Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
W Gdańsku powstanie nowoczesna fabryka baterii. Tu będą produkowane ogniwa i magazyny energii dla całej Europy

W Gdańsku powstanie nowoczesna fabryka baterii. Tu będą produkowane ogniwa i magazyny energii dla całej Europy

Zakład Northvolt w Gdańsku

Szwedzka spółka Northvolt, założona przez byłych pracowników firmy Tesla, będzie montować nawet 10 tys. modułów energetycznych rocznie. Powstanie również centrum badawczo-rozwojowe. Wsparcia inwestycji udzieliła inicjatywa Invest in Pomerania.

 

Fabryka rozpocznie produkcję w 2019 roku i początkowo będzie zatrudniać 100 osób. W kolejnych latach zarówno produkcja, jak i zatrudnienie będą rosnąć.

 

Supernowoczesny zakład

Zakład firmy Northvolt będzie jednym z najnowocześniejszych zakładów w Europie. Na Pomorzu może być produkowanych nawet 10 tys. modułów baterii rocznie. – Jesteśmy młodą firmą, istniejemy niewiele ponad dwa lata. W minionym roku zaobserwowaliśmy gwałtowny wzrost zainteresowania kompleksowymi rozwiązaniami bateryjnymi. Dzięki nowej fabryce, będziemy w stanie sprostać temu zainteresowaniu – powiedział Peter Carlsson, dyrektor generalny Northvolt. W Gdańsku powstawać będą źródła i magazyny energii dla maszyn górniczych, a w przyszłości dla transportu morskiego i samochodowego.

 

fabryka

Zakład Northvolt Poland w Gdańsku. Na razie hala jest jeszcze pusta, ale już za pół roku będą tu montowane moduły i systemy bateryjne. Fot. Aleksander Olszak

 

 

Dlaczego Gdańsk?

Firma Northvolt szukała terenów inwestycyjnych w różnych miejscach w Europie. Dlaczego wybrano Gdańsk? – Zadecydowały trzy argumenty. Po pierwsze, Pomorze to doskonale skomunikowany z innymi regionami obszar. Drugim argumentem był powstajacy w regionie klaster przemysłu elektrotechnicznego, który chcemy współtworzyć – opowiadał Carlsson. – Ten region jest też jednym z najlepszych pod względem jakości życia, nauki czy czasu wolnego. To wszystko skłoniło nas do przyjazdu na Pomorze i do zainwestowania tutaj – dodał.

 

Pomorsko-szwedzka produkcja

W Gdańsku produkowane będą moduły bateryjne, które są wykorzystywane jako zasobniki energii np. w maszynach górniczych. Produkcja będzie podzielona pomiędzy dwa zakłady. Fabryka w Szwecji zajmować się będzie energochłonnym procesem chemicznym. Potem baterie będą przesyłane do fabryki w Gdańsku, gdzie będą montowane mechanicznie oraz elektromechanicznie, instalowane będą systemy chłodzące i zarządzania energią. Produkty z Gdańska będą personalizowane pod zamówienia klientów. – W planach mamy również utworzenie działu badawczo-rozwojowego, w którym rozwijane będą techniki magazynowania energii – powiedział Robert Gawrychowski, dyrektor Northvolt Poland. Kierownictwo firmy nie wyklucza również ściślejszej współpracy w ramach polskiego programu rozwoju elektromobilności.

 

przecięcie wstęgi

Uroczyste przecięcie wstęgi i inauguracja działalności gdańskiego zakładu Northvolt Poland. Fot. Aleksander Olszak

 

Tak działa Invest in Pomerania

To, że firma Northvolt wybrał Gdańsk, to zasługa między innymi inicjatywy Invest in Pomerania. – Ta inwestycja to efekt współpracy kluczowych instytucji w regionie, które pod wspólną marką Invest in Pomerania od siedmiu lat z sukcesami budują pozytywny klimat inwestycyjny na Pomorzu – zaznaczył Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Tylko w ciągu 2017 roku udało się zaprosić na Pomorze ośmiu poważnych zagranicznych inwestorów, którzy stworzyli ponad 1600 miejsc pracy. Zależy nam, aby nasz region wykorzystał szansę, jaką dają unijne programy rozwoju elektromobilności i stał się liderem w tej dziedzinie. A Northvolt to firma, która doskonale wpisuje się w wyzwania nowoczesnych technologii i zrównoważonego rozwoju, jakie stoją przed pomorską gospodarką – dodał Struk.

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.