Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/1928857a-b453-4aec-a781-6101dcff553e.jpg W listopadzie wsiądziemy na elektryczne MEVO. To największy i najnowocześniejszy system rowerów elektrycznych na świecie

W listopadzie wsiądziemy na elektryczne MEVO. To największy i najnowocześniejszy system rowerów elektrycznych na świecie

Kobieta na rowerze

Pomorski System Roweru Metropolitalnego będzie liczył ponad cztery tysiące rowerów elektrycznych, abonament miesięczny nie przekroczy 10 zł, a wypożyczenie jednośladu nie zajmie więcej niż 15 sekund. Rowerem metropolitalnym przejedziemy się w 14 gminach na Pomorzu.

 

Podpisanie umowy na realizację projektu odbyło się 18 czerwca 2018 r. w Olivia Business Centre w Gdańsku. Przetarg wygrała firma NB Tricity. Za pięć miesięcy pojawią się na ścieżkach pierwsze rowery – przynajmniej 30 proc. floty, a całość będzie gotowa do 1 marca 2019 r.

 

 

Szybkie i tanie

Wykonawca zbuduje od podstaw system rowerów publicznych wraz z niezbędnym zapleczem technicznym i teleinformatycznym. Do dyspozycji będzie 4080 rowerów, przy czym wszystkie będą elektryczne. MEVO będzie oparte o rowery 4. generacji wyposażone w moduły GPS i GSM. Co to oznacza? Wypożyczymy je za pomocą aplikacji mobilnej w smartfonie, skanując kod QR lub przykładając do roweru karty zbliżeniowej. Proces ma być na tyle łatwy, że zajmie maksymalnie 15 sekund. Rower będzie można wypożyczyć i zostawić na jednej z 660 stacji, a za dodatkową opłatą również poza stacją. Jednoślady będą przystosowane do osób od 1,5 do 2,0 m wzrostu, wyposażone w minimum 26″ koła, a ich masa całkowita nie przekroczy 33 kg.

 


Podpisanie umów na realizację systemu rowerów metropolitalnych w Olivia Business Centre. Fot. Michał Piotrowski

 

System rowerów metropolitalnych ma być też tani. Miesięczny abonament nie może kosztować więcej niż 10 zł, a roczny 100 zł. W tej cenie użytkownik otrzyma 90 minut jazdy dziennie, a po przekroczeniu abonamentu zapłaci 5 gr za minutę. Jeśli będziemy jeździli tylko od czasu do czasu, nie wykupując abonamentu, zapłacimy nie więcej niż 10 gr za minutę.

By zapewnić prawidłowe działanie systemu, firma NB Tricity jest zobowiązana do dbania o to, by rowery były sprawne, a na stajach znajdowała się ich odpowiednia liczba. Jeśli nie spełni tych warunków, zostanie obciążona karami. Na przykład za rower niesprawny więcej niż 12 godzin, w przypadku usterki istotnej dla funkcjonowania, przewidziana jest kara w wysokości od 50 do 600 zł dziennie.

 

System Roweru Metropolitalnego będzie funkcjonował w 14 gminach: Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Tczewie, Pucku, Redzie, Kartuzach, Sierakowicach, Somoninie, Stężycy, Władysławowie, Żukowie, Pruszczu Gdańskim i Rumi. Firma NB Tricity za realizację systemu otrzyma kwotę 40 272 906 zł.

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Dofinansowanie ze środków unijnych wynosi 17 218 259 zł.

 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.