Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/84d11b97-3d14-4009-ac29-8846921bbbf2.jpg W najbliższych dniach Wyspa Sobieszewska będzie stolicą polskiego harcerstwa.Trwa zlot ZHP Gdańsk 2018

W najbliższych dniach Wyspa Sobieszewska będzie stolicą polskiego harcerstwa.Trwa zlot ZHP Gdańsk 2018

Fot. źródło: https://www.facebook.com/zhpgdansk2018/

Tysiące harcerze z kraju oraz delegacje skautów z zagranicy przyjechało na Wyspę Sobieszewską, aby wspólnie świętować 100-lecie Związku Harcerstwa Polskiego i 100-lecie niepodległości Polski. Do 16 sierpnia trwać będzie Zlot ZHP Gdańsk 2018. Na otwarcie imprezy zaplanowano bicie rekordu Guinnessa w układaniu żywej flagi Polski.

 

Do Gdańska przyjechało około 15 tysięcy osób. Wśród nich jest ponad 12 tysięcy harcerzy z Polski oraz pół tysiąca skautów z zagranicy m.in. Ukrainy, Stanów Zjednoczonych, Izraela, Arabii Saudyjskiej czy Nepalu.

Specjalne dla nich na Wyspie Sobieszewskiej zbudowano miasteczko zlotowe. Na powierzchni blisko 100 hektarów postawiono kilka tysięcy namiotów, w których nocować będą uczestnicy zlotu. Są tam także węzły sanitarne, centra medyczne i duchowe, scena koncertowa, miejsca na ognisko, a nawet markety znanej sieci dyskontów spożywczych.

 

Co w programie?

Oficjalna ceremonia otwarcia zlotu odbędzie się we wtorek, 7 sierpnia 2018 r. o godz. 14.00. Na jej zakończenie zaplanowano bicie rekordu Guinnessa. Harcerze oraz zaproszeni goście stworzą wtedy żywą flagę Polski, zakładając na siebie białe i czerwone koszulki. W ten sposób obecni uczczą przypadające w tym roku 100-lecie Związku Harcerstwa Polskiego oraz 100-lecie niepodległości Polski.

Przez kolejne dni harcerze wezmą udział w grach miejskich po Gdańsku, służbie na rzecz lasów na Kaszubach i Kociewiu, rejsach i zabawach wodnych, kreatywnych warsztatach, wieczornych spotkań i wielu innych atrakcjach przygotowanych na rynku i bulwarach w miasteczku zlotowym.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Zlotu ZHP Gdańsk 2018.

 

Zwiedzanie miasteczka zlotowego

Od 8 do 15 sierpnia, w godz. 10.00-23.00 harcerze zapraszają do odwiedzenia miasteczka zlotowego. Spacery z przewodnikiem rozpoczynać się będą o godz. 11.00, 13.00 i 15.00 (spotkanie przy bramie głównej). W pozostałych godzinach możliwe będzie indywidualne zwiedzanie terenu zlotu. Natomiast o godz. 20.30 zaplanowano otwarte koncerty.

Dodatkowo, 11 sierpnia zorganizowany zostanie Dzień Regionów. Tego dnia harcerze promować będą województwa i miejscowości, z których pochodzą. Będzie można poznać tradycje, przysmaki, piosenki, a także gry i zabawy charakterystyczne dla poszczególnych zakątków Polski.

Aby zakupić wejściówkę na teren miasteczka zlotowego należy zarejestrować się w systemie rezerwacyjnym. Każdego dnia przewidziano wydanie 500 wejściówek. Opłata wynosi 10 zł/os. W zamian goście otrzymają pamiątkową plakietkę, miejsce parkingowe przy AmberExpo (wjazd samochodami prywatnymi na teren zlotu nie będzie możliwy!) oraz przejazd specjalnym autobusem. Dzieci do 6. roku życia mogą odwiedzać teren zlotu bezpłatnie, jednak muszą znajdować się pod opieką osoby pełnoletniej.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.