Powiat wejherowski położony jest w północnej części województwa pomorskiego, na obszarze Pobrzeża Kaszubskiego i Pojezierza Kaszubskiego; w odległości 43 km od Gdańska, 23 km od Gdyni i 90 km od Słupska; przy drodze krajowej nr 6 i na trasie kolejowej Gdańsk-Słupsk-Szczecin. Na trasie Wejherowo-Gdańsk istnieje również dogodne połączenie kolejowe SKM.

Powiat wejherowski – malowniczo usytuowany na obszarze krain Pobrzeża Kaszubskiego i Pojezierza Kaszubskiego - odznacza się doskonałymi walorami turystycznymi, które stwarzają wspaniałe i urozmaicone warunki do wypoczynku o każdej porze roku. Latem można tu jeździć konno, bryczką albo rowerem, a zimą na łyżwach i nartach. Nocny kulig z pochodniami zakończony ogniskiem w gronie przyjaciół to też świetny relaks i atrakcja, których nie brak na tej gościnnej ziemi.

Czyste środowisko naturalne, mocno zróżnicowane krajobrazowo tereny, wzgórza morenowe porośnięte lasami zasobnymi w grzyby, pradolina rzeki Łeby i Redy, 17-kilometrowy brzeg morski z szerokimi piaszczystymi plażami (gm. Choczewo), liczne jeziora śródlądowe (Jezioro Żarnowieckie – jedno z największych na Kaszubach) o dużej czystości wód oraz bogatej faunie i florze z możliwością uprawiania wędkarstwa, żeglarstwa, surfingu - to niezaprzeczalne atuty powiatu. Znaczna część obszaru powiatu wejherowskiego położona jest na terenie Trójmiejskiego i Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Bogate w zwierzynę i runo leśne lasy z licznymi wzniesieniami (Wzgórze Markowca, Góra Jara, Szczelina Lechicka) stanowią także o ekologicznej enklawie, której urozmaicony relief, woda, czyste powietrze zapraszają na wypoczynek stacjonarny lub turystyczno-krajoznawczy. Szczególnie chętnie uczęszczanei są szlaki turystyczne: Puszczy Darżlubskiej, Wejherowski.

O walorach powiatu wejherowskiego stanowi nie tylko środowisko przyrodnicze, ale również bogactwo kulturowe i historyczne. Większość mieszkańców to Kaszubi, którzy pieczołowicie kultywują swoje tradycje i kulturę. Znakomite wyroby twórców ludowych - haft, rzeźba, ceramika artystyczna, rysunek na szkle, dzieła z rogów i bursztynu - są doskonałą pamiątką pobytu na Ziemi Kaszubskiej. W powiecie wejherowskim znajduje się wiele miejsc, które pozwalają lepiej poznać i zrozumieć duszę Kaszubów. Koniecznie trzeba wybrać się do Wejherowa, nazywanego duchową stolicą Kaszub. To właśnie tutaj znajduje się jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego Kaszubów. Kalwaria Wejherowska (XVII w.) to, wzorowane na jerozolimskiej drodze krzyżowej, kaszubskie sanktuarium Męki Pańskiej. Kalwaria składa się z 26 kaplic, będących zabytkowymi obiektami architektury wczesnobarokowej i manierystycznej.

Warto również odwiedzić Redę i Rumię - dwa miasta usytuowane obok Gdyni, które zlewają się, tworząc pozornie jeden organizm. Nie byłoby dziś 15-tysięcznej Redy, gdyby nie rzeka o tej samej nazwie. Od wieków była ona dla mieszkańców źródłem dobrobytu: młyny, tartaki, kuźnie, jazy, spławy drewna. W latach 80. nastąpiła rozbudowa miasta, by mogło stać się zapleczem mieszkaniowym dla pracowników elektrowni atomowej w Żarnowcu. Dzieje Rumi również sięgają zamierzchłych czasów. Podobnie jak Reda, położona jest nad rzeką o nazwie Zagórska Struga. Z historią miasta można zapoznać się, odwiedzając Dworek Kuscha, gdzie znajduje się ekspozycja Dzieje Rumi. Ciekawostką, którą warto obejrzeć, jest kolekcja kaktusów licząca ok. 220 tys. okazów. Miejscowości te, z racji swego położenia, to także doskonałe punkty wypadowe dla turystów zmierzających w kierunku półwyspu helskiego, Bałtyku czy Szwajcarii Kaszubskiej.

Wśród wielu atrakcji turystycznych powiatu wejherowskiego na uwagę zasługuje także elektrownia szczytowo-pompowa nad Jeziorem Żarnowieckim w Czymanowie (gm. Gniewino) oraz pierwsza i największa elektrownia wiatrowa w kraju usytuowana w pobliskim Lisewie.

kościół w Zwartowie

Kościół w Zwartowie
Fot. Archiwum Urzędu Gminy w Choczewie

Zabytki, które warto zobaczyć:

  • Kalwaria Wejherowska (XVII w.),
  • kolegiata pw. św. Trójcy z 1754 r. w Wejherowie,
  • klasztor oo. Reformatorów zbudowany w latach 1648-1651 z kryptą rodu Wejherów i Przebendowskich,
  • pałac Przebendowskich w Wejherowie,
  • zespoły pałacowo-parkowe w Godętowie, Paraszynie, Bożympolu Wielkim,
  • barokowy dwór w Witkowie (Wódce),
  • pałace zabytkowe w Sasinie i Zwartowie,
  • latarnia w Stilo,
  • barokowe kapliczki w Luzinie.

Podstawowe dane

Powiat: wejherowski
Gmina: Wejherowo
powiat wejherowski - herb
Nazwa: Starostwo Powiatowe
Ulica: 3 Maja 4
Miejscowość: 84-200 Wejherowo
Telefon: 58 572 94 00
Faks: 58 572 94 02
Strona WWW http://powiat.wejherowo.pl
Strona BIP http://bip.powiat.wejherowo.pl
Adres e-mail starostwo@powiat.wejherowo.pl
Starosta wejherowski: Gabriela Lisius
Powierzchnia: 1 285,25 km²
Ludność: 204 770

Wykaz gmin w powiecie:

Mapa dojazdu