Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Wejherowski wilkierz ma prawie 250 lat. Czy wiesz, jakie sprawy regulował i kto był jego autorem?

Wejherowski wilkierz ma prawie 250 lat. Czy wiesz, jakie sprawy regulował i kto był jego autorem?

Ignacy Franciszek Przebendowski (1730-1791)

To jego pierwsze tłumaczenie na język polski i wydanie w formie książkowej. Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zaprasza na promocję wilkierza, która odbędzie się w poniedziałek, 28 maja 2018 r. w. Wydarzeniu towarzyszyć będzie uroczysta sesja rady miasta.

 

Pochodzący z 1769  r. wilkierz stanowił zbiór praw miasta Wola Wejherowska. Jego autorem był Ignacy Franciszek Przebendowski – starosta pucki i mirachowski, późniejszy wojewoda pomorski.

Obecnie dokument ten znajduje się w zbiorze starodruków Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Staraniem muzeum wilkierz został przetłumaczony z języka niemieckiego i naukowo opracowany przez prof. Andrzeja Grotha, a następnie wydany w formie książkowej. W poniedziałek, 28 maja 2018 r. odbędzie się spotkanie promujące to wydawnictwo.

W programie m.in. koncert Jakuba Borowczyka (kontratenor) oraz Witosławy Frankowskiej (klawesyn), prezentacja wybranych fragmentów wilkierza w wykonaniu Pauliny Angel, Agaty Wickiej i Kajetana Gołębiewskiego, a także wykład prof. Andrzej Grotha. Na zakończenie przewidziano dyskusję, możliwość kupna publikacji oraz poczęstunek.

 

Promocja wilkierza

  • 28 maja 2018 r., poniedziałek, godz. 15.00
  • Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie
  • ul. Zamkowa 2a
  • Wejherowo
  • wstęp – wolny

 

Promocję wilkierza poprzedzi uroczysta sesja rady miasta, zwołana z okazji 375. rocznicy powstania Wejherowa i 409. rocznicy urodzin jego założyciela – Jakuba Wejhera. Sesja rozpocznie się o godz. 10.00 w Wejherowskim Centrum Kultury.

 

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli starosta wejherowski Gabriela Lisius oraz prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt.
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.