Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Wsiądź na pokład starych wagonów i odwiedź kolejowe zakamarki Pomorza. Specjalny pociąg dla miłośników kolei

Wsiądź na pokład starych wagonów i odwiedź kolejowe zakamarki Pomorza. Specjalny pociąg dla miłośników kolei

Pociąg zestawiony z wagonów piętrowych

4 czerwca 2017 r. po nieczynnych liniach kolejowych na Pomorzu przejedzie pociąg złożony ze starych wagonów piętrowych. Dojedzie do Kartuz, Kokoszek i Cewic

 

Wagony jak z lat 60. XX wieku

 

Do Kokoszek i Cewic

Pociąg specjalny „Bipą przez Pomorze” wyruszy wcześnie rano 4 czerwca ze stacji Chojnice. Skład pojedzie przez Lipusz do Kościerzyny. Dalej na północ uda się Magistralą Węglową do Somonina i przez Żukowo do Kokoszek. Wizyta na stacji w Kokoszkach będzie sporym wydarzeniem. Na stację zaglądają rzadko pociągi towarowe, a ostatni pociąg pasażerski odjechał ze stacji w 1973 roku. Z Kokoszek skład pojedzie linią do Kartuz i wróci na magistralę węglową, żeby przez Gdańsk Osowę dotrzeć do Gdyni. Po krótkim postoju, pociąg uda się w dalszą drogę przez Wejherowo i Lębork do Cewic. Linia do Cewic została odbudowana przez Wojsko Polskie, jako dojazd do lotniska wojskowego i kursują nią kilka razy do roku pociągi towarowe. Z Cewic skład tą samą trasą przez Gdynię i Kościerzynę wróci do Chojnic.  

 

Podziwiaj widoki i zrób zdjęcie

Na trasie przejazdu organizatorzy przewidują organizację „fotostopów”. Są to planowe postoje pociągu w wybranych miejscach, najczęściej poza stacjami. Pasażerowie wysiadają z pociągu i mogą robić zdjęcia pociągu na tle wyjątkowych krajobrazów, na przykład na mostach czy z oryginalną zachowaną architekturą.

 

Jak za dawnych lat

Wagony piętrowe, przez miłośników kolei zwane „bipami” produkowane były w NRD od lat 50. XX wieku. Do pierwszej dekady XXI wieku powszechnie można było je spotkać na liniach kolejowych całej Polski. Obecnie, dopuszczane do ruchu są tylko dwa tego typu zestawy. W sezonie letnim,  kursują na trasie Chojnice – Tczew – Hel.

Szczegółowe informacje dostępne na stronie organizatorów

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.