Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
W których polskich miastach żyje się najlepiej? Aż trzy miejscowości z Pomorza w pierwszej dziesiątce [RANKING]

W których polskich miastach żyje się najlepiej? Aż trzy miejscowości z Pomorza w pierwszej dziesiątce [RANKING]

Szczęśliwi ludzie na trawie

Tygodnik „Polityka" i Akademia Hutniczo-Górnicza w Krakowie zbadały poziom jakości życia w miastach. Sopot zajął pierwsze miejsce w rankingu. Na szóstym miejscu znalazł się Gdańsk, a na dziewiątym Gdynia.

 

Drugie miejsce należy do Warszawy, a trzecie do Krakowa. W rankingu znalazł się także Słupsk, który zajął miejsce 40. Badacze pod uwagę brali tylko miasta na prawach powiatu.

 

Czym jest jakość życia?

Badania naukowców obejmowały różnorodne aspekty, które mają wpływ na jakość życia mieszkańców. W rankingu znalazło się dziesięć podstawowych kryteriów: edukacja, czas wolny, mieszkania, samorząd, praca, środowisko, społeczność, bezpieczeństwo, zdrowie i komunikacja. Każda z tych wartości mogła uzyskać maksymalnie 100 punktów. Co zostało na Pomorzu ocenione najlepiej?

Sopot najlepiej wypadł pod względem możliwości spędzania czasu wolnego (99,99 punktów), zaangażowania mieszkańców w życie społeczne i polityczne (99,95 punktów) oraz powierzchni terenów zielonych i rekreacyjnych na terenie miasta (98,8 punktów). Kurort zajął pierwsze miejsce z wynikiem 99,6 punktów. – Dzięki mieszkańcom Sopotu możemy razem konsekwentnie zmieniać miasto i sprawiać, że staje się jeszcze bardziej przyjaznym miejscem do życia – komentuje ranking prezydent Sopotu Jacek Karnowski – Czyste powietrze, wszechobecna zieleń, a jednocześnie bogata oferta miejsc pracy i możliwości spędzania czasu wolnego aktywnie i kulturalnie sprawiają, że w Sopocie dobrze się mieszka – dodaje.

Gdańsk został wyróżniony za dobrą komunikację miejską (99,6 punktów), sprawnie działający samorząd (94,22 punktów) i przyjazne środowisko (92,64 punktów). Zajął szóste miejsce, zdobywając 93,88 punkty. Natomiast w Gdyni dobrze oceniono komunikację (98,33 punktów), środowisko (96,97 punktów) i wysoki poziom edukacji (94,44 punkty). Gdynia z 89,29 punktami znalazła się na dziewiątym miejscu.

 

Ranking został przygotowany w oparciu o międzynarodowe standardy OECD, organizacji zrzeszającej najlepiej rozwinięte państwa świata, oraz Joint Research Center Komisji Europejskiej. Indeks główny jest średnią ważoną indeksów dla poszczególnych kategorii.

 

Zob. Ranking miast „Polityki”

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.