Ten materiał pochodzi z archiwum portalu.

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować działania zamieszczonych w tekście odsyłaczy ani zgodności technicznej warstwy materiału ze standardami dostępności. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
W Sopocie powstanie pierwsze na Pomorzu centrum opieki geriatrycznej. Udało się dzięki ogromnym środkom unijnym

W Sopocie powstanie pierwsze na Pomorzu centrum opieki geriatrycznej. Udało się dzięki ogromnym środkom unijnym

Podpisanie porozumienia ws. centrum opieki geriatrycznej w Sopocie. Fot. mat. prasowe UM w Sopocie

Diagnostyka, rehabilitacja, pomoc psychologiczna dla seniorów. W Sopocie powstanie pierwsze i jedyne na Pomorzu centrum opieki geriatrycznej. Dofinansowanie pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Umowę z władzami Sopotu i szpitala podpisał marszałek Mieczysław Struk.

 

Budowa centrum przy Wojewódzkim Zespole Reumatologicznym im. dr Jadwigi Titz-Kosko ma ruszyć jesienią 2017 r. – To ogromny zastrzyk środków unijnych. Udało się pokonać wszystkie problemy, które stały na drodze. Podpisujemy niezwykle ważną umowę, która ma zmienić kształt rzeczywistości geriatrycznej, której nie ma w Pomorskiem – mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

 

Oferta dla seniorów

Ma to być modelowy ośrodek kompleksowej, zintegrowanej opieki nad osobami starszymi, tzn. w wieku powyżej 60 lat, który powstanie w 2019 r.

W centrum opieki geriatrycznej będą działać:

  • oddział geriatryczny stacjonarny (szpital z 41 łóżkami),
  • oddziały dzienne geriatryczne,
  • oddział dzienny psychogeriatryczny,
  • oddziały dzienne rehabilitacyjne
  • poradnia geriatryczna (ambulatoryjna opieka geriatryczna),
  • poradnia rehabilitacyjna,
  • poradnia psychologiczno-psychiatryczna.

W przyszłości będzie można skorzystać z: konsultacji telemedycznych dla lekarzy POZ, świadczeń z zakresu teleopieki dla osób starszych, współpracy z lokalnymi centrami opieki społecznej i pomocy rodzinie, m.in. szkoleń, a także sieci świetlic terapeutycznych w terenie.W Sopocie, w porównaniu z innymi miastami w województwie pomorskim i Polsce, mieszka najwięcej osób w podeszłym wieku. Osoby starsze stanowią ok. 25 proc. mieszkańców Trójmiasta oraz ok. 30 proc. Sopotu. Specjalistyczna opieka geriatryczna pozwala lepiej i skuteczniej rozwiązywać problemy zdrowotne osób starszych, umożliwiając im bardziej komfortowe i samodzielne funkcjonowanie. – To wyjście do przodu, na Europę, na świat, kiedy ludzi leczy się na oddziałach geriatrycznych. Droga do niej to była droga przez mękę – mówił Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – To będzie najnowocześniejszy oddział na Pomorzu i drugi po Lęborku – dodał prezydent.

Koszt inwestycji

Wartość projektu to około 25 mln zł, z funduszy europejskich przeznaczono ponad 19 mln zł – decyzję o dofinansowaniu podjął Zarząd Województwa Pomorskiego. Kwota blisko 5 mln to tzw. wkład własny Sopotu. Pieniądze zostaną wydane na rozbudowę Wojewódzkiego Zespołu Reumatologicznego, zakup sprzętu medycznego i wyposażenia. Do centrum geriatrii będą kupione: tomograf komputerowy, cyfrowy aparat rentgenowski, densytometr do badania gęstości kości, aparaty EKG i USG oraz sprzęt do intensywnego nadzoru. Dla seniorów będą też dostępne m.in. urządzenia do światłolecznictwa, elektroterapii, magnetoterapii, krioterapii ultradźwiękowej, terapii ultradźwiękami i promieniami laserowymi. Projekt przewiduje również szkolenia i kursy dla personelu lekarskiego, pielęgniarskiego, fizjoterapeutów i rehabilitantów. Planowany termin realizacji to III kwartał 2019 r.

Centrum jest realizowane w ramach Regionalnego Programu Strategicznego Zdrowie dla Pomorzan zawartego w Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

 

Geriatria w Polsce i na Pomorzu

W Polsce nie ma procedur i systemu geriatrycznej opieki medycznej nad osobami w podeszłym wieku. Również na Pomorzu nie ma ośrodków opieki geriatrycznej, które zaopiekują się pacjentem kompleksowo, tzn. zbadają fizyczny i psychiczny stan zdrowia chorego oraz jego funkcjonowanie w społeczeństwie.

W województwie pomorskim jest tylko 28 geriatrów, a w trakcie specjalizacji – 4 (stan z luty 2017 r. )

Na Pomorzu nie było ani jednego szpitalnego oddziału geriatrycznego. Seniorzy przebywają na oddziałach chorób wewnętrznych. Według Najwyższej Izby Kontroli, leczenie pacjentów opuszczających oddziały geriatryczne jest tańsze o 1380 zł na pacjenta za rok niż leczenie chorych po pobycie na oddziałach chorób wewnętrznych.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 333 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Biznesu w Regionie oraz Pomorskiej Agencji Rozwoju Biznesu.