Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Wyjątkowe zdjęcia gdańskich przedproży. Gdzie będzie można je zobaczyć?

Wyjątkowe zdjęcia gdańskich przedproży. Gdzie będzie można je zobaczyć?

Fot. Witold Bianga

Muzeum Gdańska otwiera nową wystawę czasową, przygotowaną dla upamiętnienia 20-lecia otwarcia Domu Uphagena po powojennej odbudowie. Prezentowane na niej będą artystyczne fotografie gdańskich przedproży. Wernisaż odbędzie się w czwartek, 1 lutego 2018 r.

 

Przedproża to charakterystyczny element krajobrazu kulturowego miast pobrzeża Bałtyku, a ich początki sięgają aż XIV w. Drewniane konstrukcje z czasem zastępowano murowanymi tarasami z kamiennymi albo metalowymi balustradami wykonanymi z wielkim kunsztem. W Gdańsku zostały one zrekonstruowane po zniszczeniach II wojny światowej, jednak wiele zachowanych jest nadal w oryginale.

 

Zwracajmy uwagę na to, co piękne

Na wystawie, przygotowanej z okazji 20-lecia otwarcia Domu Uphagena po powojennej odbudowie, będzie można podziwiać fotografie, które wykonane zostały przez Witolda Biangę.

– Wspólnie z Witoldem Biangą podjęliśmy decyzję o zaprezentowaniu gdańskich przedproży. Warto przypomnieć, że za czasów Jana Uphagena do kamienicy przy Długiej 12 również wchodzono przez przedproże – mówi Ewa Szymańska, zastępca dyrektora Muzeum Gdańska.

Wystawa ukazuje nie tylko przedproża. Ma ona także przypomnieć znaczenie artystycznej fotografii, która we współczesnym świecie Internetu i cyfryzacji traci na znaczeniu.

– Przestajemy zwracać uwagę na to, co piękne, a jedynie zaśmiecamy przestrzeń bylejakością obrazu. Aby przywrócić właściwe miejsce fotografii, nie tylko jako nośnika dokumentacji oraz sztuki wizualnego wyrazu, sięgamy po techniki szlachetne, które poza swoją wyjątkowością niosą również ładunek emocjonalny ściśle związany z miejscem, które jest obrazowane – wyjaśnia Witold Bianga.

 

Zdjęcia niedoskonałe, ale niepowtarzalne

Zdjęcia wykonane zostały w wyjątkowo trudnej i wymagającej dużego nakładu pracy technice. Polega na powlekaniu papieru akwarelowego warstwą emulsji światłoczułej, a następnie naświetlaniu obrazu i wypłukiwaniu nienaświetlonych jej części.

– Dzięki temu otrzymuje się lekko rozmyty obraz. Obraz, który daleki jest od idealnych pod względem technicznym zdjęć cyfrowych, ale za sprawą swej niedoskonałości i niepowtarzalności jest wyjątkowy, tak jak wyjątkowe są przedproża – dodaje Witold Bianga.

 

Przedproże

Fot. Witold Bianga

 

Gdańskie przedproża

 • wernisaż: 1 lutego 2018 r., czwartek, godz. 17.00
 • wystawa czynna: 2 lutego – 8 kwietnia 2018 r.
 • Dom Uphagena
 • oddział Muzeum Gdańska
 • ul. Długa 12
 • Gdańsk
 • godziny otwarcia:
  wtorek, godz. 10.00-13.00
  środa, godz. 10.00-16.00
  czwartek, godz. 10.00-18.00
  piątek, godz. 10.00-16.00
  sobota, godz. 10.00-16.00
  niedziela, godz. 11.00-16.00
 • ceny biletów:
  normalny – 10 zł
  ulgowy – 5 zł
  rodzinny – 20 zł

 

Z okazji 20-lecia otwarcia Domu Uphagena w 2018 r. odbędą się jeszcze trzy wystawy: „Gdańskie Ogrody”, „Leopold von Winter” oraz „Historia gdańskiej codzienności. Wyniki badań archeologicznych przy ulicy Świętojańskiej”.

 

Witold Bianga – ceniony gdański fotograf. Poza licznymi wystawami został wielokrotnie uhonorowany licznymi stypendiami i odznaczeniami, w tym m.in. w 2009 r. Stypendium Kulturalnym Miasta Gdańska na realizację projektu fotograficznego „Gdańskie nekropolie” oraz w 2013 r. stypendium marszałka województwa pomorskiego dla twórców kultury na realizację projektu fotograficznego „Organy Pomorza”.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.