Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/2b72c7a9-4183-4ccc-be75-ae7c5298d9a4.jpg „Wymiana ciepła” już w Trójmieście! W namiocie przy urzędzie marszałkowskim można zostawić ubrania dla potrzebujących

„Wymiana ciepła” już w Trójmieście! W namiocie przy urzędzie marszałkowskim można zostawić ubrania dla potrzebujących

W namiocie przy ul. Augustyńskiego 1 w Gdańsku już pojawiły się pierwsze rzeczy, które pomogą najbardziej potrzebującym przetrwać zimę. Fot. Aleksandra Mokwa-Kaługa

W środę, 8 stycznia przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego przy ul. Augustyńskiego 1 (dawny budynek Gimnazjum Polskiego) stanął specjalny namiot dedykowany akcji „Wymiana ciepła". Można w nim zostawiać ciepłe ubrania, koce i buty dla potrzebujących.

 

Idea akcji polega na zostawianiu w przestrzeni publicznej rzeczy, które najbardziej przydadzą się wszystkim potrzebującym zimą. „Wymiana ciepła” funkcjonuje w Polsce od kilku lat. Każdy, kto dysponuje kawałkiem ogólnodostępnej przestrzeni, w której może zainstalować wieszak czy szafę, może stworzyć punkt wymiany i dodać znacznik na mapie na stronie internetowej opisujących całe przedsięwzięcie Wymiana ciepła.

 

Akcja-idea wymiana ciepła

W tym roku namiot akcji po raz pierwszy zagościł w Trójmieście z inicjatywy pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

– Pomyśleliśmy, że skoro pracuje nas tu tak wielu, obok jest także spory Pomorski Urząd Wojewódzki, to na pewno znajdzie się wielu, którzy chętnie podzielą się niezniszczoną odzieżą i wesprą tych, którzy zimą po prostu marzną – mówi Agnieszka Zabłocka z Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej UMWP.

Pomysł spotkał się z przychylnością marszałka Mieczysława Struka. – Bardzo się cieszę, że pracownicy naszego urzędu czują potrzebę pomocy i potrafią wychwytywać takie idee i wykorzystywać je dla dobra mieszkańców naszego województwa. Sam chętnie dołożę trochę ciepła od siebie. Większość z nas trzyma w szafach rzeczy w dobrym stanie, których już nie używa, a mogą jeszcze dobrze służyć innym – mówi marszałek.

 

Kto i co może przynieść?

Każdy mieszkaniec może przynieść czystą, niezniszczoną odzież w dobrym stanie. Nowe powinny być jedynie skarpety. – Rzeczy w dobrym stanie można przywieźć o dowolnej porze do naszego namiotu przy ul. Augustyńskiego 1 lub stworzyć własny punkt wymiany ciepła w innej części miasta – mówi Aleksandra Mokwa-Kaługa, zajmująca się w UMWP mediami społecznościowymi, jedna z inicjatorek „Wymiany ciepła”. W namiocie można zostawiać wieszaki, swetry, bluzy, kurtki, płaszcze, polary, koce, czapki, szale, rękawiczki oraz inne rzeczy, które chronią przed zimnem. Namiot zostanie tu przez całą zimę lub do momentu, gdy nie będzie już zainteresowania ciepłymi ubraniami.

„Wymiana ciepła” realizowana jest dzięki wsparciu stowarzyszenia Forum Integracji Samorządowej (utworzonym przez pracowników samorządowych związanych z UMWP) oraz AmberExpo, które użyczyło namiotu.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.