W sobotę i niedzielę, 13-14 lutego 2021 r. w Muzeum Narodowym w Gdańsku nie będzie prowadzona sprzedaż biletów. Za darmo będzie można zwiedzić wystawy stałe i czasowe we wszystkich oddziałach (oprócz Oddziału Sztuki Dawnej przy ul. Toruńskiej).
Szczegółowe informacje na temat oferty kulturalnej Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz godzin otwarcia oddziałów dostępne są na stronie internetowej: www.mng.gda.pl
Co można zobaczyć w Zielonej Bramie?
W Zielonej Bramie warto obejrzeć wystawę „Nowa wrażliwość”, która czekała na zwiedzających od 27 listopada 2020 r. Ekspozycja składa się z blisko 100 dzieł z kolekcji sztuki niemieckiej przełomu XIX i XX w. ze zbiorów dawnego Muzeum Miejskiego w Gdańsku.
Natomiast w Gdańskiej Galerii Fotografii prezentowana jest wystawa prac Witolda Węgrzyna oraz wystawa fotografii Agnieszki Rayss „A więc wojna”.
Zwiedzanie podczas spaceru po Oliwie
Weekendowy spacer do Parku Oliwskiego można połączyć z odwiedzinami w Spichlerzu Opackim, czyli Oddziale Etnografii, w którym na wystawie stałej prezentowane są bogate zbiory obiektów dokumentujących podstawowe formy gospodarki wiejskiej i zajęcia ludności Pomorza Gdańskiego.
W pobliskim Pałacu Opatów, który jest siedzibą Oddziału Sztuki Nowoczesnej, otwarta jest wystawa stała „Nowe spojrzenie”. To prezentacja najważniejszych zjawisk, kierunków i tendencji artystycznych w sztuce polskiej ostatnich dekad. Autorki i autorzy pokazywanych prac zadebiutowali bowiem po 2000 r.
Propozycje na wycieczkę poza miasto
Dla osób poszukujących odpoczynku poza miastem dobrym rozwiązaniem będzie wizyta w pałacu w Waplewie Wielkim, który jest siedzibą Muzeum Tradycji Szlacheckiej. Spacer po pałacowym parku warto zakończyć zwiedzeniem zrewitalizowanych kilka lat temu wnętrz domu rodziny Sierakowskich.
Nieco bliżej Gdańska w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie można z kolei zwiedzić wystawy, które są poświęcone polskim symbolom narodowym, historii Mazurka Dąbrowskiego oraz biografii autora polskiego hymnu – Józefa Wybickiego.