Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
W poszukiwaniu punktów kontrolnych z mapą przez Szemud. 54. Ekstremalny Rajd na Orientację Harpagan

W poszukiwaniu punktów kontrolnych z mapą przez Szemud. 54. Ekstremalny Rajd na Orientację Harpagan

Mężczyźni idący ścieżka z kijkami nordic walking

Górki, jeziora i pomniki przyrody ożywionej to tylko niektóre z punktów kontrolnych na mapie tegorocznego Harpaganu. Rajd odbędzie się w Szemudzie w dniach 20-22 października 2017 r.

 

Rajd patronatem honorowym objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

 

Jakie będą trasy?

Orientacja jest świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu z rodziną czy przyjaciółmi, łączy aktywność fizyczną i umysłową, w pięknych okolicznościach przyrody. Ekstremalny Rajd na Orientację Harpagan to największa impreza na orientację w Polsce. Dwa razy w roku, wiosną i jesienią gromadzi ponad 1 tys. uczestników, a jego baza jest zawsze zlokalizowana w województwie pomorskim.

Wybór Szemudu na miejsce bazy jest nieprzypadkowy, bo dostępność lasów daje uczestnikom szansę przeżycia wyjątkowej przygody. Łączna powierzchnia terenów, na których odbywa się każdy rajd to od 800 do 1400 km kw. Jako pierwsze, w piątkowy wieczór, 20 października z placu startowego wyruszają trasy: piesza 100 km oraz mieszana 150 km. W sobotę rano, 21 października – rowerowe 100 i 200 km i pozostałe piesze: 10, 25 oraz 50 km. 

Zazwyczaj w ciągu dnia w bazie imprezy mają miejsce dodatkowe atrakcje, przygotowywane przez gminy goszczące rajd. Oficjalne zakończenie odbywa się godzinę po zamknięciu limitu czasowego najdłuższej trasy pieszej, o godz. 22.00. Następuje wtedy uhonorowanie najlepszych pamiątkowymi certyfikatami i medalami, a także losowanie cennych nagród wśród wszystkich obecnych uczestników Rajdu.

Zapisy do udziału w rajdzie.

 

Jak orientować się w terenie?

Uczestnicy przemierzają trasy korzystając z otrzymanych na starcie kolorowych map, na których zaznaczone są tzw. punkty kontrolne. Ich charakterystyka jest bardzo zróżnicowana. Mogą to być zarówno elementy topograficzne (skrzyżowanie, górka, jezioro), jak i krajoznawcze (pomniki przyrody ożywionej i nieożywionej, punkty widokowe, inne ciekawe miejsca). Po odnalezieniu takiego punktu w terenie, dokonywane jest jego potwierdzenie, poprzez zbliżenie chipa elektronicznego do stacji stojącej przy punkcie (chipa można wypożyczyć w Bazie Rajdu). W zależności od chęci i możliwości, pamiętając o limicie czasowym obowiązującym na danej trasie, uczestnik następnie zmierza do mety. Kompas się przyda, ale można sobie poradzić bez niego.

 

54. Ekstremalny Rajd na Orientację Harpagan

  • 20-22 października 2017 r., piątek-niedziela
  • Szemud

Zobacz: Harpagan

 

Harpagan_plakat

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.