Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Lalki oraz spektakle oparte na gdańskich legendach w Teatrze w Oknie [PREMIERA]

Lalki oraz spektakle oparte na gdańskich legendach w Teatrze w Oknie [PREMIERA]

Marionetki na tle gdańskich kamieniczek_rycina

„Papugę Jana Heweliusza", „Gdański Zegar" oraz „Karczmę Jeruzalem" w wykonaniu Teatru Barnaby będzie można zobaczyć w Teatrze w Oknie od 12 do 25 lipca 2017 r.

 

Czternaście nowych marionetek Teatru Barnaby będzie można podziwiać w okresie wakacyjnym w Teatrze w Oknie, który przemieni się w gdańskie Marionetarium.

 

Historie legendami pisane

Lalki zagrają w trzech spektaklach „Papudze Jana Heweliusza”, „Gdańskim Zegarze” oraz „Karczmie Jeruzalem”. Ich scenariusze powstały z inspiracji legendami gdańskimi. Przedstawienia zostały zainspirowane historią o sławnym gdańskim astronomie – browarniku i jego niezwykłej relacji z gadatliwą papugą, opowieścią o mistrzu Janie, który na życzenie burmistrza miasta Gdańska zbudował najpiękniejszy na świecie zegar, a także legendą o leżącej na obrzeżach miasta karczmie, do której nikt nie chciał wstąpić, nawet na szklaneczkę wody. Artyści zaadoptowali treści gdańskich legend w lekki i humorystyczny sposób, dbając o to, aby przedstawienia były atrakcyjne dla dzieci w wieku od 4 lat wzwyż, zaś osoby dorosłe mogły odnaleźć w prezentowanych historiach dodatkowe treści. Za reżyserię spektakli odpowiedzialny jest Marcin Marzec – aktor, lalkarz, założyciel Teatru Barnaby. Niezwykłe lalki oraz barwna scenografia są dziełem Karoliny Michałek, absolwentki Wydziału Malarstwa ASP w Gdańsku. Oprawę muzyczną spektakli tworzy uzdolniony młody kompozytor Michał Makulski.

 

Marionetarium

W sercu Gdańska powstaje unikatowa przestrzeń, ożywiająca legendy z naszego regionu i stanowiąca dla dzieci i dorosłych miejsce spotkania z magią teatru. Teatr lalkowy jest niezwykle syntetycznym rodzajem sztuki, rozwijającym w najmłodszych widzach wrażliwość i wyobraźnię twórczą. Marionetarium łączyć będzie funkcję teatru z galerią marionetek, którą każdy z przybyłych będzie mógł podziwiać w oczekiwaniu na spektakl.

 

O twórcach 

Marcin Marzec – aktor, lalkarz i reżyser, absolwent Wydziału Lalkarskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego we Wrocławiu. W latach 2009-2014 pracował w Teatrze Lalek Arlekin w Łodzi, obecnie współpracuje z Teatrem Lalek Miniatura w Gdańsku oraz Teatrem Gdynia Główna. Jest założycielem Teatru Barnaby – trójmiejskiej sceny marionetkowej, goszczącej ze spektaklami na terenie całego kraju. Jako jeden z trzech teatrów w Polsce Teatr Barnaby dysponuje kompaktową mobilną sceną marionetkową, na której można odgrywać przedstawienia prawie w każdych warunkach. Dzięki temu teatr odwiedza około 150 różnych miejsc rocznie. Jego głównym odbiorcą są dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym. Przedstawienia Teatru Barnaby tworzone są w oryginalnej technice, odgrywane marionetkami wyrzeźbionymi w drewnie lipowym i ubranymi w szyte na miarę kostiumy (przy ich tworzeniu Marcin Marzec współpracował m.in. z Davidem Syrotiakiem – właścicielem National Marionette Theatre z USA). Piękne piosenki, zawrotna akcja i doskonała oprawa muzyczna spektakli sprawiają, że dzieci doskonale się bawią. Mobilna scena marionetkowa Teatr Barnaby funkcjonuje od czerwca 2014 r. W tym krótkim czasie teatr zdążył zaprezentować przed widzami wiele spektakli, a wśród nich: „Czerwony Kapturek”, „Kot w butach”, „Franek Szpilka”, „Szczęśliwe miasteczko”, „Piecuch Najwspanialszy”, „Zakochany Bałwanek”, „Jaś i Małgosia”, „Jormungard i złoto”, oraz „Rockandrollowy kot w butach”.

 

Karolina Michałek – malarka, absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jej dzieła można podziwiać między innymi w Szczecinie, Gdańsku i Świeciu. Lubi eksperymentować z malarstwem strukturalnym, preferuje malarstwo olejne. Poszukując własnej drogi podejmuje dialog z ogólnie przyjętym schematem definicji piękna, dotyka tematów przemijania i odrodzenia. Od niemal roku współpracuje z Teatrem Barnaby przy tworzeniu lalek do spektakli teatralnych. Przy tym projekcie zajmie się stworzeniem kostiumów oraz malowaniem lalek.

Michał Makulski – kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Związany z wieloma projektami muzycznymi w Polsce i za granicą. Jest również pianistą w zespole NoToCo. Autor muzyki do wielu przedstawień teatralnych i estradowych. Kierownik muzyczny w Teatrze Arlekin w Łodzi.

 

Marionetarium

  • 12-25 lipca 2017 r.
  • Teatrze w Oknie
  • ul. Długa
  • Gdańsk

Zobacz: Gdański Teatr Szekspirowski

Terminy spektakli:

  • 12-13 lipca, godz. 14.00, 16.00, 18.00
  • 15-16 lipca, godz. 12.00, 14.00, 16.00
  • 17-21 lipca, godz. godz. 14.00, 16.00, 18.00
  • 23 lipca, godz. 12.00, 14.00, 16.00
  • 24-25 lipca, godz. godz. 14.00, 16.00, 18.00

Jedno wejście do Marionetarium obejmuje wystawę marionetek oraz spektakl „Legendy gdańskie

Czas: ok. 60 minut

Bilety: 15 zł (dzieci – od 4 lat), 20 zł (ulgowy*), 25 zł (normalny)

*zniżka dotyczy studentów, emerytów, rencistów oraz posiadaczy Karty do Kultury lub Metropolitalnej Karty do Kultury.

Rezerwacje: teatrwoknie@ftg.pl, 58 322 04 14.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.