Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
W Gdyni rozpoczyna się polonijny zlot żeglarski z okazji stulecia niepodległości

W Gdyni rozpoczyna się polonijny zlot żeglarski z okazji stulecia niepodległości

marina w Gdyni. Fot. Tomasz Cielebak

Parada żaglowców i zwiedzanie jachtów to m.in. atrakcje dla mieszkańców i turystów odwiedzających Trójmiasto w ostatni wakacyjny weekend. Międzynarodowy Zlot Żeglarski rozpocznie się na pokładzie Daru Pomorza w piątek, 31 sierpnia i potrwa do 5 września 2018 r.

 

Organizatorami wydarzenia są członkowie Bractwa Wybrzeża – Mesy Kaprów Polskich, zrzeszającego żeglarzy polonijnych z całego świata.

 

Pożegnanie na falochronie

W piątek, 31 sierpnia o godzinie 9.00 nastąpi uroczyste otwarcie dla uczczenia stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Polonusi wezmą m.in. udział w uroczystościach rocznicowych wybuchu II wojny światowej, które odbędą się na Westerplatte 1 września. Tego samego dnia popłyną w paradzie jachtów z Sopotu do Gdyni. Będzie można ją podziwiać np. z Bulwaru Nadmorskiego w Gdyni. W poniedziałek, 3 września flotylla zlotu popłynie do Pucka, a w środę, 5 września polonijni żeglarze pożegnają Joannę Pajkowską wyruszającą z Gdyni do Plymouth. Polska żeglarka na jachcie Fanfan popłynie z brytyjskiego portu w samotny rejs non stop dookoła świata. Uroczystość pożegnalna odbędzie się przy wschodnim falochronie Basenu Żeglarskiego im. Generała M. Zaruskiego. Jachty biorące udział w zlocie odprowadzą Joannę Pajkowską do wysokości Helu.

 

Wystawa, zwiedzanie jachtów i … hejnał

Zlotowi będą towarzyszyły również inne wydarzenia, do udziału w których zaproszeni są mieszkańcy Gdyni i turyści. W gdyńskim InfoBoksie przy ul. Świętojańskiej 30 można obejrzeć, wystawę poświęconą historii żeglarstwa polskiego w okresie międzywojennym. Ekspozycja będzie czynna do 2 września, a wstęp na nią jest bezpłatny.

Okazją do spotkania publiczności z żeglarzami będzie otwarcie pokładów zlotowych jachtów dla wszystkich chętnych. Zwiedzanie zaplanowano na niedzielę, 2 września, w godzinach 10.30-12.30. istnieje możliwość przedłużenia godzin zwiedzania. W niedzielę będzie też odprawiona żeglarska msza święta w kolegiacie gdyńskiej przy ul. Armii Krajowej 26 (wejście od ul. Świętojańskiej). Mszę o godzinie 18 odprawi kpt. ks. prałat Andrzej Jaskuła.

Kolejne spotkanie publiczności możliwe będzie w Pucku. Na poniedziałek, 3 września, zaplanowano korowód kaperski, czyli przemarsz puckich organizacji samorządowych z Reprezentacyjną Orkiestrą Dętą Ziemi Puckiej, który o godzinie 12.55 przejdzie ze starego portu w Pucku do rynku. Powitanie załóg zlotowych zaplanowano na godzinę 13.00. Następnie uczestnicy zlotu i lokalni samorządowcy przejdą wspólnie do starego rynku, gdzie wysłuchają o godz. 13.48 puckiego hejnału. Będzie też salwa armatnia na cześć 670. rocznicy istnienia miasta. Tego samego dnia, także w Pucku, w godzinach 16.30-19.00, publiczność będzie mogła zwiedzać jachty uczestniczące w zlocie. O godzinie 19.00 rozpocznie się festyn żeglarski. W programie: konkursy i turnieje, koncert Gdańskiej Grupy Folkowej oraz występy Jolanty Malawskiej i Arkadiusza Wójcika.  Będzie też stoisko Poczty Żeglarskiej i Butelkowej, a także Spółdzielni Socjalnej Dalba z piwem i wiele innych atrakcji.

Udział w wydarzeniu zapowiedziały załogi kilku znanych polskich jachtów. Z okazji tego wydarzenia do Gdyni zawinie m.in. Generał Zaruski i zacumuje w po raz pierwszy w Basenie im. Mariusza Zaruskiego. Podczas zlotu obecne będą też jachty Ark, Antica i Gemini 3.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.