Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza na spotkanie z Heleną Kowalską, autorką książki „Straty wojenne Muzeum Miejskiego (Stadtmuseum) w Gdańsku. Seria Nowa, t. 1: Malarstwo". Jej promocja odbędzie się we wtorek, 30 stycznia 2018 r. w Oddziale Sztuki Dawnej.
W założeniu autorki jej książka miała być rozszerzonym i poprawionym materiałem w stosunku do opracowania „Straty wojenne Muzeum Miejskiego w Gdańsku, t. 1: Straty w dziedzinie sztuki: malarstwa, rysunku, grafiki, rzeźby” (Gdańsk 2005). W rezultacie powstał tekst, który mimo że odnosi się do tamtej publikacji, to jednak ze względu na takie zmiany, jak np. ograniczenie tematyki do malarstwa oraz rozszerzenie haseł o 100 obiektów, stanowi odrębną i samodzielną publikację.
Książka jest przeznaczona dla szerokiego grona muzealników i badaczy poszukujących informacji o zaginionych obrazach. Należy jednak pamiętać o jej roli w upowszechnianiu i podnoszeniu świadomości społecznej problemu, jakim jest utracone dziedzictwo kulturowe. Opracowanie to stwarza szansę na odnalezienie, zidentyfikowanie i ewentualne odzyskanie przynajmniej części utraconej w czasie II wojny światowej spuścizny dawnego Muzeum Miejskiego w Gdańsku.
Spotkanie promujące nowa książkę Muzeum Narodowego w Gdańsku
„Straty wojenne Muzeum Miejskiego (Stadtmuseum) w Gdańsku. Seria Nowa, t. 1: Malarstwo”
- 30 stycznia 2018 r., wtorek, godz. 17.00
- Muzeum Narodowe w Gdańsku
- Oddział Sztuki Dawnej
- ul. Toruńska 1
- Gdańsk
- wstęp – bezpłatny
Spotkanie poprowadzi prof. dr hab. Edmund Kizik. Weźmie w nim także udział Magdalena Podgórzak, kustosz w Muzeum Narodowym w Gdańsku, która w 2017 r. kierowała projektem digitalizacji szklanych negatywów. Była to kontynuacja działań podjętych w 2015 r., a zdigitalizowane wówczas negatywy stanowiły jedno z istotnych źródeł badań autorki książki.
Helena Kowalska jest związana z Muzeum Narodowym w Gdańsku od 1976 r. Od wielu lat współpracuje także z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie badań nad polskimi stratami wojennymi w obszarze dzieł sztuki. Wydana właśnie książka jest efektem wieloletnich i drobiazgowych badań jej autorki, które zasługują na najwyższe uznanie. Jej recenzentami są prof. dr hab. Edmund Kizik oraz dr hab. prof. UMK Jacek Tylicki.
Wydanie książki zostało sfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Badanie polskich strat wojennych. |