Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/c576c816-42ac-4ea4-b342-72d8cc20e8f4.jpg Wiecha nad nowym budynkiem szpitala na Zaspie już jest. Inwestycja ma być gotowa do końca 2019 roku

Wiecha nad nowym budynkiem szpitala na Zaspie już jest. Inwestycja ma być gotowa do końca 2019 roku

Symboliczne zawieszanie wiechy nad nowym budynkiem Szpitala im. św. Wojciecha w Gdańsku

W Szpitalu im. św. Wojciecha w Gdańsku powstaje nowy blok operacyjny z ośmioma salami operacyjnymi, w tym hybrydową (lekarze różnych specjalności mogą jednocześnie operować pacjenta) oraz sala wybudzeniowa. Będą też dwa oddziały szpitalne – urologiczny i urazowo-ortopedyczny wraz z salami zabiegowymi.

 

Symboliczne zawieszenie wiechy pod budowę szpitala, należącego do spółki Copernicus, z udziałem marszałka Mieczysława Struka i członka Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszki Kapały-Sokalskiej odbyło się 27 listopada 2018 roku. W uroczystości wziął też udział Paweł Orłowski.

 

Szpital na miarę XXI wieku

– Dziękuję wszystkim zaangażowanym w budowę tego obiektu zarówno pracownikom spółki Copernicus, jak i wykonawcy firmie Alstal – powiedział marszałek Mieczysław Struk. – To ogromna inwestycja i dużo pracy trzeba było wykonać i jeszcze trzeba będzie włożyć, aby powstał ten budynek. Jako samorzad województwa pomorskiego chcemy, aby był to szpital XXI wieku. Mamy świadomość, że będzie on służył nie tylko Pomorzanom, ale i mieszkańcom innych województw. W nim będą się odbywały skompilkowane operacje – dodał Struk.

Natomiast Piotr Kwiatkowski, przedstawiciel Alstalu, zadeklarował, że nie przewiduje żadnych opóźnień. – A wiecha jest symbolicznym zakończeniem prac budowlanych. Teraz rozpocznie się budowa dachu, montaż stolarki okiennej i prace wykończeniowe tak, aby budynek oddać zgodnie z umową – zapewnił Kwiatkowski.  

 

Nowoczesny blok operacyjny

Nowy trzy kondygnacyjny budynek powstaje na tyłach szpitala. – Na parterze będą oddziały chirurgii urazowo-ortopedycznej i urologii. Na oddziale urologicznym znajdzie się 29 łóżek z salą zabiegowo-operacyjną i salą endoskopii urologicznej. Zostanie też kupiony aparat rentgenowski z ramieniem C oraz tor wizyjny laparoskopowy. Oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej będzie miał 39 łóżek – tłumaczy Katarzyna Brożek, rzecznik Copernicusa. Na piętrze powstanie blok operacyjny z ośmioma salami z zapleczem operacyjnym. Będą na nim przeprowadzane m.in. operacje ginekologiczne i kardiochirurgiczne. Jak wyjaśnia rzecznik spółki: „Nasza inwestycja daje szpitalowi większe możliwości. Można będzie operować więcej pacjentów – nawet o 5-10 tys. rocznie. Na pewno wpłynie to na poprawę jakości i komfortu leczenia”. W ramach bloku będą sale chirurgii ogólnej, ortopedii, urologii, ginekologii, wielospecjalistyczna sala do zabiegów w trybach nagłych, sala kardiochirurgiczna hybrydowa z zapleczem oraz 6-stanowiskową salą wybudzeń.

–  Planujemy zakończenie inwestycji na koniec przyszłego roku. Potem przenosiny oddziałów, i bloków. Pierwsi pacjenci będą przyjmowani na początku 2020 r. – mówi Katarzyna Brożek.

Oddziały zostaną zaopatrzone w nowy sprzęt m.in. stoły operacyjne, aparaty do znieczulania, tor wizyjny laparoskopowy, lampy zabiegowe i operacyjne, aparaty USG i RTG, respiratory, pompy infuzyjne i defibrylatory.

Przypomnijmy, że obecny blok operacyjny powstał w 1984 r., a jego projekt pochodził z lat 70. XX w. Jest przestarzały, co powoduje, że utrzymanie bezpiecznych warunków operowanie jest trudne. Modernizacja istniejącego bloku operacyjnego była niemożliwa. Spowodowałaby m.in. zaprzestanie przeprowadzania 10 tys. zabiegów rocznie, wśród których 55 proc. stanowią operacje dotyczące chorób cywilizacyjnych, głównie onkologicznych.

 

Parking dla pacjentów, szatnie i szkolenia dla personelu

Zostanie przebudowany wewnętrzny układ komunikacyjny przy szpitalu. Powstanie 75 nowych i bezpłatnych miejsc parkingowych dla pacjentów. W przyziemiu znajdą się szatnie dla personelu, pomieszczenia techniczne, stacja uzdatniania wody, centralny magazyn na odpady medyczne i inne odpady. 

Będą też prowadzone szkolenia dla 55 osób pracujących na oddziałach korzystających z bloku operacyjnego, funkcjonowania infolinii onkologicznej, pomocy psychologicznej, pomocy psychoonkologicznej oraz tworzenia i funkcjonowania zespołów interdyscyplinarnych. Ponadto, przewidziano szereg działań związanych z rozwojem wolontariatu.

Wizualizacja Zaspa

Wizualizacja budynku. Fot. Copernicus Podmiot Leczniczy

 

Koszt projektu

Wartość całej inwestycji to ponad 83 mln zł, z czego prawie 47 mln zł to dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, samorząd województwa przeznaczył blisko 32 mln zł, a spółka Copernicus prawie 5 mln zł. Projekt jest realizowany w ramach poprawy dostępności do wysokiej jakości specjalistycznych usług zdrowotnych celem leczenia chorób cywilizacyjnych dla mieszkańców Pomorza. Dotyczy to chorób nowotworowych, schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego, naczyń, układu krwionośnego, chorób urologicznych, ginekologiczne oraz przewodu pokarmowego. Poprawią się warunki pobytu pacjentów  na oddziałach, zwiększy się bezpieczeństwo udzielania świadczeń medycznych, wzroście zakres działań wolontariuszy. Ponadto, personel medyczny będzie miał lepsze warunki podnoszenie kwalifikacji.

 

Szpital św. Wojciecha na Zaspie otworzono we wrześniu 1985 r. W 1996 r. zmieniono jego nazwę na Szpital Specjalistyczny im. św. Wojciecha Adalberta. W 2014 r. połączono go  ze spółką Copernicus. W tej chwili szpital na Zaspie jest trzecią lecznicą w Gdańsku i jednocześnie trzecim co do wielkości szpitalem w województwie. Ma oddziały: wewnętrzny, chirurgiczny ogólnej, kardiochirurgii dziecięcej im. WOŚP, intensywnej terapii kardiologicznej, neonatologii i intensywnej terapii, neurologiczny i udarowy, okulistyczny, okulistyczny dla dzieci, pediatryczny, położniczo-ginekologiczny, urologiczny, SOR, chirurgii urazowo-ortopedycznej, anestezjologii i intensywnej terapii oraz rehabilitacji neurologicznej.

Od kilku lat szpital jest systematycznie modernizowany. Remont przeszły już oddziały: kardiochirurgii dziecięcej, okulistyczny, neonatologii i intensywnej terapii noworodka, chirurgii ogólnej oraz część interny. Modernizowane teraz są drugie skrzydło interny i chirurgii ogólnej oraz SOR dla dzieci.

 

Fot. Aleksander Olszak/ Copernicus

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.