Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/05ee1614-40f9-4202-afa6-0d40faa730f0.jpg Wygrała Fala. Tak będzie nazywał się pomorski bilet metropolitalny. Nazwę wybrali internauci

Wygrała Fala. Tak będzie nazywał się pomorski bilet metropolitalny. Nazwę wybrali internauci

Wygraną nazwę zaprezentował wicemarszałek województwa pomorskiego Ryszard Świlski

Internauci wybierali z pośród czterech nazw wskazanych przez specjalną kapitułę. Były to: Fala, Jantar, Mors i Ster. W sumie było 3235 konkursowych propozycji. Fala stanie się oficjalną nazwą dla pomorskiego biletu wspólnego. Ogłoszenie wyników odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego 18 marca 2019 r.

 

Nazwę zaproponowała Anna Wajda. W podziękowaniu otrzymała specjalny dyplom, podziękowanie oraz nowoczesny smartfon.

 

Fala to dopiero początek

Do konkursu zgłoszono ponad trzy tys. nazw. – Kapituła wybrała spośród nich cztery do oceny internautów – mówi Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego. – To dobra, krótka nazwa, która kojarzy się z Pomorzem. Do zaakceptowania i wymówienia również przez obcokrajowców. Dobrze wpisuje się w nasz pomorski klimat – podkreśla Świlski.

Poniedziałkowe spotkanie było podsumowaniem prac, jakie do tej pory samorząd województwa, samorządy gminne i powiatowe wykonały przy wdrażaniu biletu metropolitalnego. Na początku będzie to wspólna platforma rozliczeń. – Złożyliśmy wniosek do programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko o ponad 90 mln zł – mówi Ryszard Świlski. – Mam nadzieję, że już w maju dowiemy się, że zyskaliśmy finansowanie dla naszego projektu. Pierwszym etapem będzie platforma rozliczeń, która pozwoli nam zbudować system bilety wspólnego dla całego województwa pomorskiego. Kolejne etapy to prawdopodobnie rok 2022 – tłumaczy Świlski.

 

Czym jest bilet wspólny?

Wspólny bilet to potoczna nazwa Platformy Zintegrowanych Usług Mobilności. System będzie nie tylko narzędziem dla pasażera ale również dla przewoźników i organizatorów transportu. Pasażer, żeby uiścić należność za przejazd, nie będzie musiał kupować papierowego biletu, ani znać się na taryfach. Pasażer, wsiadając do dowolnego pojazdu, będzie musiał się jedynie odbić na specjalnym czytniku. System sam poda mu najtańsze rozwiązanie. Przewoźnicy i organizatorzy otrzymają z systemu ważne informacje o liczbie pasażerów i kierunkach podróży.

Bilet ten nie będzie obejmował jedynie środków komunikacji zbiorowej w okolicach Trójmiasta. Obejmie on swoim zasięgiem całe Pomorze – także tereny oddalone od Gdańska, Gdyni czy Sopotu ponad 100 km. Pasażer będzie mógł się przesiadać wielokrotnie – z pociągu na autobus, z autobusu na tramwaj, trolejbus czy nawet na rower metropolitalny MEVO, a system sam naliczy należności.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.