Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/af9dd320-2df6-478b-9250-f14ba6478bb2.jpg W Wejherowie lekarze po raz pierwszy przeprowadzili zabiegi, które zmniejszą ryzyko wystąpienia udaru

W Wejherowie lekarze po raz pierwszy przeprowadzili zabiegi, które zmniejszą ryzyko wystąpienia udaru

Lekarz na monitorze pokazuje i tłumaczy, na czym polega zabieg

Lekarze ze Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie przy wsparciu medyków ze Śląskiego Centrum Zdrowia przeprowadzili zabiegi u trzech pacjentów z migotaniem przedsionków. To pierwsze operacje zmniejszające ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

 

Kardiolodzy i kardiochirurdzy z wejherowskiej placówki, którzy pracują w ramach Kaszubskiego Centrum Chorób Serca i Naczyń, pomagają pacjentom, u których nie można stosować standardowej terapii przeciwkrzepliwej i/lub gdy występują jej powikłania.

 

Drugi ośrodek na Pomorzu

Szpital w Wejherowie, jako drugi w województwie pomorskim, zajmuje się kompleksowo leczeniem osób z chorobami serca. W placówce działają dwa oddziały kardiologii i angiologii interwencyjnej oraz kardiochirurgii.

– Osoby zmagające się z migotaniem przedsionków muszą przewlekle przyjmować leki przeciwkrzepliwe. Leki te z jednej strony zapobiegają wystąpieniu udaru niedokrwiennego mózgu, ale z drugiej powodują wiele skutków ubocznych, przede wszystkim niepożądane krwawienia – mówi dr hab. n. med. Marek Szołkiewicz, ordynator oddziału kardiologii i angiologii interwencyjnej Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie. – Od kolejnego tygodnia będziemy mogli tym pacjentom zaoferować leczenie alternatywne polegające na przezskórnym zamknięciu uszka lewego przedsionka, które jest głównym źródłem materiału zatorowego przyczyniającego się do wystąpienia udaru. Nasze oddziały są doskonale przystosowane do tego typu zabiegów sprzętowo i lokalowo, a pierwsze zabiegi zostały właśnie przeprowadzone pod nadzorem prof. Zbigniewa Kalarusa, kierownika Kliniki Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu – tłumaczy ordynator.

–  W poniedziałek, 25 czerwca zoperowaliśmy pierwszych trzech pacjentów pod nadzorem prof. Zbigniewa Kalarusa oraz dr n. med. Witolda Streba ze Śląskiego Centrum Zdrowia. Wszyscy pacjenci czują się dobrze i po 24-godzinnym pobycie w szpitalu zostali wypisani do domu – mówi dr Łukasz Lewicki, kierownik pracowni hemodynamicznej w oddziale kardiologii szpitala w Wejherowie. –  Nie udałoby się bez obecności i wsparcia zespołu kardiochirurgów, którzy od ubiegłego roku działają w naszym szpitalu. Są niezbędni, bowiem wykonywane przez nas zabiegi są inwazyjne i dotyczą pacjentów wysokiego ryzyka, są obarczone ryzykiem powikłań – dodaje Lewicki.

 

Zoperowano trzech pacjentów

Wśród operowanych pacjentów był 76-letni pan Paweł, mieszkaniec powiatu puckiego.

 – Ten zabieg był niezbędny, bowiem na skutek przyjmowania leków rozrzedzających, miałem silne krwotoki – mówi pan Paweł. – Zabieg trwał godzinę, jestem mile zaskoczony profesjonalizmem zespołu specjalistów ze szpitala w Wejherowie, którzy mnie operowali oraz opieką personelu, którą mnie otoczono. Najważniejsze, że wszystko się udało i szybko wychodzę do domu – cieszy się pacjent.

W najbliższym czasie lekarze z oddziału kardiologii i angiologii interwencyjnej Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie planują wykonanie kolejnych takich zabiegów.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.