Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
W Wisłoujściu usłyszymy huk strzelających dział i muszkietów. Rekonstrukcja bitwy z roku 1577

W Wisłoujściu usłyszymy huk strzelających dział i muszkietów. Rekonstrukcja bitwy z roku 1577

Inscenizacja historyczna w Twierdzy Wisłoujście

Ponad 250 rekonstruktorów odtworzy bitwę, która rozegrała się w Wisłoujściu w 1577 r., kiedy to twierdzę oblegały wojska króla Stefana Batorego. Na odwiedzających czekać też będą liczne kramy rzemieślnicze oraz nowożytna karczma. Impreza odbędzie się w sobotę, 6 lipca 2019 r.

 

– Festiwal rekonstrukcyjny Wisłoujście 1577 to podróż w przeszłość, która przybliży nam losy zatargu polsko-gdańskiego. Twierdzę będą oblegać wojska Stefana Batorego, a wśród huku dział i muszkietów zostanie przeprowadzony desant morski. O potyczce opowie nam ponad 250. rekonstruktorów z Polski, Niemiec, Czech, USA oraz Hiszpanii – informuje Maciej Flis z Muzeum Gdańska, kierownik oddziału Twierdza Wisłoujście.

Przed widowiskiem w samym środku fortyfikacji otwarta będzie nowożytna karczma serwująca posiłki przygotowane w tradycyjny sposób. Natomiast rekonstruktorzy w łatwy i przystępny sposób przybliżą wszystkim historie o dawnych zawodach. Zwiedzający będą mogli odwiedzić stanowiska warsztatowe kaletnika, pisarza, kapelusznika i felczera, kramy rzemieślnicze oraz kwaterę dowódców wojsk. Usłyszeć będzie można także XVI-wieczne utwory, które wykonają muzycy z zespołu Tubicinatores Gedanenses.

Międzynarodowy festiwal rekonstrukcyjny Wisłoujście 1577 stanowić będzie zapowiedź i wprowadzenie do opowieści, której epilog zostanie pokazany w przyszłym roku.

 

Rzeczpospolita w latach 1575-1577 doświadczyła sporu wewnętrznego, z którego żadna strona nie wyszła zwycięsko. Długotrwała i burzliwa elekcja po ucieczce króla Henryka Walezego zakończyła się wyborem na tron Anny Jagiellonki, która wkrótce poślubiła księcia siedmiogrodzkiego Stefana Batorego. Popierający arcyksięcia austriackiego Maksymiliana II Habsburga Gdańsk został najpierw wyjęty spod prawa, a następnie zaatakowany przez wojska Stefana Batorego – pomimo deklarowanego sprzeciwu sejmu. Oblężenie Gdańska i Twierdzy Wisłoujście zakończyło się niepowodzeniem i rozejmem. Słabość Rzeczpospolitej wykorzystała Moskwa, która zaatakowała polskie wówczas Inflanty. Triumfujący nad wojskami moskiewskimi król zażądał od Szwecji przekazania Rzeczpospolitej Estonii. Ten ostatni ruch, a następnie elekcja w 1587 r. Zygmunta Wazy na tron polski, zapoczątkowały późniejszy konflikt polsko-szwedzki, który spustoszył Rzeczpospolitą w XVII w.

 

 

Festiwal rekonstrukcyjny Wisłoujście 1577

  • 6 lipca 2019 r., sobota, godz. 10.00-16.00
  • Twierdza Wisłoujście
  • oddział Muzeum Gdańska
  • ul. Stara Twierdza 1
  • Gdańsk

 

Program:

  • godz. 10.00-16.00 – stanowiska rekonstruktorów: warsztaty kaletnika, pisarza, kapelusznika i felczera, kramy rzemieślnicze oraz kwatera dowódców wojsk, prezentacje oddziałów i sprzętu wojskowego, kuchnia historyczna, koncerty Tubicinatores Gedanense.
Baner festiwalu Wisłoujście 1577

 

Wejście do fortu Carré będzie płatne: bilet normalny – 15 zł, ulgowy – 7 zł, rodzinny – 35 zł.

  • godz. 16.00-17.00 – bitwa morska i lądowa Wisłoujście 1577: desant wojsk królewskich (na fosie zewnętrznej przy nabrzeżu tramwaju wodnego) oraz potyczka przy twierdzy i szturm na bramę fortu.

Widowisko plenerowe poza fortem Carré nie będzie biletowane.

 

Wydarzenie na Facebooku

 

Tego dnia ruch pojazdów na terenie twierdzy zostanie zamknięty. W związku z tym parkowanie samochodów będzie możliwe jedynie przy ul. Jana Charpentiera. Organizatorzy zalecają przyjazd rowerem albo skorzystanie z przeprawy promowej żaglowcem Baltic Star, który będzie odpłatnie przewoził turystów pomiędzy Nowym Portem a przystanią przy twierdzy. Do Wisłoujścia będzie można dotrzeć także autobusami komunikacji miejskiej oraz tramwajem wodnym.

 

*  *  *

 

Widowisko jest organizowane w ramach projektu Archaeobalt realizowanego przez Uniwersytet Gdański, Muzeum Gdańska, Uniwersytet w Lund w Szwecji oraz Muzeum Bornholmu i Uniwersytet w Aarhus w Danii. Projekt jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w programie Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020, a jego całkowita wartość wynosi ponad 2 mln euro.

Wizualizacja projekt Archaeobalt

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.