Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Wiesz, jak uczyć o morzu? Masz pomysł na zajęcia pozaszkolne? Weź udział w tym konkursie

Wiesz, jak uczyć o morzu? Masz pomysł na zajęcia pozaszkolne? Weź udział w tym konkursie

Fot. mat. pras. UMWP

Żeglarstwo to nie tylko pomysł na aktywność na świeżym powietrzu, ale również wspaniała forma nauki, to fantastyczna przestrzeń kształtowania kompetencji kluczowych uczniów. Nowy program „Pomorskie żagle wiedzy" to odpowiedź na zainteresowanie młodych ludzi sprawami morskimi. Wezmą w nim udział zarówno uczniowie, jak i nauczyciele.

 

Organy prowadzące szkoły podstawowe mogą składać swoje koncepcje edukacji morskiej i żeglarskiej do 15 kwietnia 2020 r.  

 

Żeglarski region

Warunki naturalne Pomorza sprzyjają edukacji morskiej i żeglarskiej. – Mamy ponad 300 km linii brzegowej. Do tego tysiące jezior i żeglownych rzek. To warunki wprost idealne dla żagli – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Samorząd województwa prowadzi liczne inwestycje rozwijające nadwodną infrastrukturę. – Powstają przystanie jachtowe i kajakowe. Realizujemy także strategiczne przedsięwzięcia, takie jak choćby Pomorskie Szlaki Kajakowe czy Pętla Żuławska, w ramach których powstają m.in. przystanie jachtowe i kajakowe – dodaje marszałek. Uzupełnieniem tych działań jest program zakupu przez pomorskie samorządy 100 łodzi żaglowych, który został uroczyście ogłoszony z okazji 100-lecia zaślubin Polski z morzem.

 

Pomorskie żagle wiedzy

Najnowsza inicjatywa samorządu województwa pomorskiego skierowana jest do organów prowadzących szkoły podstawowe, w tym do  pomorskich gmin. – Chcemy, aby zgłoszone projekty łączyły zajęcia edukacji morskiej i żeglarskiej z przedmiotami szkolnymi, jak np. matematyka czy chemia. Ale liczyć się będzie również organizacja zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych. Wszystko, aby rozbudzić kreatywność i innowacyjność uczniów, a jednocześnie przybliżyć im tematykę morską i żeglarską w kontekście rekreacji, wypoczynku, pasji, ale i gospodarki oraz możliwości przyszłej pracy zawodowej – wyjaśnia Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Dla pedagogów przewidujemy  konkretny katalog form doskonalenia, w tym przeprowadzanych zdalnie, który pozwoli podnieść ich warsztat pracy dydaktycznej i wychowawczej w zakresie kształtowania kompetencji kluczowych uczniów poprzez edukację morską i żeglarską. W planach są także kursy dla instruktorów żeglarstwa – dodaje Krawiec.

 

Kilka informacji praktycznych

Koncepcje edukacji morskiej i żeglarskiej należy składać do 15 kwietnia 2020 r. Później, specjalna komisja powołana przez marszałka, dokona analizy wniosków. Końcowa ocena merytoryczna, zgodnie z założeniami, potrwa do 30 czerwca 2020 r. Wszelkie dodatkowe informacje, regulaminy oraz karty zgłoszeniowe znajdują się na stronach Biuletynu Informacji Publicznej. – Pamiętajmy przy tym, że z uwagi na rozwój sytuacji epidemiologicznej w Polsce, zalecamy kontakt telefoniczny lub elektroniczny z pracownikami urzędu – podkreśla dyrektor Krawiec.

Więcej informacji o konkursie na stronie internetowej Pomorskie Żagle Wiedzy

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.