Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Wielkie święto w Gdyni. Huczne obchody 60-lecia Teatru Muzycznego imienia Danuty Baduszkowej [ZDJĘCIA]

Wielkie święto w Gdyni. Huczne obchody 60-lecia Teatru Muzycznego imienia Danuty Baduszkowej [ZDJĘCIA]

Rewia Jubileuszowa Teatru Muzycznego w Gdyni. Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska

Największy w Polsce teatr muzyczny skończył 60 lat. 18 maja 2018 r. podczas specjalnej Rewii Jubileuszowej aktorzy zaprosili widzów na przegląd muzycznego repertuaru od początku istnienia teatru.

 

Podczas jubileuszowego programu zaprezentowano Koncert Sylwestrowy autorstwa Bernarda Szyca, grany również w styczniu. W maju, z okazji urodzin teatru, koncert został zagrany ponownie i dodatkowo wzbogacony o część oficjalną.

 

Radość i wzruszenie

Widownia pękała w szwach podczas koncertu z okazji 60-lecia gdyńskiego Teatru Muzycznego. Wśród widzów zobaczyć można było wielu aktorów-seniorów, pracowników teatru i przedstawicieli władz lokalnych. Dyrektor teatru Igor Michalski nie krył wzruszenia podczas wygłaszania mowy przywitalnej. — Gdy zrobię pauzę podczas przemowy, to nie dlatego, że oczekuję oklasków, to dlatego, że głos mi się łamie ze wzruszenia —powiedział na wstępie Michalski. I taki moment nastał, gdy przyszedł czas wspomnień i podziękowań. Michalski mówił o 330 premierach teatru, o sukcesach zagranicznych i krajowych. O tym jak teatr się rozwija i jakie ma plany.

 

Rekordowo długi spektakl

Po przemówieniu dyrektora Michalskiego scenę opanowali aktorzy. W różnych sceneriach i w strojach z dawnych epok poprowadzili widownią  przez repertuar teatru. Rewię podzielono na trzy części: pierwsza, to był powrót do przeszłości. Aktorzy  przypomnieli  największe premiery od początku istnienia teatru. Był też czas zadumy, gdy zaśpiewali „Psalm stojących w kolejce”. W drugiej części widzowie poznali najświeższy repertuar. Aktorzy zaśpiewali największe hity m.in. ze „Skrzypka na dachu („Gdybym był bogaty”), z „Lalki”, czy najnowszej premiery — „Gorączki sobotniej nocy”. Trzecia sekwencja była czasem marzeń i planów. Tu usłyszeliśmy m.in. utwór z musicalu „La la land” czy kultowy „Życia krąg” z „Króla Lwa”. Łącznie artyści  zaśpiewali  ponad 40 utworów z 60-letniej działalność teatru,

Podczas oficjalnej części wręczano nagrody oraz odznaczenia. Decyzją Prezydenta Rzeczpospolitej Polski Andrzeja Dudy Złote Medale za Długoletnią Służbę otrzymali: Jolanta Arasimowicz, Józef Baranowski, Włodzimierz Barcikowski, Elżbieta Cegiełka, Kazimierz Duraj, Michał Dzwonkowski, Bogdan Gasik, Dorota Gloc, Krystyna Jaworowska, Mirosław Kopczyński, Dariusz Kruszyniak, Ryszard Niklas, Jacek Piastowski, Mirosław Pitucha, Julianna Szwarc, Jolanta Żabińska.

Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” minister kultury przyznał Wojciechowi Kościelniakowi. Natomiast Brązowe Medale otrzymali: Dariusz Różankiewicz, Małgorzata Ryś i Bernard Szyc. Odznaki Honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, decyzją ministra Glińskiego, zostały wręczone: Annie Andrzejewskiej, Jarogniewowi Dąbrowskiemu, Dorocie Kowalewskiej, Renacie Nehrebeckiej oraz Zbigniewowi Sikorze.

 

Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego

Marszałek Mieczysław Struk wręczył nagrody Elżbiecie Kurkiewicz, Krzysztofowi Stasiorowskiemu i Marii Trzcińskej. Również w dziedzinie kultury nagrodę specjalną marszałka odebrali: Bogdan Gasik, Rafał Ostrowski, Joanna Semeńczuk, Bernard Szyc, Agnieszka Szydłowska, Karolina Trębacz i Krzysztof Wojciechowski. Dyrektor Igor Michalski otrzymał pamiątkowy obraz. Marszałek zaznaczył, że to w podzięce od mieszkańców województwa pomorskiego.
 

Marszałek Mieczysław Struk wręcza pamiątkowy obraz
Marszałek Mieczysław Struk wręcza pamiątkowy obraz. Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska
 

Nagrody wręczył również prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Uhonorował on Izabelę Bielińską, Jolantę Brzostek, Dorotę Gloc, Dariusza Kruszyniaka i Mirosława Niebodajewa. Nagrodę w dziedzinie kultury prezydent Gdyni przyznał Igorowi Michalskiemu.

Rewia Jubileuszowa była okazją do podsumowań, ale też zapowiedzi kolejnych wielkich wydarzeń. Już na wrzesień 2018 roku zaplanowano premierę spektaklu „Cud albo Krakowiacy i Górale”, a dyrektor Michalski zdradził, że w przyszłym roku będziemy świadkami premiery musicalu „Hairspray”.
 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.