Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
W kolejnych gminach na Pomorzu będzie produkowana ekoenergia. Ponad 34 mln złotych unijnego dofinansowania

W kolejnych gminach na Pomorzu będzie produkowana ekoenergia. Ponad 34 mln złotych unijnego dofinansowania

Podpisanie umów o dofinansowanie projektów w zakresie produkcji energii z OZE. Na zdjęciu przedstawiciele samorządów z Rumi i Szemudu. Fot. Aleksander Olszak

Kilkaset paneli słonecznych, ogniw fotowoltaicznych i kotłów na biomasę wyprodukuje łącznie prawie 10 megawatów mocy. W kilkuset pomorskich budynkach ogrzewanie i prąd będą czystsze i tańsze.

 

Umowy na dofinansowanie projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii zostały podpisane 3 października 2018 r. W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego z samorządowcami z Luzina, Rumi i Pelplina podpisali marszałkowie Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski, a w Przywidzu z przedstawicielami Sierakowic i Somonina członek Zarządu Województwa Pomorskiego Ryszard Świlski.

 

OZE od Somonina do Przywidza

Do końca października 2020 roku w gminach Przywidz i Somonino uruchomione zostaną instalacje fotowoltaiczne, które produkować będą energię na potrzeby budynków publicznych oraz prawie 400 budynków mieszkalnych. Dzięki temu poprawi się efektywność energetyczna i wzrośnie bezpieczeństwo dostaw energii, która produkowana będzie na miejscu i nie będzie potrzeba przesyłania liniami energetycznymi. Projekt będzie kosztować prawie 14,5 mln zł, z tego 10 mln stanowić będzie dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

 

Co zmieni się w Sierakowicach i Sulęczynie?

Również w Sierakowicach i Sulęczynie instalowane będą odnawialne źródła energii. Powstanie tam łacznie 855 instalacji solarnych oraz 295 powietrznych pomp ciepła. Wybudowane zostanie również uliczne oświetlenie solarne i hybrydowe. Takich lamp będzie 51. Inwestycja kosztować będzie prawie 10 mln zł, w tym dofinansowanie unijne wyniesie ponad 8 mln zł.

 

Dwa projekty w Rumi i Szemudzie

Na terenie Rumi oraz gminy Szemud w budynkach użyteczności publicznej oraz w mieszkalnych zamontowanych zostanie 211 instalacji fotowoltaicznych wraz z systemem zarządzania energią. Dzięki temu gminy zyskają nowoczesną technologię energetyczną, a powietrze dzięki eliminacji dotychczasowych brudnych źródeł energii będzie czystsze. Instalacje będą produkować około pół megawata mocy. Łączny koszt projektów to prawie 8 mln zł, z czego około 6 mln zł stanowić będzie dofinansowanie z RPO WP 2014-2020.

 

Luzino i Pelplin

Do końca stycznia 2020 roku planowane jest zakończenie projektu w gminie Luzino oraz w Redzie, Pucku Linii, Łęczycach i Gniewinie. Za ponad 12 mln zł  zainstalowane zostaną tam pompy ciepła, instalacje solarne oraz fotowoltaiczne. Z kolei w Pelplinie i Chmielnie planowane jest zainstalowanie fotowoltaiki w  sześciu budynkach publicznych oraz w 23 mieszkalnych. Projekt kosztować będzie ponad 2 mln zł, a unijne dofinansowanie wyniesie około 1,9 mln zł.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.