ONZ wybrało województwo pomorskie i Gdańsk jako partnerów współpracy przeciwko zmianom klimatycznym. Chodzi m.in. o osiągniecie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Specjalną deklarację w środę, 4 listopada podpisali marszałek Mieczysław Struk, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i prezes rady Global Compact Network Poland (ONZ) Kamil Wyszkowski.
Deklaracja współpracy została podpisana w trakcie międzynarodowej konferencji klimatycznej, która odbywa się w Gdańsku. Udział w niej biorą m.in. burmistrz Madrytu José Martínez-Almeida, prezes fundacji WWF Polska Mirosław Proppé, klimatolog Marcin Popkiewicz, europosłanka Magdalena Adamowicz oraz minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Na żywo relację z wydarzenia online śledzi ponad 240 osób.
Pomysł i marzenie Pawła Adamowicza
Deklaracja rozpoczyna konkretne działania na rzecz ochrony środowiska. – Wspieramy europejski Zielony Ład, który jest strategiczną linią rozwoju UE i tym samym Polski – mówił podczas konferencji prasowej Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Chcemy, by Pomorze po raz kolejny stało się inspiratorem działań dla całego kraju. Korzystając z aktywności wielu partnerów we wdrażaniu ekologicznych zmian, chcemy być współodpowiedzialni za środowisko na każdym etapie życia: od edukacji po działania inwestycyjne realizowane przez samorządy i podmioty prywatne. Zapraszamy do naszej inicjatywy wszystkich, którym na sercu leży dobro planety – podkreślił Struk.
Podpisanie dokumentu oficjalnie zainaugurowało działalność Pomorskiego Forum Solidarności Klimatycznej im. Pawła Adamowicza. Jego powstanie było pomysłem zmarłego w 2019 roku prezydenta Gdańska. – Dzisiejsze wydarzenie ma charakter emocjonalny. Rozmawialiśmy o tym z Pawłem Adamowiczem podczas szczytu klimatycznego w Katowicach dwa lata temu przy zielonej herbacie – mówił Kamil Wyszkowski, prezes UN Global Compact. – Inauguracja forum to spełnienie marzenia pana Pawła, by właśnie na Pomorzu zbudować przestrzeń do debaty w kontekście solidarności klimatycznej. Chodzi o to, by tę ideę wdrażać przez biznes, naukę, organizacje pozarządowe i samorządy. Nie wyobrażam sobie lepszego miejsca do realizacji tego zadania niż Pomorze. To tutaj właśnie produkowane są m.in. komponenty do morskich farm wiatrowych, pracuje się nad technologią wodorowego transportu morskiego, a w sopockim oddziale Państwowej Akademii Nauk w sposób zaawansowany bada się zmiany klimatu – podkreślał Wyszkowski.
O kontynowaniu pomysłów nieżyjącego prezydenta wspomniała podczas konferencji prasowej także Aleksandra Dulkiewicz. – Traktujemy wizję Pawła Adamowicza jako dziedzictwo i zadanie do wypełnienia. Solidarność w Gdańsku rozumiemy nie jako wartość zamkniętą w gablotach, ale jako wartość ważną i żywą. Solidarność klimatyczna z kolejnymi pokoleniami to nasze zadanie – powiedziała prezydent Gdańska.
W działalność forum włączyły się także takie organizacje, jak: Stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot, Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A., Agencja Rozwoju Pomorza S.A., Fundacja Gdańska, Pracodawcy Pomorza, Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza, Loża Gdańska Business Centre Club oraz Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.
Neutralność klimatyczna do 2050 roku
Marszałek Mieczysław Struk, prezydent Aleksandra Dulkiewicz i Kamil Wyszkowski z UN Global Compact nie mają wątpliwości, że w przeciwdziałanie zmianom klimatycznym powinni zaangażować się partnerzy z sektora samorządowego, publicznego, prywatnego i pozarządowego. Wszyscy oni stoją przed ogromnym wzywaniem. – Nasilające się zmiany klimatu są jednym z największych zagrożeń środowiskowych, społecznych i ekonomicznych na świecie – mówił Mieczysław Struk. – Obserwuje się ekstremalne zdarzenia pogodowe, ubożenie zasobów naturalnych, zmniejszenie dostępu do wody pitnej. Podnosi się poziom wód w morzach i ocenach. Rosną szkody i zagrożenia z tym związane na obszarach zurbanizowanych oraz występują znaczące straty w rolnictwie i na obszarach wiejskich – wymieniał Struk.
Dlatego w deklaracji zwartych zostało kilkanaście konkretnych działań, jakie już są bądź zostaną podjęte w najbliższym czasie, by osiągnąć neutralność klimatyczną. Wszystkie skupiają się na budowaniu gospodarki o obiegu zamkniętym oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń. Wśród zapowiedzianych działań są m.in. zielone zamówienia publiczne, wprowadzenie zasady „zanieczyszczający środowisko płaci”, zdecydowanie działania przeciwko przestępstwom klimatycznym, uniezależnienie systemu energetycznego od węgla, elektryfikacja komunikacji zbiorowej, masowa termomodernizacja budynków, wzrost użycia surowców wtórnych i inwestycje w technologie wykorzystujące zielony wodór.
O wszystkich rozwiązaniach, jakie w regionach chcą wprowadzić sygnatariusze deklaracji, oraz o tym, co trzeba zrobić w pierwszej kolejności można przeczytać w Deklaracji solidarności klimatycznej (pdf).