Ten materiał pochodzi z archiwum portalu.

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować działania zamieszczonych w tekście odsyłaczy ani zgodności technicznej warstwy materiału ze standardami dostępności. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Współczesna historia widziana oczami Europejczyków. Nagroda Ambasador Nowej Europy dla brytyjskiego naukowca

Współczesna historia widziana oczami Europejczyków. Nagroda Ambasador Nowej Europy dla brytyjskiego naukowca

Spotkanie z prof. Dominicem Lievenem odbędzie się w bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności. Fot. Grzegorz Mehring / Archiwum ECS.

We wtorek, 21 stycznia 2020 roku prof. Dominic Lieven odbierze w bibliotece ECS nagrodę Ambasador Nowej Europy za książkę „W pożogę. Imperium, wojna i koniec carskiej Rosji", która ukazała się w 2018 roku. Jest to pierwsza książka wybitnego historyka, profesora w Cambridge University opublikowana w języku polskim.

 

Wyróżnienie Ambasador Nowej Europy przyznawane jest corocznie za najlepszą publikację wydaną w języku polskim, która w sposób nowatorski przedstawia historyczne procesy lub aktualne doświadczenia Europejczyków, obserwowane z poziomu relacji społecznych i aktywności obywatelskich. Procesy te dotyczą zazwyczaj obszarów kultury, edukacji, polityki i gospodarki.

 

Historia lubi się powtarzać?

Książka „W pożogę. Imperium, wojna i koniec carskiej Rosji” wydana została nakładem Wydawnictwa Akademickiego Sedno. Wybuch pierwszej wojny światowej oznaczał kres światowego porządku opartego na imperiach. Nacjonalizm rzucił im wyzwanie. Czy siły, które pchnęły świat w otchłań w 1914 roku, wciąż oddziałują w XXI wieku? Dominic Lieven, profesor Cambridge University, udowadnia, że tak.

Autor przeprowadził roczną kwerendę w rosyjskich archiwach wojskowych i dyplomatycznych. Kapituła Konkursu Ambasador Nowej Europy przyznając książce nagrodę główną w edycji za rok 2018, doceniła ogromną wartość historiograficzną książki. Wtorkowe spotkanie z laureatem poprowadzi Jan Tokarski, znawca tematyki wschodniej i redaktor „Przeglądu Politycznego”.

 

Spotkanie z prof. Dominicem Lievenem

  • 21 stycznia 2020, wtorek, godz. 17.00
  • Europejskie Centrum Solidarności, biblioteka (1. piętro)
  • pl. Solidarności 1
  • Gdańsk
  • wstęp – wolny
  • spotkanie odbędzie się w języku angielskim (organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne)
  • sprzedaż książki w cenie 55 złotych w trakcie spotkania (płatność tylko gotówką)

Dominic Lieven (ur. 1952)

Wybitny brytyjski historyk, profesor w Cambridge University (Trinity College) oraz członek British Academy i Royal Historical Society. Zajmuje się historią Rosji od czasów wojen napoleońskich do upadku imperium. Nie stroni od udziału w życiu politycznym. Przez osiem lat doradzał w sprawach zagranicznych Margaret Thatcher. Jego rozprawy historyczne były wyróżniane prestiżowymi nagrodami. Za „W pożogę. Imperium, wojna i koniec carskiej Rosji” otrzymał w 2016 roku nagrodę Instytutu Literatury Rosyjskiej RAN (Dom Puszkina), a trzy lata wcześniej – Order Przyjaźni od Władimira Putina. Mieszka w Japonii oraz Wielkiej Brytanii.

Jan Tokarski (ur. 1981)

Eseista, historyk idei, członek redakcji „Przeglądu Politycznego”. Specjalizuje się w historii myśli liberalnej i konserwatywnej, a zwłaszcza tych nurtów, które nadały kształt ubiegłemu stuleciu. Opublikował: „Neokonserwatyści a polityka USA w nowym wieku” (2006), „Historie przyszłości. Wizje bolszewizmu w Rosji 1917–1921″ (2012), „Czas zwyrodniały” (2014), „Obecność zła. O filozofii Leszka Kołakowskiego” (2016), „Zderzenia” (2018).

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 333 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Biznesu w Regionie oraz Pomorskiej Agencji Rozwoju Biznesu.