Gospodarka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/09/pinwheels-g1ed779ce5_1920.jpg Wiatraki na Bałtyku – jak Francuzi mogą nam w tym pomóc?

Wiatraki na Bałtyku – jak Francuzi mogą nam w tym pomóc?

Fot. pixabay.com
02.09.2022
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
02.09.2022

Czy francuskie doświadczenia związane z morską energetyką wiatrową mogą być dla Pomorza przydatne? Odpowiedź na to pytanie poznamy już 13 września 2022 r. podczas Polsko-Francuskiego Dnia Offshore. Zarezerwuj miejsce.

Spotkanie organizowane jest przez Pomorską Platformę Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku powołaną przez Samorząd Województwa Pomorskiego. Udział jest bezpłatny, wymagana jest jednak uprzednia rezerwacja.

Wzorce znad Loary

Francja od kilkunastu lat rozwija morską energetykę wiatrową. Do 2050 r. francuskie władze mają zamiar uruchomić około 50 farm wiatrowych o sumarycznej mocy 40 GW.

– Francuskie doświadczenia mogą być bardzo cenne dla Pomorza i Polski – zaznacza dr Karolina Lipińska, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego UMWP. – Nasi partnerzy znad Loary opowiedzą o kluczowych czynnikach sukcesu w rozwijaniu sektora offshore wind oraz transformacji energetycznej. Zwrócimy też uwagę na łańcuchy dostaw i to nie tylko te międzynarodowe, ale na rynki lokalne, o czym opowiedzą przedstawiciele klastra Neopolia – dodaje.

Co ważne, dyskusja będzie dotyczyła doświadczeń zdobytych przy budowie pierwszej francuskiej morskiej farmy wiatrowej Saint-Nazaire, która zacznie działać pod koniec 2022 r. Organizowane w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER spotkanie będzie także okazją do bezpośrednich spotkań biznesowych z przedsiębiorcami oraz władzami lokalnymi.

Podsumowanie 2 lat działalności

Spotkanie będzie też okazją do podsumowania dwóch lat działalności naszej platformy offshorowej.

– Zaprezentujemy również najnowsze plany inwestorów, jak np. planowane przez SIEMENS Gamesa centrum offshore we Gdańsku. Opowiemy także o przygotowaniach do  Edukacyjnych Targów Kariery w offshore które odbędą się w Trójmieście – mówi dr Karolina Lipińska.

W planach jest również prezentacja dotycząca technologii kwantowych i ich roli w bezpieczeństwie farm wiatrowych na morzu.

Czym jest Platforma?

Platforma Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku została powołana we wrześniu 2020 r. Celem jest zwiększenie udziału pomorskich i polskich firm w procesie budowy morskich farm wiatrowych oraz przygotowanie wykwalifikowanych kadr do pracy w tym ciekawym sektorze. W efekcie Pomorze ma generować własną energie z wiatru i wysyłać ją w inne regiony kraju. Podpisane porozumienie umożliwia rozwijanie kontaktów gospodarczych oraz wymianę doświadczeń i dobrych praktyk. Chodzi m.in. wykorzystanie potencjału w pomorskich uczelniach i ośrodkach badawczych.

–  Dotychczasowe funkcjonowanie Platformy przerosło nasze oczekiwania. Sygnatariuszy stale przybywa i współpracuje z nami już ponad sto różnych podmiotów – zaznacza przedstawicielka UMWP.

Do porozumienia bardzo chętnie dołączają firmy reprezentujące nie tylko branżę offshore ale szeroko rozumianą zieloną energetykę odnawialną.  W deklaracji zaakcentowano również aspekt społeczny. Chodzi o edukowanie społeczności lokalnych w zakresie transformacji energetycznej oraz gospodarki zeroemisyjnej.

Szczegółowy program oraz formularz rezerwacyjny na stronie BalticWind.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.