Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Xiu Xiu w Gdańsku. Kultowy amerykański zespół wystąpi w Szekspirowskim

Xiu Xiu w Gdańsku. Kultowy amerykański zespół wystąpi w Szekspirowskim

Xiu Xiu

Europejską trasę koncertową Xiu Xiu rozpoczyna występem w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w czwartek, 20 kwietnia 2017 r. Koncert poprzedzi performance Lee Ranaldo.

 

Koncert amerykańskiego zespołu Xiu Xiu odbędzie się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 20 kwietnia 2017 r.

 

Multinstrumentalny styl życia

Xiu Xiu (czyt. Szu Szu) został założony w 2002 r. Składa się z multiintrumentalisty Jamiego Stewarta oraz jego współpracowników studyjnych i scenicznych. Ich styl to mieszanka post-punk, avant-pop, elektroniki oraz noise. Muzyka zespołu potrafi zaskoczyć nawet najbardziej wybrednych poszukiwaczy eksperymentalnych brzmień, choć w repertuarze Xiu Xiu nie brakuje elementów melodyjnego popu. Dla fanów ta nazwa, to nie muzyka, ale też styl życia. Mroczny, momentami wręcz ekstremalny wizerunek kalifornijskich postpunkowców oraz oryginalne podejście do konstruowania utworów sprawił, że Xiu Xiu stał się rozpoznawalny na całym świecie.

 

Tajemniczy i niepowtarzalny performance

Lee Ranaldo był współzałożycielem legendarnego zespołu Sonic Youth. Podczas występu artysta stoi i macha gitarą w powietrzu. Gra z podłogi, a nie ze sceny. Wędruje wśród stojących lub leżących na podłodze widzów. Twarze widzów oświetlone są 48-minutową projekcją wideo Leah Singera. Fender JazzMaster z podpisem Ranaldo wisi na sznurku zamocowanym do metalowej ramy, a jego ciało kręci się w rytmicznej pętli. Przez cały czas dźwięki wypełniają powietrze. Warstwa muzyczna, to fragmenty różnych utworów, dźwięki nagrywane przez muzyka podczas licznych podróży jak dzwony kościołów czy śpiew ptaków, a także te, które powstają na żywo podczas performensu. Ranaldo bije młotkiem w plecy Fendera i przeciąga smyczek przez jego struny. Nie ma narracji, tylko początek i koniec. Tak wyglądał projekt „Sight Unseen” podczas prezentacji w Brooklynie. Produkcja, oparta na współpracy Ranaldo i Singera, swoją premierę miała w 1991 r. i od tej pory cały czas ewoluuje. To nie lada gratka dla fanów muzyka – niezwykle rzadko pokazywany, wieczny work in progress. Co będzie na scenie Teatru Szekspirowskiego? Do występu pozostaje zagadką.

 

Koncert Xiu Xiu

  • 20 kwietnia 2017 r., czwartek, godz. 20.00
  • Gdański Teatr Szekspirowski
  • ul. Bogusławskiego 1
  • Gdańsk

Zobacz: Gdański Teatr Szekspirowski

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.