Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/b66ab92b-1188-437c-824e-7118ee546448.jpg Wiecha nad Centrum Opieki Geriatrycznej w Sopocie. Pacjenci trafią tam jesienią 2019 roku

Wiecha nad Centrum Opieki Geriatrycznej w Sopocie. Pacjenci trafią tam jesienią 2019 roku

Zawieszenie wiechy nad Centrum Opieki Geriatrycznej w Sopocie

To pierwszy taki ośrodek w województwie. Jest częścią Pomorskiego Centrum Reumatologicznego im. dr Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie. Będą w nim m.in. oddziały dzienny i stacjonarny (na ok. 40 łóżek), poradnie przyszpitalne rehabilitacyjna i psychologiczno-psychiatryczna. Pomoc będzie też udzielana w domu pacjenta. Budowa rozpoczęła się we wrześniu 2017 r. i potrwa jeszcze rok. Wartość inwestycji to prawie 29 mln zł.

 

Budowa rozpoczęła się we wrześniu 2017 r. i potrwa jeszcze rok. Symboliczne zawieszenie wiechy z udziałem marszałka Mieczysława Struka oraz prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego odbyło się 6 września 2018 r.

 

Zostało wykończenie

Pierwszy etap budowy Centrum Opieki Geriatrycznej przy ul. 23 Marca 93 dobiega końca. Budynki są w stanie surowym, brakuje części dachów. Zostało też m.in. wstawienie okien,  wykończenie, w tym montaż instalacji, sieci, a w 2019 r. wyposażenie. Prawdopodobnie jesienią przyszłego roku trafią tam pierwsi pacjenci.

– Mam nadzieję, że tempo prac będzie utrzymane. Wierzę, że 1 października przyszłego roku przyjmiemy już w nowych, komfortowych warunkach, pierwszego pacjenta – informuje dr Barbara Gierak-Pilarczyk,  prezes Pomorskiego Centrum Reumatologicznego im. dr Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie.

– Cieszę się, że prace budowlane przebiegają zgodnie z planem. Utworzenie takiego centrum jest po prostu konieczne, tym bardziej, że w Sopocie, w porównaniu z innymi miastami w województwie pomorskim, mieszka najwięcej osób po 60 roku życia – mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Osoby starsze stanowią ok. 30 proc. Sopotu. Często seniorzy cierpią z powodu wielu schorzeń. Wymagają indywidualnego podejścia do problemów zdrowotnych. Dlatego specjalistyczna opieka geriatryczna w pobliżu miejsca zamieszkania pozwoli lepiej i skuteczniej rozwiązywać problemy zdrowotne osób starszych, umożliwiając im bardziej komfortowe i samodzielne funkcjonowanie w społeczeństwie –  dodał Struk.

Ponadto, istniejący oddział rehabilitacji dziecięcej został rozbudowany o dwa nowe skrzydła. 
Jak wyjaśniała na łamach „Dziennika Bałtyckiego” prezes Gierak-Pilarczyk: „Budynek dawnej rehabilitacji dziecięcej został praktycznie w całości rozebrany, wykorzystano zaledwie jego część, która zostanie połączona przejściem z obecnym budynkiem reumatologii dziecięcej, a całość obudowują dwa nowe ogromne budynki geriatrii”.

 

 

Nowoczesny ośrodek

Centrum Opieki Geriatrycznej to modelowy ośrodek kompleksowej opieki nad osobami starszymi, tzn. powyżej 60 roku życia. Wysokospecjalistyczna placówka geriatryczno-rehabilitacyjna będzie miała bazę ambulatoryjną i diagnostyczną. Najnowocześniejsza aparatura medyczna zapewni osobom starszym z województwa pomorskiego łatwy dostęp do usług geriatrycznych, psychogeriatrycznych i rehabilitacji. Pacjenci będą mogli wykonać badania lekarskie na specjalistycznym, nowoczesnym sprzęcie, co przyczyni się do szybszej diagnozy i wprowadzenia odpowiedniego leczenia zmierzającego do utrzymania seniorów w dobrej kondycji zdrowotnej.

Będą też urządzenia do światłolecznictwa, elektroterapii, magnetorerapii, krioterapii, terapii ultradźwiękami i promieniami laserowymi.

W centrum znajdą się m.in. poradnie przyszpitalne geriatryczna, psychologiczno-psychiatryczna, psychogeriatryczna i rehabilitacyjna oraz oddziały dzienny (geriatryczny i psychogeriatryczny) i stacjonarny (geriatryczny na 42 łóżka, w tym 3 łóżka intensywnego nadzoru).

 

Teleopieka i szkolenia dla kadry

W ośrodku będzie działał zintegrowany model opieki m.in. uwzględniający funkcjonowanie zespołów świadczących usługi pacjentom w miejscach ich zamieszkania. Będzie można korzystać z konsultacji lekarskich on-line, co znacznie usprawni opiekę nad osobami starszymi, ich rodzinom i opiekunom. Chodzi o to, aby w miarę szybko nastąpiła reakcja na zgłaszane dolegliwości, w początkowej fazie choroby, co może wyeliminować konieczność dalszego kosztownego leczenia. Utworzenie poradni rehabilitacyjnej ma przyczynić się do zwiększenia aktywności fizycznej seniorów, poprawy ich samopoczucia i stanu psychicznego. Bowiem utrzymanie sprawności ruchowej daje osobom starszym poczucie samodzielności.

Pracownicy centrum będą też szkoleni z zakresu geriatrii, opieki długoterminowej, fizjoterapii, psychogeriatrii. W centrum będą też realizowane programy zdrowotne i profilaktyczne dla osób w wieku 60+ oraz edukacyjne dla ich rodzin: badań przesiewowych densytometrycznych (I i II etap),  opieki nad osobami starszymi – badania w kierunku zmian dementywnych, rehabilitacji na basenie solankowym, gimnastyki usprawniającej dla seniorów, edukacyjny dla rodzin i opiekunów z zakresu opieki nad osobami starszymi.

 

Koszt inwestycji

Wartość projektu, czyli wybudowanie wraz z wyposażaniem w sprzęt medyczny i niemedyczny,  to prawie 29 mln zł. W kwocie tej ponad 19 mln zł wynosi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. PCR przekazało ponad 12 mln zł, a prawie 90 tys. zł samorząd województwa.

 

Fot. Dorota Patzer i Maciej Laszkiewicz

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.