Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Wszystko, czego branża gastronomiczna i spożywcza potrzebuje na targach FoodExpo w Gdańsku

Wszystko, czego branża gastronomiczna i spożywcza potrzebuje na targach FoodExpo w Gdańsku

Na stoisku województwa pomorskiego jest 11 wystawców, którzy otrzymali certyfikat żywności wysokiej jakości Członków Sieci Dziedzictwo Kulinarne Pomorskie

W środę 29 maja rozpoczęły się trzydniowe Tragi Spożywczo-Gastronomiczne FoodExpo. To największe tego typu targi w Polsce północnej, które skupiają ponad 140 wystawców z 13 krajów. Swoje stoisko ma także województwo pomorskie. Prezentowane są tam produkty z certyfikatami Dziedzictwa Kulinarnego Pomorza. To m.in. wyroby z lawendy, przetwory runa leśnego, wędzone ryby, naturalne jogurty, wędliny i piwo.

 

W uroczystości otwarcia targów oraz stoiska województwa pomorskiego wziął udział wicemarszałek Józef Sarnowski.

 

Okazyjne zakupy

Udział w targach biorą polscy producenci i importerzy ryb i owoców morza, rybnych wyrobów garmażeryjnych i producentów pasz, systemów do przechowywania oraz transportu ryb i sprzętu do hodowli. Obok produktów rybnych, mleczarskich, zbożowych i dietetycznych, pojawią się produkty regionalne małych i średnich firm, płody z farm i hodowli ekologicznych, lokalne przetwórnie i gospodarstwa oraz grupy rybackie. W programie jest wiele debat, szkoleń i prelekcji związanych z branżą.

Jednak targi to nie tylko spotkanie pracowników branży spożywczo-gastronomicznej. To okazja do zakupu wyjątkowych i trudno dostępnych w sklepach produktów. Często w promocyjnych cenach. Wstęp dla gości możliwy będzie w czwartek i piątek (30-31 maja).

 

Pomorskie dziedzictwo kulinarne na targach w Gdańsku

Specjalne stoisko przygotowało województwo pomorskie. Prezentowane są na nim produkty, które otrzymały certyfikat Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego. Symbolem charakterystycznej białej czapki kucharskiej w województwie pomorskim może oznaczać swoje produkty już 58 obiektów i producentów żywności.

Produkty Dziedzictwa Kulinarnego Pomorskie prezentowane są w bardzo szerokiej ofercie: od przetworów z runa leśnego prosto z pomorskich łąk i lasów (np. syropy, nektary, konfitury) poprzez nabiał wytwarzany z surowca pochodzącego głównie z Żuław, po wyśmienite produkty z gęsi – w tym tradycyjny pierśnik czy smalec. Na liście są także wędzone ryby z kaszubskich jezior oraz niepowtarzalny smak syropu lawendowego.

Na targach można posmakować i kupić m.in. lokalne piwo z Browaru Bytów, piwo rzemieślnicze Pomorskiego Browaru Tradycyjny, wyroby z lawendy Gospodarstwa Agroturystycznego Lawendowa Osada z Przywidza, wędzonych ryb z Zajazdu Borowa Ciotka z Lipusza, przetworów regionalnych z runa leśnego Fungopolu z Brus oraz mięsnych przetworów Zen-Jedz Zdrowo Zenona Szymańskiego z miejscowości Karwieńskie Błoto I. Wśród pomorskich wystawców znaleźli się także: Gospodarstwo rolne Wojciech Penkowski (dżemy z borówki), Zakład Produkcji Spożywczej Stefan Skwierawski (przetwory runa leśnego), ANNATURE (przetwory naturalne), Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Nowym Dworze Gdańskim „Maluta” (wyroby mleczne) oraz Gospoda Swołowo (przetwory z gęsiny).

 

Targi spożywczo-gastronomiczne FoodExpo

  • 29-31 maja 2019 r., środa-piątek, godz. 10.00-18.00 (piątek do 16.00)
  • AmberExpo
  • ul. Żaglowa 11
  • Gdańsk
  • wstęp – 25-30 zł
  • zobacz program na stronie targów FoodExpo

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.