometrowa trasa skryta pod koronami drzew porastających Szaniec Wschodni będzie krótka, ale wymagająca. Jej ukończenie będą utrudniały punkty mylne i zadania. Gra przeznaczona jest dla całych rodzin, grup przyjaciół, ale można wystartować także indywidualnie. Zaczynamy z dziedzińca fortu. Aby wrócić na twierdzę, warto zachować zakupiony bilet – zachęca Maciej Flis.

 

Pod wodą i z hukiem dział

Zakończenie lata będzie miało także miejsce pod wodą. O godz. 12.00 i 14.00 na dno fosy zejdzie nurek podwodny w zabytkowym sprzęcie z XX w. Wydarzeniu będzie towarzyszyć wystawa Okręty podwodne XVII-XVIII w., którą przygotowało Muzeum Nurkowania w Warszawie.

Sezon letni w twierdzy zostanie pożegnany z hukiem. O jego zakończeniu będzie przypominać wystrzały z armat o godz. 13.00, 14.00 oraz 15.00.

 

Przyczyną okresowego otwarcia i zamykania twierdzy Wisłoujście w okresie jesienno-zimowym jest ochrona zamieszkujących rejon fortyfikacji nietoperzy podczas ich hibernacji.

Ponowne otwarcie obiektu planowane jest na majowy weekend 2018 r.

 

Pożegnanie lata w twierdzy Wisłoujście

 • 30 września 2017 r., sobota, godz. 10.00-16.00
 • Twierdza Wisłoujście
 • oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska
 • ul. Stara Twierdza 1
 • Gdańsk
 • ceny biletów wstępu do obiektu:
  normalny – 15 zł
  ulgowy – 7 zł
  rodzinny – 35 zł

 

Program – twierdza Wisłoujście:

 • godz. 10.00 – otwarcie bram twierdzy
 • godz. 10.00-16.00 – atrakcje: zwiedzane twierdzy z przewodnikiem, wystawa Okręty podwodne XVII-XVIII w., ognisko i kuchnia polowa
 • godz. 11.00-15.00 – gra terenowa Tajemnice Szańca Wschodniego II
 • godz. 12.00 – pierwszy pokaz nurkowania
 • godz. 13.00 – szkolenie artyleryjskie i wystrzał z dział
 • godz. 14.00 – drugi pokaz nurkowania, szkolenie artyleryjskie i wystrzał z dział
 • godz. 15.00 – szkolenie artyleryjskie i wystrzał z dział

 

Program – crossfit:

 • godz. 9.45-10.00 – zamustrowanie na pokładzie (zbiórka przed brama twierdzy, sprawy organizacyjne)
 • godz. 10.00-12.00 – pierwsza wachta – manewry startowe: rzucenie bagaży, przebranie się i zapoznanie z terenem, rozgrzewka i cross trening ogólnorozwojowy
 • godz. 12.00-12.30 – krzepiąca strawa
 • godz. 12.30-13.45 – zwiedzanie miejsca pobytu z licencjonowanymi przewodnikami specjalistami od historii twierdzy Wisłoujście
 • godz. 14.00-15.50 – trening wytrzymałościowy
 • godz. 16.00 – niespodzianka

 

Koszt zajęć z crossfitu to 75 zł. Aby wziąć w nich udział należy zgłosić się mailowo: fortuna.aktywni.pl@wp.pl lub telefonicznie: 601 806 074.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.