Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/7737cfad-b4ac-4b95-8815-cac377b68465.jpg Zdobyli złote medale mistrzostw świata i Europy. Niepełnosprawni pływacy i szachiści z Pomorza są niepokonani

Zdobyli złote medale mistrzostw świata i Europy. Niepełnosprawni pływacy i szachiści z Pomorza są niepokonani

Niepełnosprawni pływacy i szachiści z Pomorza.

W sportowych sukcesach niepełnosprawność im nie przeszkadza. Odnieśli sukcesy w Meksyku, Niemczech i Portugalii, wyróżniali się też na imprezach krajowych.

Z najlepszymi niepełnosprawnymi sportowcami, 7 maja 2018 r. spotkał się Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Były gratulacje, pamiątkowe zdjęcia i życzenia dalszych sukcesów.  W ten sposób podsumowano sportowe osiągniecia za rok 2017.

Być jak Natalia Partyka

W spotkaniu uczestniczyli pływacy i szachiści. Młodzi łączą treningi z nauką w szkołach i na uczelniach wyższych, a seniorzy z pracą zawodową. Łączy ich jedno: są najlepszymi ambasadorami Pomorza i Polski.  – Wasze sukcesy są wspaniałe. Wiem, że sport wyczynowy wymaga dużego wysiłku i poświęcenia. Tym bardziej cieszą mnie wasze medale – pogratulował sportowcom Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Niepełnosprawni sportowcy trenują praktycznie tak samo ciężko jak pełnosprawne osoby. –  I dzięki takim właśnie treningom i motywacji nieraz jest tak, że to sportowcy niepełnosprawni odnoszą większe sukcesy. Bądźcie jak Natalia Partyka. Zdobywajcie laury i przełamujcie własne słabości. Dziękuję wam za to, co robicie – dodał marszałek.

Sukcesy pływaków

Na młodzieżowych mistrzostwach świata Meksyk 2017 zawodnicy z Szansa Start – Gdańsk zdobyli worek medali. – Przygotowania do zawodów zajęły praktycznie cały rok. Trenowaliśmy codziennie przez co najmniej kilka godzin – opowiada Patryk Karliński, zdobywca srebrnego medalu w Meksyku. – Dodatkowo, z uwagi na to, że Meksyk jest położony wysoko w górach odbyliśmy wysokogórski obóz aklimatyzacyjny w Hiszpanii – dodaje.  W związku z trzęsieniem ziemi termin zawodów został przesunięty z lata na grudzień. Przez to do Meksyku przyjechali tylko najmocniejsi rywale. Reszta musiała się wycofać ze względów finansowych.  Na tych samych mistrzostwach medale zdobyła również Monika Belczewska. Młodzi pływacy przywieźli również medale z mistrzostw Europy w Portugalii oraz mistrzostw Polski.

Szachiści na medal

Na III Mistrzostwach Świata Osób Niepełnosprawnych w Szachach, które odbyły się w październiku 2017 r. w Dreźnie polska reprezentacja zajęła drugie miejsce. Członkami srebrnej drużyny Start Wejherowo są: Zygmunt Wielecki, Krzysztof Jurkiewicz oraz Marek Uziałko. – Na imprezę tak wysokiej rangi pojechaliśmy po raz pierwszy. Rywalizowaliśmy z szachowymi potęgami, takimi jak: Rosja, Ukraina czy Kazachstan. Nasz sukces był zaskoczeniem dla wszystkich – mówił Mariusz Uziałko. Ale medale na zawodach międzynarodowych to nie wszystko. Na Otwartych Mistrzostwach Polski 2017 zawodnicy z Wejherowa zdobyli łącznie 7 medali. Czy będą kolejne sukcesy? – W szachach nie ma szczęścia. Wszystko zależy od przeciwników i własnych umiejętności analizy. W czerwcu jedziemy na mistrzostwa świata niepełnosprawnych aparatu ruchu do Pragi. Będzie ciężko, ale mam nadzieję, że uda się odnieść sukces – dodaje Zygmunt Wielecki, kapitan szachowej drużyny z Wejherowa.