Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
XIX Światowy Zjazd Kaszubów w Rumi. Przyjadą goście z całego świata

XIX Światowy Zjazd Kaszubów w Rumi. Przyjadą goście z całego świata

Światowy Zjazd Kaszubów w Rumi. Uroczysta parada

Będzie turniej baśki, koncerty i tradycyjny przejazd Transcassubią. Światowy Zjazd Kaszubów to największą impreza plenerowa, która promuje kaszubską kulturę. Tradycyjnie odbywa się w pierwszą sobotę lipca.

 

W Zjeździe uczestniczą nie tylko Kaszubi zamieszkujący województwo pomorskie, ale i ci rozsiani po całym świecie oraz liczni turyści. To najlepsza okazja, by poznać obyczaje i tradycje kaszubskie.

 

Uwaga, nadjeżdża pociąg

Światowy Zjazd Kaszubów rozpocznie tradycyjny przejazd pociągiem Transcassubia, który jest symbolem jedności Kaszub od 18 lat. – Spontanicznie, na fali zadowolenia ze zjednoczenia Kaszubów w granicach jednego województwa w 1999 roku, zorganizowano pociąg, który pojechał z północy województwa do Chojnic. Jeździ do dziś. To specyficzny pociąg. Ludzie są niezadowoleni, jeśli przyjedzie pociąg z tradycyjnymi wagonami – mówi Łukasz Grzędzicki, wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. ­– Wolą połączenia bezwagonowe, bo chcą być razem. Pasażerowie dzielą się kanapkami, grają w karty, rozmawiają i śpiewają. Z radością witają kolejnych wsiadających na trasie. Transcassubia jedzie dość wolno, ale to życzenie pasażerów, bo chodzi o atmosferę – wyjaśnia.

W zeszłym roku zjazd odbył się we Wdzydzach Kiszewskich. Pociąg stanął na stacji w Olpuchu, która już od kilkunastu lat była nieczynna i nikt nie pomyślał o tym, że uda się ją reaktywować. Organizatorom się to udało. Wykosili trawę, sprzątnęli peron i pociąg, który teoretycznie nie powinien tam wjechać, stanął niemalże w polu.

Kaszubi z całego świata

Na dworcu uczestników zjazdu przywitają Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, prof. Edmund Wittbrodt, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, oraz Michał Pasieczny, burmistrz Rumi. Razem przejdą do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych, gdzie o godz. 11.15 odbędzie się uroczysta msza św.

Ideą zjazdu jest integracja Kaszubów, pielęgnowanie tożsamości i świadomości. Zainteresowania się swoimi korzeniami, nawet jeśli nie są kaszubskie. – Światowy Zjazd Kaszubów to autentyczne święto samorządności, do której jesteśmy bardzo przywiązani. Do samorządności, rozumianej jako wspólnota mieszkańców, którzy urządzają dom i otoczenie według własnych potrzeb – podkreśla Grzędzicki.

W zjeździe biorą udział nie tylko ludzie z regionu, ale z całego świata: Kanady, Stanów Zjednoczonych i Europy. Widać to w czasie uroczystego przemarszu, kiedy uczestnicy niosą transparenty z nazwami miejscowości. Co roku liczna jest reprezentacja Kaszubów z Kanady, którzy wyjechali tam na zaproszenie rządu kanadyjskiego w 1858 roku, by zasiedlić ziemię w Ontario.– Ci emigranci musieli praktycznie karczować lasy i w ich miejsce założyć swoje farmy. Do dzisiaj około 10 tys. ludzi w Kanadzie uważa się za Kaszubów i niektórzy z nich sprawują ważne funkcje publiczne w Kanadzie. Mają swoje organizacje i prasę. Część z nich należy do Zrzeszenia – wyjaśnia Łukasz Grzędzicki. – Tereny, które zamieszkują teraz potomkowie emigrantów kaszubskich z XIX wieku, zwane Ontaryjskimi Kaszubami, bardzo przypominają krajobraz Szwajcarii Kaszubską – dodaje.

 

Koncerty, turniej baśki i lasery

Zjazd odbędzie się na stadionie MOSiR i w parku miejskim w Rumi. Imprezy będą trwały przez cały dzień. W programie koncerty zespołów kaszubskich, zabawy i konkursy dla dzieci, plenery artystyczne oraz pokazy rękodzielnictwa. Będzie można posmakować kuchni kaszubskiej i wziąć udział w turnieju baśki – kaszubskiej gry karcianej. Zazwyczaj zgłasza się nawet 800 osób. Dla wszystkich uczestników przewidziano nagrody.

Wieczorem organizatorzy zapraszają na koncert Moniki Lewczuk i Kamila Bednarka. A po zmroku, o godz. 23.00, niebo nad Rumią rozbłyśnie światłami laserów.

 

XIX Światowy Zjazd Kaszubów

  • 1 lipca 2017 r, sobota
  • stadion Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi
  • ul. A. Mickiewicza 49
  • Rumia

Zobacz: Pomerania. Dodatek specjalny z okazji XIX Zjazdu Kaszubów

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.