Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Wiesz wszystko o automatycznej skrzyni biegów i napędzie hybrydowym? Jeśli nie, zobacz, gdzie możesz się dowiedzieć więcej

Wiesz wszystko o automatycznej skrzyni biegów i napędzie hybrydowym? Jeśli nie, zobacz, gdzie możesz się dowiedzieć więcej

Fot. ©Depositphotos/kalinovsky

Adam Krawiec: Szkolnictwo zawodowe to przyszłość pomorskiej edukacji. Z naszej oferty skorzystało już blisko 3 tys. uczniów. Będą kolejne szkolenia.

 

Organizacja kursów i szkoleń została dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

 

Uczysz się w samochodówce?

– Pod koniec 2017 roku zorganizujemy szkolenie dla uczniów szkół samochodowych. Uczestnicy zapoznają się między innymi z diagnostyką automatycznych skrzyń biegów, dowiedzą się jak naprawiać hybrydowe układy napędowe i jak badać geometrię zawieszenia. Przygotowaliśmy ponad 160 miejsc dla chętnych – zaprasza Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. 

 

Wspieramy najlepszych

– Kiedyś szkolnictwo zawodowe uważane było za mało atrakcyjne. Do zawodówek szli uczniowie, którzy nie dostali się do innych szkół. Teraz to postrzeganie bardzo się zmieniło. Umiejętności jakie młodzi ludzie nabywają w szkołach zawodowych są bardzo cenne i poszukiwane na rynku pracy – opowiada Adam Krawiec. W 2017 roku z kursów skorzystało blisko 3 tysiące uczniów. Zajęcia odbywają się w różnych miejscowościach województwa, tak aby mogło w nich brać udział  jak najwięcej uczniów. Uczestnicy mogą również odbywać staże i praktyki u wybranych pracodawców – nasze wsparcie uzyskują również nauczyciele. Zdobywają nowe kwalifikacje, dzięki czemu poziom kształcenia zawodowego staje się coraz wyższy – dodaje Krawiec.

 

Kto się już wyszkolił?

Oferta kursów jest bardzo szeroka. Została skonstruowana tak, aby zaspokoić zarówno oczekiwania pracodawców oraz uczniów. Wspierane są przede wszystkim te branże, które wpisują się w Inteligentne Specjalizacje Pomorza. –   Rozwijamy te kierunki kształcenia zawodowego, które dają regionowi  największy potencjał rozwoju. W tej chwili uruchomione są dwa kursy dla blisko 500 uczniów. Są to kursy projektowania komputerowego w środowisku AutoCad oraz kosztorysowania, a także kurs nowoczesnych technik spawalniczych i cięcia plazmowego – dodaje dyrektor Krawiec. Zakończone zostały kursy dla barmanów i baristów wraz z technikami prezentacji i dekorowania potraw, kursy  księgowości komputerowej, a także obsługi i konserwacji sieci elektroenergetycznych. Było również praktyczne szkolenie uczniów w zakresie obsługi maszyn budowlanych.

 

Nie tylko kursy

Wsparcie dla uczniów to nie tylko kursy i szkolenia. Samorząd Województwa Pomorskiego przyznaje również stypendia dla uczniów szkół zawodowych. W roku szkolnym 2016/2017 przyznano 412 stypendiów. Z kolei w obecnym roku szkolnym złożono ponad 1400 wniosków, które są obecnie oceniane.

Informacje na temat organizowanych szkoleń, lista niezbędnych dokumentów oraz aktualności stronie Departamentu Edukacji i Sportu.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.