Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Walentynki w liczbach. Pomorzanie są bardziej kochliwi niż mieszkańcy łódzkiego [INFOGRAFIKA]

Walentynki w liczbach. Pomorzanie są bardziej kochliwi niż mieszkańcy łódzkiego [INFOGRAFIKA]

Młoda para trzyma ręce ułożone w serce

Pomorzanie zawarli w 2018 prawie 12,5 tys. związków małżeńskich. Śluby brały najczęściej osoby w wieku 20-29 lat i najchętniej wybierali takie miesiące jak: czerwiec, sierpień i wrzesień. Urząd Statystyczny w Gdańsku przygotował dane dotyczące województwa pomorskiego za 2018 r.

 

Infografika została opracowana na podstawie danych Pomorskiego Ośrodka Badań Regionalnych.

 

Czym obdarowują się zakochani?

Walentynki, czyli popularne święto zakochanych, obchodzone są 14 lutego. Jego nazwa pochodzi od św. Walentego, który jest patronem zakochanych. Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne, a także obdarowywania się drobnymi upominkami, najczęściej czerwonymi serduszkami. 

Urząd Statystyczny w Gdańsku wybrał kilka najpopularniejszych upominków, jakie można ofiarować ukochanym. Ceny zostały zebrane w grudniu 2019 r. W prezencie można podarować np. kwiaty. Średnia cena róży to 7,30 zł. Na bombonierkę (300 g) trzeba przeznaczyć 24,34 zł. Natomiast butelka czerwonego, wytrawnego wina o pojemności 750 ml to wydatek 26,21 zł. Za bilet do kina na sobotę zapłacimy 19,06 zł, a do teatru 53,33 zł.

 

Najwięcej ślubów na Pomorzu

Pomorzanie częściej niż mieszkańcy innych województw biorą śluby. Dla Polski średnia na 1000 osób w 2018 r. wynosiła 5, a dla naszego regonu 5,4. Najczęściej związki małżeńskie zawierają mieszkańcy powiatu wejherowskiego, kartuskiego i bytowskiego. Najmniej ślubów odnotowano w Słupsku i Sopocie oraz powiatach słupskim, nowodworskim, malborskim i sztumskim. 

Statystyczny Pomorzanin na zawarcie małżeństwa wybierał miesiąc z literą „r” w nazwie, bo według tradycji ma zapewnić to szczęście . Wtedy też jest ciepło. Najwięcej ślubów zawarto w czerwcu, sierpniu i wrześniu, najrzadziej zaś na ceremonię wybierano luty.

 

Ile lat ma statystyczny nowożeniec?

Mieszkańcy województwa pomorskiego zawarli w 2018 r. 12 473 śluby, większość z nich były to związki wyznaniowe ze skutkami cywilnymi. Przeciętny nowożeniec był w wieku 20-29 lat. Bardzo rzadko ślub brały panie poniżej 19. roku życia. Natomiast najrzadziej małżeństwo zawierały osoby powyżej 60. roku życia. Wśród seniorów zdecydowanie częściej żenili się panowie.

Najczęściej pan młody był o 1-2 lata (3190 panów) starszy od swojej wybranki. 1557 małżeństw zawarły osoby w równym wieku. W przypadku 2356 ślubów to żona była starsza od męża. W 86 przypadkach panie były o 11 i więcej lat starsze od swoich wybranków.

Walentynki_grafika

Źródło: Infografika Urzędu Statystycznego w Gdańsku

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.