Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
W Sztumie to Kwidzyn i Tadeusz Tollik zajęli pierwsze miejsce. Konkurs Pomorskie Drogi do Niepodległej

W Sztumie to Kwidzyn i Tadeusz Tollik zajęli pierwsze miejsce. Konkurs Pomorskie Drogi do Niepodległej

Laureaci konkursu Pomorskie Drogi do Niepodległej w Sztumie

Gala w Sztumie podsumowała powiatowy etap konkursu Pomorskie Drogi do Niepodległej. Uczniowie szukali własnych bohaterów niepodległości i wzorów patriotyzmu. Spośród pięciu prezentacji, jurorzy wybrali najlepszą – o Tadeuszu Tolliku, którą przygotowały uczennice z Kwidzyna.

 

Autorki dostały się do etapu wojewódzkiego, którego zakończenie odbędzie się w październiku w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Po prezentacjach i ogłoszeniu wyniku, młodzież oraz seniorzy zobaczyli film Filipa Bajona „Kamerdyner”. Na sztumskiej premierze filmu był obecny także Mirosław Piepka, autor scenariusza i producent.

 

Mało znani, ale bardzo ważni

Do powiatowego etapu konkursu w Sztumie zakwalifikowali się uczniowie czterech szkół: Zespołu Szkół Ekonomicznych im. ks. Janusza St. Pasierba w Tczewie, Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Dworze Gdańskim, Zespołu Szkół im. Cypriana Kamila Norwida w Dzierzgoniu oraz dwie drużyny z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Staszica w Kwidzynie. Podczas uroczystej gali, 21 września 2018 r. pokazali prezentacje o gen. Józefie Hallerze, ks. Bolesławie Domańskim, Witoldzie Donimirskim, Feliksie Nowowiejskim oraz o Tadeuszu Tolliku.

 

Laureaci

Prezentacja o Tadeuszu Tolliku wzbudziła największy zachwyt publiczności, a także zyskała uznanie jury. Autorki pokazu Izabela Marciniak, Julia Kogut i Dominika Woelk z Zespołu Szkół Ponadgimnazjanych nr 1 im. Stanisława Staszica w Kwidzynie zajęły pierwsze miejsce. Oprócz nagród rzeczowych, zostały zaproszone do udziału w gali finałowej w Teatrze Muzycznym. – Bardzo się cieszę, że pamiętamy o bohaterach naszych małych ojczyzn – powiedział obecny na gali Zenon Odya, radny Sejmiku Województwa Pomorskiego. – Często ich nazwiska są pomijane na lekcjach historii, a nawet zapomniane. Dzięki wystąpieniom i prezentacjom młodzieży, możemy sobie przypomnieć o pomorskich bohaterach walki o niepodległość. Konkurs ma też inny wymiar. Przypominamy sobie o tym, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze, że trzeba cały czas o nią dbać i ją pielęgnować – dodał Odya.

Drugie miejsce zajęli uczniowie Zespół Szkół im. Cypriana Kamila Norwida w Dzierzgoniu, którzy opowiedzieli historię Witolda Donimirskiego, natomiast trzecie – uczennice Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Staszica w Kwidzynie. Ich prezentacja pokazała postać Feliksa Nowowiejskiego.

Konkurs Pomorskie Drogi do Niepodległej organizowany jest przez Samorząd Województwa Pomorskiego. Kolejna gala powiatowa odbędzie się 24 września 2018 r. w Wejherowie.

 

Fot. Aleksandra Chalińska

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.