Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Wielka Brytania w kurorcie. Spotkania autorskie, targi książki, spektakle i koncerty podczas Literackiego Sopotu

Wielka Brytania w kurorcie. Spotkania autorskie, targi książki, spektakle i koncerty podczas Literackiego Sopotu

Co roku festiwal Literacki Sopot dedykowany jest innej literaturze. Były to już m.in. literatura skandynawska, rosyjska, czeska i francuska. W tym roku będzie to Wielka Brytania.

Tegoroczna edycja festiwalu Literacki Sopot poświęcona będzie literaturze i kulturze Wielkie Brytanii. Od czwartku 15 sierpnia do niedzieli 18 sierpnia 2019 r. będzie można wziąć udział w debatach ze światowej sławy pisarzami, pokazach filmowych, koncertach, spektaklach, a nawet warsztatach kulinarnych inspirowanych kuchnią Jane Austen.

 

Na Placu Przyjaciół Sopotu przez cztery dni będzie można skorzystać z oferty kilkudziesięciu wydawnictw podczas targów książki. Wstęp na wszystkie wydarzania jest bezpłatny. Na niektóre warsztaty obowiązują zapisy.

 

Kobiety będą rządzić w Sopocie

Tegoroczna, brytyjska edycja Literackiego Sopotu w dużej mierze poświęcona jest kobietom. – Czasy mamy niewątpliwie ciekawe, pełne chaosu, bólu i zawiedzionych nadziei – wyjaśnia Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu. – Stoimy w obliczu zmieniającej się Europy. Niepewni, co przyniesie jutro. Odnosząc się do licznych zagrożeń, w tym tych dotyczących naszych wolności, swobodnej wymiany myśli, czy praw, jakie nam przysługują, postanowiliśmy zająć się m.in. przypomnieniem osiągnięć brytyjskich sufrażystek, feministek czy tzw. nowych feministek. Skupiliśmy się bardziej na pokazaniu kobiet historycznie ważnych dla brytyjskiej kultury i ważnych obecnie przez to, co piszą niż na sięganiu po „silne” męskie nazwiska – podkreśla Cichocka-Gula.

Gośćmi festiwalu będą wyraziste i niezależne osobowości, które nie tylko piszą książki, ale przede wszystkim angażują się w działania społeczne. W cyklu „Kobiety piszą przyszłość” będzie można spotkać się z Reni Eddo-Lodgge, dziennikarką, specjalizującą się w literaturze faktu, uznaną przez „Guardiana” za „jedną spośród 30 najważniejszych w mediach cyfrowych”. Będzie też Ntailan Lolkoki, która o przemocy wobec kobiet i okaleczaniu żeńskich narządów płciowych napisała w autobiograficznej książce „Skrzydła dla motyla”. Na festiwalu obecna będzie także Lijia Zhang, brytyjska korespondentka z Chin, której sławę przyniósł pamiętnik „Socjalizm jest Piękny. Wspomnienia robotnicy z czasów nowych Chin”.

W cyklu rozmów „London calling”, nawiązującym do popularnej piosenki The Clash, wystąpi Katie Green. To autorka graficznego pamiętnika „Lżejsza od swojego cienia”, który opowiada o zmaganiu się z anoreksją. Dyskutować będzie także Sarah Hall, autorka „Madame Zero i inne opowiadania”, okrzyknięta przez „Guardiana” „jedną z najbardziej znaczących i ekscytujących młodych pisarek w Wielkiej Brytanii”.

 

Będą też: Sarah Perry, która z „Wężem z Essex” znalazła się na szczycie bestsellerów w Wielkiej Brytanii, oraz Isabel Greenberg, ilustratorka, która zasłynęła już swoją pierwszą powieścią graficzną Encyklopedia Wczesnej Ziemi. Odbędzie się również polska premiera najnowszej książki „Pod powierzchnią” Daisy Johnson, najmłodszej w historii autorki nominowanej do Man Booker Prize.

 

Historia w reportażach

Cykl H/historia w tym roku będzie gościł nagrodzoną Paszportem Polityki Małgorzatę Rejmer, polsko-szwedzkiego pisarza i dziennikarza Macieja Zarembę Bielawskiego, Olgę Wiechnik debiutującą w tym roku książką „Posełki. Osiem pierwszych kobiet”, dziennikarza i publicystę Grzegorza Gaudena, autora książki „Lwów – Kres iluzji. Opowieść o pogromie listopadowym 1918″ oraz Joannę Ostrowską, autorkę książki „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej”.

Poza tym uczestnicy festiwalu będą mogli bliżej poznać takich autorów jak: John Boyne, Edyta Bystroń, Anna Krztoń, Marta Herling, Barbara Caillot Dubus, Aleksandra Karkowska czy Wojciech Chmielarz.

 

Éric Emmanuel Schmitt zagra w spektaklu

W tym roku echem zeszłorocznej, francuskiej edycji jest wizyta Érica Emmanuela Schmitta, jednego z najczęściej czytanych i wystawianych autorów francuskojęzycznych na świecie. Éric-Emmanuel Schmitt nie tylko spotka się ze swoimi czytelnikami, ale także zagra w spektaklu na podstawie swojej najnowszej książki „Madame Pylinska i sekret Chopina”.

Gry miejskie i warsztaty

Literacki Sopot to także mnóstwo atrakcji okołoliterackich. Pokój zagadek „Morderstwo odbędzie się w Wilii Claszena” to gratka dla osób lubiących odkrywać tajemnice. Fani gier miejskich odnajdą swój azyl w Sopockiej Szkole Magii. Miłośnicy kina nie mogą przegapić wieczorów z klasykami brytyjskiej kinematografii, a pokazy filmowe poprzedzą krótkie prelekcje Mateusza Wernera. Sympatyków teatru i muzyki czeka VI Nieformalny Festiwal Piosenki Aktorskiej oraz czytanie performatywne „Egzemplarza” Caryl Churchill w reżyserii Małgorzaty Brajner.

Odbędą się dwudniowe warsztaty kreatywnego pisania z Jan Carson. W trakcie zajęć praktycznych Carson pokaże, jak pisać „Mało, ale zgrabnie, czyli mikroopowiadania dla początkujących”. Dopełnieniem programu będą warsztaty kulinarne pod okiem National Chef of the Year 2019 Kuby Winkowskiego. Razem z uczestnikami przygotuje on potrawy inspirowane kuchnią Jane Austen.

 

Literacki dla dzieci

Specjalne wydarzenia będą czekały również na najmłodszych uczestników festiwalu. W Muzeum Sopotu dzieci będą miały okazję pomóc słynnemu misiowi Paddingtonowi – w grze interaktywnej poznają elementy kultury i języka, wykorzystując różne formy działania od sportu po teatr. Zdolności manualne potrenują podczas serii warsztatów przygotowanych wspólnie z Księgarnią Ambelucja. A ze światem literatury brytyjskiej spotkają się nie tylko na zajęciach ilustratorskich, plastycznych i komiksowych, ale także podczas uwielbianego przez dzieci (i nie tylko) „Czytania na dywanie”.

 

Literacki Sopot 2019

  • 15-18 sierpnia 2019 r., czwartek-niedziela
  • Plac Przyjaciół Sopotu
  • Sopot
  • program i rejestracja na warsztaty na stronie Literacki Sopot.
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.