Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Za dwa lata z Gdańska do Starogardu pojedziemy nową drogą. Inwestycja za 85 mln zł

Za dwa lata z Gdańska do Starogardu pojedziemy nową drogą. Inwestycja za 85 mln zł

Odcinek drogi wojewódzkiej nr 222 oraz mapa drogi wojewódzkiej Gdańsk – Starogard Gdański

Poszerzone jezdnie, nowe ronda, chodniki, ścieżki rowerowe i latarnie, przebudowane skrzyżowania to zmiany, z których skorzystają podróżujący drogą wojewódzką Gdańsk – Starogard Gdański. Modernizacja potrwa do połowy 2019 r.

 

Rozbudowa odcinka drogi wojewódzkiej nr 222 będzie podzielona na pięć etapów.

 

Komfort i bezpieczeństwo podróżnych

Poszerzone jezdnie, nowe chodniki, ścieżki rowerowe, zatoki autobusowe, przebudowane skrzyżowania, ronda, mosty na rzekach, dostosowanie nawierzchni do przejazdu samochodami ciężarowymi oraz nowe oświetlenie na trasie w obszarze zabudowanym to tylko niektóre z zadań, jakie będą spoczywać na wykonawcy inwestycji. Umowę między Zarządem Dróg Wojewódzkich w Gdańsku a firmą Skanska SA podpisano 15 marca 2017 r.

– Zabiegaliśmy o to, aby ta niezwykle ważna droga wojewódzka, z której każdego dnia korzystają kierowcy indywidualni, jak i pasażerowie transportu publicznego, była w końcu wyremontowana – mówił marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk. – Realizacja tej inwestycji jest jednym z priorytetów drogowych samorządu województwa. Umożliwi ona dojazd do autostrady A1 – zaznaczał.

Jak dodał Grzegorz Stachowiak, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku: umowa na drogę wojewódzką nr 222 stanowi pewne uzupełnienie wcześniej podpisanej umowy na przebudowę drogi nr 224, gdyż obie drogi się łączą, a dzięki temu będzie ukończona realizacja dojazdów do autostrady A1, z których najbardziej skorzystają mieszkańcy naszego regionu.

Na przebudowie zyskają mieszkańcy, którzy do stolicy województwa dojadą w krótszym czasie i w bardziej komfortowych warunkach. Poprawi się bezpieczeństwo jazdy, z którego skorzystają także turyści wypoczywający na Kociewiu i w Borach Tucholskich.

Jak powiedział Jacek Pauli, burmistrz Skarszew: droga w obecnym stanie jest bardzo niebezpieczna, a wiele osób codziennie dojeżdża nią do Trójmiasta. – Mam nadzieję, że nowa droga będzie miała taki standard, który zapewni bezpieczeństwo jej użytkownikom. Jestem przekonany, że jej przebudowa zwiększy też atrakcyjność terenów wokół gminy dla potencjalnych  inwestorów – dodał.

umowa droga wojewódzka nr 222

Przedstawiciele firmy Skanska SA, Grzegorz Stachowiak dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku, Mieczysław Struk marszałek województwa pomorskiego oraz samorządowcy z gmin, przez które przebiega droga wojewódzka nr 222. Fot. Sławomir Lewandowski

Koszt przebudowy

Przebudowa obejmuje odcinek o długości ponad 27 km na drodze wojewódzkiej nr 222 między Gdańskiem a Starogardem Gdańskim i będzie kosztowała prawie 85 mln zł. Większość tej kwoty zostanie dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

– Jesteśmy wyjątkiem wśród polskich województw pod względem zaangażowania regionalnych programów operacyjnych w tego typu inwestycje. Wynika to przede wszystkim z tego, że w poprzednim okresie programowania dostaliśmy zgodę z Komisji Europejskiej i wydaliśmy środki na przygotowanie dokumentacji. Natomiast z tego okresu programowania jest podpisywana umowa na wykonanie inwestycji – podkreślił marszałek.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.