Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
W Sopocie powstanie pierwsze na Pomorzu centrum opieki geriatrycznej. Udało się dzięki ogromnym środkom unijnym

W Sopocie powstanie pierwsze na Pomorzu centrum opieki geriatrycznej. Udało się dzięki ogromnym środkom unijnym

Podpisanie porozumienia ws. centrum opieki geriatrycznej w Sopocie. Fot. mat. prasowe UM w Sopocie

Diagnostyka, rehabilitacja, pomoc psychologiczna dla seniorów. W Sopocie powstanie pierwsze i jedyne na Pomorzu centrum opieki geriatrycznej. Dofinansowanie pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Umowę z władzami Sopotu i szpitala podpisał marszałek Mieczysław Struk.

 

Budowa centrum przy Wojewódzkim Zespole Reumatologicznym im. dr Jadwigi Titz-Kosko ma ruszyć jesienią 2017 r. – To ogromny zastrzyk środków unijnych. Udało się pokonać wszystkie problemy, które stały na drodze. Podpisujemy niezwykle ważną umowę, która ma zmienić kształt rzeczywistości geriatrycznej, której nie ma w Pomorskiem – mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

 

Oferta dla seniorów

Ma to być modelowy ośrodek kompleksowej, zintegrowanej opieki nad osobami starszymi, tzn. w wieku powyżej 60 lat, który powstanie w 2019 r.

W centrum opieki geriatrycznej będą działać:

  • oddział geriatryczny stacjonarny (szpital z 41 łóżkami),
  • oddziały dzienne geriatryczne,
  • oddział dzienny psychogeriatryczny,
  • oddziały dzienne rehabilitacyjne
  • poradnia geriatryczna (ambulatoryjna opieka geriatryczna),
  • poradnia rehabilitacyjna,
  • poradnia psychologiczno-psychiatryczna.

W przyszłości będzie można skorzystać z: konsultacji telemedycznych dla lekarzy POZ, świadczeń z zakresu teleopieki dla osób starszych, współpracy z lokalnymi centrami opieki społecznej i pomocy rodzinie, m.in. szkoleń, a także sieci świetlic terapeutycznych w terenie.W Sopocie, w porównaniu z innymi miastami w województwie pomorskim i Polsce, mieszka najwięcej osób w podeszłym wieku. Osoby starsze stanowią ok. 25 proc. mieszkańców Trójmiasta oraz ok. 30 proc. Sopotu. Specjalistyczna opieka geriatryczna pozwala lepiej i skuteczniej rozwiązywać problemy zdrowotne osób starszych, umożliwiając im bardziej komfortowe i samodzielne funkcjonowanie. – To wyjście do przodu, na Europę, na świat, kiedy ludzi leczy się na oddziałach geriatrycznych. Droga do niej to była droga przez mękę – mówił Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – To będzie najnowocześniejszy oddział na Pomorzu i drugi po Lęborku – dodał prezydent.

Koszt inwestycji

Wartość projektu to około 25 mln zł, z funduszy europejskich przeznaczono ponad 19 mln zł – decyzję o dofinansowaniu podjął Zarząd Województwa Pomorskiego. Kwota blisko 5 mln to tzw. wkład własny Sopotu. Pieniądze zostaną wydane na rozbudowę Wojewódzkiego Zespołu Reumatologicznego, zakup sprzętu medycznego i wyposażenia. Do centrum geriatrii będą kupione: tomograf komputerowy, cyfrowy aparat rentgenowski, densytometr do badania gęstości kości, aparaty EKG i USG oraz sprzęt do intensywnego nadzoru. Dla seniorów będą też dostępne m.in. urządzenia do światłolecznictwa, elektroterapii, magnetoterapii, krioterapii ultradźwiękowej, terapii ultradźwiękami i promieniami laserowymi. Projekt przewiduje również szkolenia i kursy dla personelu lekarskiego, pielęgniarskiego, fizjoterapeutów i rehabilitantów. Planowany termin realizacji to III kwartał 2019 r.

Centrum jest realizowane w ramach Regionalnego Programu Strategicznego Zdrowie dla Pomorzan zawartego w Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

 

Geriatria w Polsce i na Pomorzu

W Polsce nie ma procedur i systemu geriatrycznej opieki medycznej nad osobami w podeszłym wieku. Również na Pomorzu nie ma ośrodków opieki geriatrycznej, które zaopiekują się pacjentem kompleksowo, tzn. zbadają fizyczny i psychiczny stan zdrowia chorego oraz jego funkcjonowanie w społeczeństwie.

W województwie pomorskim jest tylko 28 geriatrów, a w trakcie specjalizacji – 4 (stan z luty 2017 r. )

Na Pomorzu nie było ani jednego szpitalnego oddziału geriatrycznego. Seniorzy przebywają na oddziałach chorób wewnętrznych. Według Najwyższej Izby Kontroli, leczenie pacjentów opuszczających oddziały geriatryczne jest tańsze o 1380 zł na pacjenta za rok niż leczenie chorych po pobycie na oddziałach chorób wewnętrznych.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.