Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Z Gdańska do Nevady. Amerykańscy przedsiębiorcy namawiają biznesmenów z Pomorza do współpracy

Z Gdańska do Nevady. Amerykańscy przedsiębiorcy namawiają biznesmenów z Pomorza do współpracy

Podpisanie umowy

Już co piaty inwestor w naszym regionie pochodzi z USA. Czas na podbicie Stanów przez pomorskich przedsiębiorców. Spotkanie z Amerykanami ma zacieśnić współpracę między Nevadą a Pomorzem.

 

W skład delegacji amerykańskiej weszli zarówno przedstawiciele lokalnego biznesu, jak i instytucji otoczenia biznesu, m.in. z Polsko Amerykańskiej Izby Handlowej z Nevady, Uniwersytetu w Nevadzie, a także przedstawiciele Biura Gubernatora ds. Rozwoju Gospodarczego Stanu Nevada. Gościem specjalnym będzie gubernator stanu Nevada Brian Sandoval. W spotkaniu uczestniczył też wicemarszałek województwa pomorskiego Wiesław Byczkowski oraz prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

 

Zaproszenie do Ameryki

Spotkanie było świetną okazją dla pomorskich przedsiębiorców, którzy są zainteresowani rozpoczęciem współpracy bądź ekspansją na rynek amerykański oraz nawiązaniem kontaktów z przedstawicielami biznesu oraz instytucjami wspierającymi przedsiębiorców. W ramach misji gospodarczej delegacja poszukuje firm działających m.in. w sektorach innowacyjnych technologii wodnych, w tym zarządzaniu systemami wodnymi (bez energetyki wodnej) oraz innowacjach w obszarze gier, ze szczególnym uwzględnieniem firm z sektora gier elektronicznych i społecznościowych. W związku z tym został podpisany list intencyjny o współpracy między Polsko-Amerykańską Izbą Handlową a Regionalną Izbą Gospodarcza Pomorza.

– Pomorze to jeden z najciekawszych regionów w Polsce, zarówno pod względem gospodarczym, jak i turystycznym – powiedział Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego. – Realne zainteresowanie naszym regionem wynika z dobrej oferty inwestycyjnej. W tej chwili w Trójmieście 20 tys. miejsc pracy stworzonych jest przez Amerykanów, a co piąty inwestor w regionie pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Mam nadzieję, że jeszcze lepiej rozwinie się współpraca gospodarcza między Pomorzem a Nevadą, a nasze uczelnie będą ze sobą w stałym kontakcie – dodał wicemarszałek.

Spotkanie zorganizowała Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego w ramach programu Pomorski Broker Eksportowy. Wizyta delegacji z Nevady to nie tylko podpisanie memorandum o współpracy, ale też poznanie historii i tradycji regionu. W programie było bowiem także spotkanie z Lechem Wałęsą, którego gubernator stanu Nevada nazwał polskim Ronaldem Reganem, zwiedzanie Europejskiego Centrum Solidarności, Muzeum II Wojny Światowej, zamku w Malborku oraz wizyta na Westerplatte.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.