Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Wzruszający koncert w Gdańsku. „Trzeba mieć nowotwór, żeby nasze marzenia się spełniły”

Wzruszający koncert w Gdańsku. „Trzeba mieć nowotwór, żeby nasze marzenia się spełniły”

Wszyscy się świetnie bawili podczas licytacji, którą prowadziła Magda Grzebałkowska, Fot. Bartosz Bańka/AG

Chora na raka Basia Piórkowska ma niesamowitych przyjaciół. W IKM zorganizowali dla niej licytację i koncert. Przyszły tłumy, nikt nie żałował pieniędzy, a Basia popłakała się ze wzruszenia.

 

Gdańska pisarka z nowotworem zmaga się od listopada 2016 r. Na pomysł koncertu na jej rzecz wpadła Ola Trzaska, jej przyjaciółka z czasów wspólnej pracy dziennikarskiej, a prywatnie żona muzyka Mikołaja Trzaski. Skrzyknęła znajomych. Do akcji włączyła się też Natalia Cyrzan z Instytutu Kultury Miejskiej. Na imprezę przyszło kilkaset osób.

 

Politycy nie zawiedli. „Przekazuję Pani…”

– Zabawne, jak czasem bywa w życiu. Trzeba mieć nowotwór, żeby marzenia się spełniły – mówiła przez łzy Piórkowska do tłumu przyjaciół. Na koncert zajrzał też prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Zaskoczył Basię specjalną nagrodą za tomik „Syberia”. – Jesteśmy pod wielkim wrażeniem Pani poezji. W imieniu gdańszczanek i gdańszczan przekazuję Pani nagrodę finansową – powiedział prezydent.

Zaraz po nim pojawił się Władysław Zawistowski, literat i dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. W imieniu marszałka Mieczysława Struka przyznał Basi nagrodę finansową za całokształt twórczości.

 

„Nie tylko się wyleczy, ale i zmarszczki usunie”

Licytację (brawurowo) poprowadziła Magdalena Grzebałkowska, pisarka i dziennikarka. Sprzedała 17 przedmiotów, które zostały przekazane przez przyjaciół Basi, m.in. zdjęcie Zbigniewa Kosycarza, płyty Mikołaja Trzaski, Michała Jacaszka i Tomasza Budzyńskiego, plakat filmowy, obrazy czy możliwość zaproszenia na dowolne wydarzenie chóru Trójmiejskiej Akcji Kobiecej. Uczestnicy nie żałowali pieniędzy, licytacje były zacięte. Grzebałkowska była pod wrażeniem hojności: – Baśka nie tylko się wyleczy, ale i zmarszczki usunie.

Podczas spotkania można było kupić najświeższy tomik poetycki Piórkowskiej „Syberia” oraz inne książki i przedmioty dostarczone przez darczyńców.

 

„Trzeba przyjść na kolejny koncert”

Po zakończonej licytacji rozpoczął się koncert, na którym wystąpili Mikołaj Trzaska, Olo Walicki i Michał Jacaszek. Natalia Cyrzan powiedziała nam, że w trakcie wtorkowego wieczoru udało się zebrać dokładnie 17 860 złotych. Z aukcji uzyskano – 6 tysięcy, a resztę z biletów-cegiełek oraz datków. Cały dochód trafi do pisarki.

Dla wszystkich tych, którzy nie dotarli na koncert, a chcieliby pomóc Basi Piórkowskiej w walce z chorobą, jest jeszcze szansa. – Trzeba śledzić bieżące informacje i przyjść na kolejny koncert! Wiem, że jeden odbędzie się w kościele św. Jana pod koniec maja – zaznacza Natalia Cyrzan z gdańskiego IKM.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.