Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/b0e9f600-59a9-4bd3-84ab-988c8a124a3c.jpg Zaginione po wojnie, odnalezione wiele lat później. „Zesłanie Ducha Świętego” trafiło właśnie do muzeum

Zaginione po wojnie, odnalezione wiele lat później. „Zesłanie Ducha Świętego” trafiło właśnie do muzeum

Oficjalna prezentacja obrazu „Zesłanie Ducha Świętego" w Muzeum Narodowym w Gdańsku

Obraz Izaaka van den Blocke „Zesłanie Ducha Świętego" został oficjalnie przekazany Muzeum Narodowemu w Gdańsku. – Dramatyczne losy tego dzieła właśnie się kończą, a zaczyna ciężka praca konserwatorska – powiedział podczas uroczystości dyrektor Wojciech Bonisławski. Po odrestaurowaniu zabytek umieszczony zostanie w galerii nowożytnego malarstwa gdańskiego.

 

Przez kilkadziesiąt lat obraz „Zesłanie Ducha Świętego” uznawany był za utracone dobro kultury. Po przejściu wieloletniego procesu restytucji, 29 czerwca 2018 r. został oficjalnie zaprezentowany i włączony do zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku.

 

Utracone – odzyskane

Dzieło zaginęło po 1945 r., a odnalazło się dopiero w 2007 r. Jak zaznaczył Wojciech Bonisławski, dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku: – Cała historia zaczęła się, gdy zaoferowano nam kupno tego obrazu. Okazało się, że nie pochodzi on z uczciwej transakcji. Najpewniej został zagrabiony po wojnie. Zabytek znajdował się w jednym z prywatnych mieszkań w Trójmieście. W pierwszych miesiącach 2008 r. został zarekwirowany przez policję. Rozpoczął się długi proces jego odzyskiwania, który zakończył się przy ogromnym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ministerstwie istnieje specjalny wydział, który zajmuje się poszukiwaniem dóbr kultury utraconych w czasie II wojny światowej. Okazuje się, że nie wszystkie zaginione dzieła znajdują się poza granicami Polski. Część z nich odnajdywana jest także na terenie naszego kraju. – Przed nami jeszcze długa praca, ponieważ w rejestrze tego wydziału mamy około 63 tysiące rekordów, czyli zidentyfikowanych, opisanych i udokumentowanych dzieł, które staramy się odnaleźć. Teraz mamy o jeden rekord mniej – przyznał, obecny podczas uroczystości, sekretarz stanu MKiDN Jarosław Sellin.

 

Dzieło wysokiej klasy

„Zesłanie Ducha Świętego” to obraz utrzymany w stylu manierystycznym, datowany na około 1615 r. Jego autorem jest wybitny gdański malarz Izaak van den Blocke. – Dzieło prawdopodobnie zostało zamówione dla kościoła św. Brygidy, chociaż niewiadomo dokładnie, w którym miejscu wisiało pierwotnie. Do górnej części ołtarza głównego zostało wstawione wtórnie na przełomie XVII i XVIII w. Wskazuje na to przycięcie deski, na której obraz został wykonany – poinformowała kuratorka zbiorów sztuki dawnej dr Magdalena Mielnik.

Włączenie tego cennego zabytku do muzealnych zbiorów umożliwi przeprowadzenie jego konserwacji. Stan zachowania obrazu oceniła Anna Gosławska-Fortuna, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Gdańsku, a także główny konserwator zbiorów muzealnych: – Ma liczne uszkodzenia i zabrudzenia, nosi nawet ślady pożaru. Został namalowany na dębowej tablicy, która składała się z czterech desek. Niestety deski rozkleiły się, część z nich została odłamana, ale scena główna zachował się całości. Mimo zniszczeń jest to dzieło wysokiej klasy.

Prace konserwatorskie potrwają ponad pół roku. Odrestaurowany obraz muzeum zamierza umieścić w galerii nowożytnego malarstwa gdańskiego.

 

Zesłanie Ducha Świętego - obraz Izaaka van de Blocke

Izaak van den Blocke „Zesłanie Ducha Świętego” – obraz przed konserwacją. Fot. Marcin Szumny

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.