Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/f776c4b4-aea8-4f09-a69f-d30905c1c19f.jpg Wielki Spływ Kajakowy Rzeką Radunią. To fantastyczna propozycja na weekend [GALERIA]

Wielki Spływ Kajakowy Rzeką Radunią. To fantastyczna propozycja na weekend [GALERIA]

Wielki Spływ Kajakowy Rzeką Radunią

Ośmiokilometrowy szlak kajakowy ze Straszyna do Pruszcza Gdańskiego zachwyci każdego. Jest na tyle prosty, że poradzą sobie nie tylko początkujący kajakarze, ale nawet dzieci. Po drodze można podziwiać piękną przyrodę, malownicze krajobrazy i zabytkowe elektrownie wodne. Wszystko to zaledwie kilkanaście kilometrów od Gdańska.

 

Upalną sobotę 9 czerwca spędziliśmy na Raduni. Urokliwym szlakiem wodnym płynęło z nami prawie 150 osób na 80 kajakach. Wśród nas byli mieszkańcy i samorządowcy.

 

Kajak dla każdego

Sobota okazała się prawdziwą integracją środowiska pomorskich wodniaków. Zaczęła się rozgrzewką z instruktorką fitness oraz krótkim szkoleniem z obsługi wioseł. Szlak kajakowy z elektrowni wodnej w Straszynie do Faktorii w Pruszczu Gdańskim okazał się wyjątkowo spokojny, dzięki czemu na trasie mogliśmy odpocząć i jednocześnie podziwiać krajobrazy. A jest na co patrzeć – zielone pola, czysta woda, liczne rośliny wodne, drzewa „wchodzące” do rzeki oraz kaczki, które nie boją się ludzi. Na szlaku były też zapory i zabytkowe elektrownie wodne. Ten fragment Raduni jest na tyle łagodny i nieuciążliwy, że w spływie mogły brać udział także dzieci. Bez problemu poradziliby sobie poczatkujący kajakarze.

Spędziliśmy na wodzie kilka godzin, a po wszystkim w Pruszczu Gdańskim czekały na nas ciepły posiłek, ognisko, pokazy szermierki, lepienie z gliny oraz wiele konkursów i zabaw dla dzieci.

 

Szlaki kajakowe jak nowe

Na terenie województwa znajduje się około 2000 km szlaków kajakowych na ponad 30 spływnych rzekach. Pomorskie Szlaki Kajakowe teraz zyskają nowe oblicze. Dzięki inwestycjom już w 2019 r. powstaną nowe stanice wodne, a spływy będą bardziej bezpieczne i przyjazne dla turystów. Szlaki zostaną kompleksowo oznakowane, powstaną nowe obiekty infrastruktury turystycznej o znaczeniu regionalnym lub ponadregionalnym (m.in. stanice kajakowe, przystanie, pomosty służące turystyce wodnej, slipy do wodowania kajaków, przenoski). Miejsca te będą wyposażone m.in. w stojaki na kajaki, wiaty, ławki, kosze na śmieci, paleniska, suszarki do kajaków, tablice informacyjno-promocyjne, przenośne sanitariaty, stojaki na rowery czy lampy solarne.

Wartość realizowanych inwestycji to 50 mln zł, a przyznane na ten cel dofinansowanie to 41 mln zł. Inwestycja zostanie wykonana w ramach Regionalnego Programu Strategicznego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

 

Informacje o szlakach, stanicach i wypożyczalniach sprzętu wodnego można znaleźć w bazie pomorskie.travel.

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.