Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Współczesna sztuka na tkaninie artystycznej. Wystawa najlepszych prac konkursowych Baltic Mini Textile Gdynia

Współczesna sztuka na tkaninie artystycznej. Wystawa najlepszych prac konkursowych Baltic Mini Textile Gdynia

Fot. Muzeum Miasta Gdyni

Do 11. edycji konkursu zgłosiło się 155 artystów z całego świata. Spośród ponad 320 prac jury konkursowe wybrało 50 najlepszych, które oglądać będzie można na wystawie w Muzeum Miasta Gdyni. Wernisaż odbędzie się w piątek 8 marca 2019 r. o godz. 18.00.

 

Wystawę będzie można zwiedzać do 9 czerwca 2019 r.

 

Miniatury tkackie jako laboratorium

Za szczególną wartością miniatur tkackich przemawia ich ścisłe powiązanie z kierunkami poszukiwań sztuki współczesnej. Narzucone wymogi skalowe, przy jednoczesnej dowolności tematu, zastosowanych materiałów i techniki, czynią z miniatur swoiste laboratorium. Dzięki nim odkrywamy nowe możliwości tkaniny artystycznej. Niewielki wymiar pozwala artystom eksperymentować ze skomplikowanymi, czasochłonnymi technikami oraz umożliwia zastosowanie delikatnych, nietrwałych materiałów. Różnorodność autorskich technik, interesujące rozwiązania twórcze przekonują, że miniatura tkacka jest nie tylko samodzielną, ale ważną i pełną potencjału dziedziną sztuki.

 

Baltic Mini Textile Gdynia

Baltic Mini Textile Gdynia to konkurs organizowany w Gdyni od 1993 r. Przez 25 lat istnienia zdążył wypracować własną pozycję i znaczenie, dołączając do grona prestiżowych międzynarodowych przeglądów miniatur tkackich organizowanych w Szombathely (Węgry), Angers (Francja) i Como (Włochy). Pomysłodawczynią konkursu jest Aleksandra Bibrowicz-Sikorska, artystka z Gdyni, uprawiająca tkaninę artystyczną, malarstwo na jedwabiu, rysunek i ceramikę. Od 2001 r. konkurs zaczął też towarzyszyć Międzynarodowemu Triennale Tkaniny w Łodzi.

W gdyńskim przeglądzie brali udział artyści z całego świata: z USA, Kanady, Brazylii, Meksyku, Izraela, Korei, Japonii, Australii i prawie całej Europy. Najlepsze prace wyróżniane są nagrodami: Grand Prix Prezydenta Miasta Gdyni, Nagrodą Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Nagrodą Muzeum Miasta Gdyni. Laureat nagrody Prezydenta Miasta Gdyni otrzymuje statuetkę w formie bryły bursztynu i propozycję wystawy indywidualnej podczas kolejnej edycji triennale.

 

Międzynarodowe znaczenie prac konkursowych

Niezwykłość gdyńskiej imprezy polega na tym, że uczestnicy pozostawiają muzeum dary — swoje miniatury, z których powstała pokaźna kolekcja (obecnie liczy ponad 300 prac). W 2005 r. wybrane prace z kolekcji były prezentowane w Kilonii (Niemcy), a w 2008 r. w Martha Gault Gallery w Slippery Rock (USA). W latach 2012–2013, dzięki współpracy z The Australian Forum for Textile Arts (TAFTA), ekspozycję można było oglądać w kilkunastu australijskich galeriach. Z kolei w ramach partnerstwa województwa pomorskiego i regionu Środkowej Frankonii miniatury z gdyńskiej kolekcji zostały zaprezentowane w Norymberdze (Künstlerhaus, 2014 r.) i Ansbach (Galeria LOFT, 2018 r.).

 

Wernisaż wystawy 11. Baltic Mini Textile Gdynia

  • 8 marca 2019 r., piątek, godz. 18.00
  • wstawa będzie czynna do 6 czerwca 2019 r.
  • Muzeum Miasta Gdyni
  • ul. Zawiszy Czarnego 1
  • Gdynia
  • wstęp – wolny

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.