Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/2f048625-72cc-4531-8fb3-95f9f16de610.jpg Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Przez cały tydzień Gdynia będzie stolicą polskiego kina

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Przez cały tydzień Gdynia będzie stolicą polskiego kina

Podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych będzie można zobaczyć przedpremierowo m.in. najnowszy film Agnieszki Holland „Obywatel Jones" (polska premiera zaplanowana jest na 25 października). Fot. P. Pałka / mat. prasowe 44. FPFF.

Od poniedziałku, 16 września do soboty, 21 września 2019 r. w Gdyni będzie można zobaczyć kilkadziesiąt filmów – od premier, poprzez najnowsze produkcje, po klasyki z muzyką graną na żywo. O statuetkę Złotych Lwów powalczy 19 filmów, ale będą też inne nagrody specjalne.

 

Seanse konkursowe i pozakonkursowe, wydarzenia towarzyszące, debaty i spotkania odbywać się będą w Teatrze Muzycznym w Gdyni, Gdyńskim Centrum Filmowym, kinie Helios, Teatrze Miejskim, Hotelu Mercure Gdynia Centrum, Konsulacie Kultury, Muzeum Marynarki Wojennej oraz Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym.

 

Konkursowe filmy na festiwalu

Do Konkursu Głównego 44. FPFF zakwalifikowało się 19 filmów. Aż 13 z nich będzie miało w Gdyni polską premierę. Dla czworga reżyserów prezentujących swój film w Konkursie jest to pełnometrażowy debiut fabularny. W Gdyni zobaczyć będzie można: „Boże Ciało”, „Ciemno, prawie noc”, „Czarny mercedes”, „Dolina Bogów”, „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, „Interior”, „Kurier”, „Legiony”, „Mowa Ptaków”, „Obywatel Jones”, „Pan T.”, „Piłsudski”, „Proceder”, „Słodki koniec dnia”, „Solid Gold”, „Supernova”, „Ukryta gra”, „Wszystko dla mojej matki” i „Żelazny most”. Twórcy tych filmów będą walczyć o nagrody Złote Lwy i Srebrne Lwy (odpowiednio 300 i 150 tys. zł). Ponadto Jury Konkursu Głównego przyznaje kilkanaście nagród specjalnych, m.in. za: reżyserię, scenariusz, rolę kobiecą, rolę męską i montaż.

Z kolei do Konkursu Filmów Krótkometrażowych zakwalifikowało się 27 filmów szkół filmowych, Studia Munka oraz producentów niezależnych. Filmy z tych dwóch konkursów ocenią dwa regulaminowe składy jurorskie. Na festiwalu obradować będą także pozaregulaminowe składy jury, m.in. Jury Młodych, Jury Dyskusyjnych Klubów Filmowych oraz inne kolegia, przyznające nagrody pozaregulaminowe. Platynowe Lwy za całokształt osiągnięć artystycznych otrzyma reżyser Krzysztof Zanussi.

Zobacz więcej: Wiemy, kto będzie oceniał filmy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Pokazy filmów pozakonkursowych

Na program 44. FPFF składają się liczne sekcje pozakonkursowe. Po kilku latach powróciła Panorama Kina Polskiego, prezentująca wybrane filmy spośród tych, które zostały zgłoszone do Konkursu Głównego, ale się do niego nie zakwalifikowały. Koprodukcje międzynarodowe powstałe ze znaczącym polskim udziałem przybliży najstarsza sekcja towarzysząca, czyli Polonica.

Filmy prezentowane w cyklu Czysta klasyka. In Memoriam przywołają pamięć o zmarłych w minionym roku wybitnych postaciach polskiego kina: Zofii Czerwińskiej, Kazimierzu Kutzu, Ryszardzie Bugajskim, Andrzeju Trzosie-Rastawieckim, Jerzym Wójciku, Wiesławie Zdorcie i Witoldzie Sobocińskim. Festiwal odnotuje 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, przypominając „Westerplatte” Stanisława Różewicza, „Lotną” Andrzeja Wajdy i „Orła” Leonarda Buczkowskiego.

W ramach sekcji Skarby Kina Przedwojennego widzowie zobaczą między innymi „Halkę” Konstantego Meglickiego z 1929 roku, z muzyką na żywo w wykonaniu kompozytora Jerzego Rogiewicza i zespołu muzyków. Podczas festiwalu swój dorobek podsumują i zaprezentują podczas jubileuszowych pokazów filmowych dwa ośrodki obchodzące w tym roku 70-lecie: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Wytwórnia Filmów Oświatowych.

W sekcji Filmy z Gdyni zaprezentowane będą dwa dokumenty i jedna krótka fabuła twórców związanych z miastem gospodarzem festiwalu. Dzięki współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym widzowie w Gdyni zobaczą wybrane filmy nagrodzone w tym roku w Krakowie. W sekcji KFF na fali znalazło się pięć tytułów, najlepsze dokumenty i animacja.

Goście festiwalu, mieszkańcy Trójmiasta oraz turyści mogą obcować z kinem również w plenerze. Wieczorami na Placu Grunwaldzkim zobaczą wybrane głośne filmy pełnometrażowe z ostatnich lat, a także najlepsze polskie krótkie metraże. Współorganizatorem pleneru filmowego podczas 44. FPFF jest Telewizja Kino Polska. Pokazy plenerowe są bezpłatne.

 

Atrakcje dla najmłodszych

Jedną z najbardziej obleganych przez widzów sekcji festiwalu co roku jest Gdynia Dzieciom, przygotowana przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich. W programie kierowanym do przedszkolaków i uczniów młodszych klas szkół podstawowych jest 30 animowanych bajek i 11 filmów pełnometrażowych. Będą też warsztaty filmowe i edukacja dla młodzieży

 

Podczas gdyńskiego festiwalu odbędzie się także wiele imprez towarzyszących: wystawy, spotkania z twórcami, debaty oraz prezentacje książek. Więcej na ten temat w tekście: Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni to nie tylko kino.

 

44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

 • 16-21 września 2019 r., poniedziałek-sobota
 • Teatr Muzyczny im. D. Baduszkowej, pl. Grunwaldzki 1
 • Gdyńskie Centrum Filmowe, pl. Grunwaldzki 2
 • Helios Gdynia, Centrum Handlowe Riviera, ul. Kazimierza Górskiego 2
 • Konsulat Kultury, ul. Jana z Kolna 25
 • Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1
 • Muzeum Marynarki Wojennej, ul. Zawiszy Czarnego 1B
 • Hotel Mercure Gdynia Centrum, ul. Armii Krajowej 22
 • Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza, ul. Bema 26
 • Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, al. Zwycięstwa 96/98
 • bilety: 12 zł (szkolne grupy zorganizowane), 15 zł (grupy zorganizowane – firmy i instytucje), 18-22 zł, 200 zł (karnety)
 • szczegółowy program 44. FPFF w Gdyni
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.