Ten materiał pochodzi z archiwum portalu.

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować działania zamieszczonych w tekście odsyłaczy ani zgodności technicznej warstwy materiału ze standardami dostępności. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Zadowoleni pacjenci, technicy radioterapii i lekarze. Najnowszy akcelerator już działa w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni

Zadowoleni pacjenci, technicy radioterapii i lekarze. Najnowszy akcelerator już działa w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni

Akcelerator w Szpitalu Morskim im. PCK

Krótszy czas naświetlania, dokładniejsza diagnostyka i napromieniowanie ograniczone do minimum tak działa najnowszy akcelerator, urządzenie do radioterapii w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni.

 

Nowy sprzęt był testowany w marcu 2017 r. Od 20 kwietnia z radioterapii tym urządzeniem skorzystało 82 pacjentów. – Średni czas oczekiwania na naświetlanie wynosi do 10 dni kalendarzowych – mówi Emilia Łosińska ze Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni. Skrócenie czasu poszczególnych sesji zwiększy liczbę pacjentów oraz poprawi warunki pracy techników obsługujących akcelerator. Dziennie takiej terapii jest poddawanych 120-150 osób.

 

Nowy, czyli jaki?

Nowoczesne urządzenie było bardzo potrzebne w redłowskim szpitalu. Placówka ma trzy akceleratory. Jeden z nich został wyprodukowany w 2006 r., więc nie spełnia już 10-letniego kryterium wiekowego. Poza tym coraz częstsze awarie wynikające ze starzenia się elementów powodowały przestoje aparatu i tym samym wydłużał kolejki. Stary akcelerator nie posiadał też wielu opcji, m.in. najszybszego i najdokładniejszego diagnozowania (CBCT) czy napromieniowywania ograniczonego do wybranej fazy oddechowej (bramkowanie oddechowe), co ograniczało możliwość nowoczesnej terapii dla pacjentów.

System radioterapii VitalBeam ™, który ma ten akcelerator, jest zaawansowanym rozwiązaniem. Oferuje chorym osiągnięcia medycyny na światowym poziomie i wzrost bezpieczeństwa wykonywanych zabiegów.

– To sprzęt najnowszej generacji, który skraca czas naświetlania pacjentów – powiedział Paweł Orłowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. – Terapia jest dostosowana indywidualnie dla chorych, a zabiegi trwają krócej. Dzięki temu są bezpieczniejsze, gdyż ryzyko powikłań jest mniejsze.

 

Ile kosztował?

Na zakup akceleratora szpital otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia. Środki pochodzą z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Dotacja z ministerstwa wyniosła ponad 6,7 mln zł, samorząd województwa pomorskiego przekazał 1,5 mln zł, a szpital wyłożył prawie 50 tys. zł. Dostawcą sprzętu jest amerykańska firma Varian Medical Systems.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 333 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Biznesu w Regionie oraz Pomorskiej Agencji Rozwoju Biznesu.