Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Wyzwanie dla biznesu: urządzanie świata na nowo. Gala otwarcia Europejskiego Forum Nowych Idei [GALERIA]

Wyzwanie dla biznesu: urządzanie świata na nowo. Gala otwarcia Europejskiego Forum Nowych Idei [GALERIA]

Henryka Bochniarz i Jerzy Buzek podczas gali otwarcia EFNI 2017

Do Sopotu, już po raz siódmy, przyjechało ponad 1000 czołowych przedstawicieli świata biznesu, polityków, ludzi nauki i kultury, z Polski i ze świata, aby dyskutować o przyszłości Europy. Tematem przewodnim tegorocznego Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI) jest „Świat na nowo. Globalizm, bilateralizm, patriotyzm gospodarczy? Wyzwania dla biznesu".

 

Gości EFNI powitali Henryka Bochniarz, Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, Jerzy Buzek, przewodniczący Rady Programowej EFNI i Markus Beyrer, dyrektor generalny BusinessEurope.

 

„Brońmy wartości europejskich”

Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan podczas gali otwarcia EFNI podkreśliła, że w obecnych czasach ważna jest solidarność, dialog, rozmowa, także z tymi, którzy myślą inaczej, sfrustrowanymi i niezadowolonymi. – Kryzys gospodarczy, brak zaufania do elit, migracje, spowodowały, że fala populizmu, nacjonalizmu, zalała nie tylko Europę. To dowód na to, że model gospodarczy i społeczny nieco szwankuje. Naszym zadaniem jest bronić wartości europejskich i dorobku ostatnich dekad – powiedziała Henryka Bochniarz.

Szefowa Lewiatana przekonywała, że nie można dzielić Unii na „nas” i „ich”. – Przecież Bruksela to „my”! My, Polacy budujemy Unię Europejską, w takim samym stopniu jak każde inne państwo członkowskie. Mamy wpływ na kształt jej instytucji i podejmowane decyzje – dodała Bochniarz.

Markus Beyrer podczas gali podkreślał, że w ciągu ostatniego roku udało się wiele spraw w Unii Europejskiej popchnąć w dobrym kierunku. Jest w nas więcej optymizmu. Postęp zawdzięczamy zarówno wielu reformom ma szczeblu krajowym, jak i europejskim. Poprawia się sytuacja gospodarcza. Europa pozostaje nadal wymarzonym miejscem do życia dla milionów ludzi. Oczywiście, nie wszystkie problemy zostały rozwiązane. Biznes niepokoją np. przedłużające się rozmowy dotyczące Brexitu.

Jacek Karnowski, prezydent Sopotu powiedział, że bycie w Europie oznacza solidarność także z tymi, którym jest źle, czyli z uchodźcami i poprosił o ich wsparcie.

 

Nagroda EFNI dla Normana Daviesa

Gościem specjalnym Gali był Norman Davies, profesor Uniwersytetu Londyńskiego, który w tym roku otrzymał nagrodę EFNI za promowanie wartości europejskich.

Prof. Davies w rozmowie z Jerzym Buzkiem bardzo pozytywnie mówił o Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Jego zdaniem muzea budujemy po to, aby zachować pamięć o minionych wydarzeniach, one tworzą naszą tożsamość. Europa nie może zapominać o swojej przeszłości – dodał. Z niepokojem wyrażał się jednak o przyszłości Wielkiej Brytanii. – Boję się, że Brexit unicestwi Zjednoczone Królestwo, boję się że ono nie przeżyje tej choroby. Natomiast Polska poradzi sobie z obecnymi problemami – dodał.

Zdaniem Normana Daviesa historycy patrzą na to, co się wydarzyło w przeszłości, ale nie są astrologami i nie są w stanie przewidzieć, co wydarzy się w przyszłości. Jedno jest pewne państwa powstają rozwijają się, ale kiedyś znikają.

 

Dwa dni debat i dyskusji

Przez najbliższe dwa dni uczestnicy EFNI zastanawiać się będą nad wyzwaniami, przed którymi stoi Polska i Unia Europejska. Będą poszukiwać odpowiedzi między innymi na pytania o to, czy mamy do czynienia z powrotem państw narodowych, czy patriotyzm gospodarczy na nowo zdefiniuje kontrolę nad wolnym rynkiem, Europa socjalna i Europa innowacyjna – czy te trendy da się pogodzić, jaki wpływ będzie miał Brexit na pozycję Polski?

W programie EFNI znajdą się nie tylko sesje plenarne i panele, ale także debaty specjalne oraz wydarzenia towarzyszące.

Zobacz również: Co dalej z Unią Europejską? Przedsiębiorcy, inwestorzy, samorządowcy i naukowcy będą debatować o przyszłości podczas EFNI

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.