Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/10/1.-Agnieszka-Rayss-Krajobraz-z-trupem-e1601989125618.jpg Czy odtwarzanie wojny może być zjawiskiem artystycznym? Wystawa w Gdańskiej Galerii Fotografii

Czy odtwarzanie wojny może być zjawiskiem artystycznym? Wystawa w Gdańskiej Galerii Fotografii

Agnieszka Rayss „Krajobraz z trupem”. Mat. prasowy MNG
06.10.2020
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
06.10.2020

Fenomenowi rekonstrukcji historycznych poświęcona będzie nowa wystawa w Gdańskiej Galerii Fotografii. Od niedzieli, 11 października 2020 r. będzie tam można zobaczyć prace artystki Agnieszki Rayss.

Nośnikiem wyobrażeń wojny są rozmaite obrazy, wykorzystujące zmieniające się media: od malarstwa batalistycznego, przez fotografię, po nowoczesne technologie. Szczególnym typem obrazu wojny są rekonstrukcje historyczne stanowiące rodzaj spektaklu, współczesnego widowiska.

Rekonstruktorzy jako twórcy obrazów

– Wystawa prac Agnieszki Rayss „A więc wojna” jest efektem analizy fenomenu rekonstrukcji, które obserwowane przez autorkę w zmieniającym się w ostatnich latach kontekście społecznym i politycznym stały się ze zjawiska początkowo marginalnego popularnym modelem zachowań kulturowych, związanych także z obecną polityką historyczną – informuje Agnieszka Pajączkowska, kuratorka wystawy w Gdańskiej Galerii Fotografii.

Artystka dostrzega w rekonstruktorach twórców obrazów, którzy współuczestniczą w procesie kształtowania tożsamości Polaków i sposobów postrzegania wspólnotowej historii. Sięga także do źródeł popularnych wyobrażeń wojny, nawiązując ikonograficznie i estetycznie do tradycji XIX-wiecznego malarstwa pejzażowego i batalistycznego, fotografii dokumentalnej czy produkcji filmowych.

 

Agnieszka Rayss – fotografka, współzałożycielka stowarzyszenia Sputnik Photos. Studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim i Universite Paris IV w Paryżu. Doktorantka na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Dwukrotnie nagradzana w konkursie Pictures of the Year, dwukrotna finalistka Hasselblad Masters Award, zdobyła także wiele krajowych nagród, m.in. w konkursach Grand Press Photo, BZ WBK Press Photo, Newsreportaż. Opublikowała albumy fotograficzne: „Tu się zaczyna koniec miast” (2015) o industrialnej, niepokojącej stronie organizmów miejskich i „American Dream” o transformacji kulturalnej i triumfie popkultury w Europie Środkowo-Wschodniej. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i grupowych. Prowadziła także liczne warsztaty fotograficzne, m.in. w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego czy Centre National Audiovisuel w Luksemburgu. Była kuratorką w sekcji ShowOff Miesiąca Fotografii w Krakowie, jurorką konkursów fotograficznych oraz uczyła w kilku szkołach fotografii.

 

Agnieszka Rayss. A więc wojna

  • wystawa czynna: 11 października 2020 r. – 14 lutego 2021 r.
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku
  • Gdańska Galeria Fotografii
  • Długi Targ 24 (Zielona Brama)
  • Gdańsk
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.