Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
W Gdańsku osądzą Jezusa. W Wejherowie powędrują przez kalwarię. Misteria Męki Pańskiej w Wielki Piątek

W Gdańsku osądzą Jezusa. W Wejherowie powędrują przez kalwarię. Misteria Męki Pańskiej w Wielki Piątek

Misterium Męki Pańskiej. Fot. Grzegorz Mehrning/www.gdansk.pl

Tradycyjnie w Wielki Piątek odbędą się plenerowe inscenizacje ostatnich chwil życia Chrystusa. Tysiące wiernych będzie uczestniczyć w wydarzeniach religijnych i artystycznych na Pomorzu.

 

Najliczniejsze plenerowe uroczystości Misterium Męki Pańskiej odbędą się w Wejherowie i Gdańsku.

Droga Drzyżowa w Kalwarii Wejherowskiej

Punktualnie o godz. 15 w wejherowskim Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym rozpocznie się Droga Krzyżowa. – W naszym misterium kładziemy główny akcent na przeżycie duchowe.  Aby przybliżyć uczestnikom wydarzenia, jakie miały miejsce w Jerozolimie, aktorzy ubrani są w historyczne stroje i inscenizują sceny z Męki Pańskiej. Wierni pokonają blisko 3-kilometrową trasę przez stacje wejherowskiej kalwarii – mówi ks. Daniel Szustak, kustosz sanktuarium. – Z roku na rok w uroczystościach uczestniczy coraz więcej osób. W zeszłym roku we wspólnej modlitwie brało udział blisko 5 tysięcy ludzi – dodaje ks. Szustak.

 Misterium Gdańskie – Sąd nad Jezusem

W Gdańsku już od kilku lat organizowane są plenerowe uroczystości Misterium Męki Pańskiej. W tym roku nie będzie Drogi Krzyżowej na Górę Gradową. Po raz pierwszy widowisko odbędzie się wieczorem, w centrum miasta. Jak informuje Lech Parell, członek Zarządu SUM, które organizuje misterium,  o godz. 22 rusza nocna Droga Krzyżowa ulicami śródmieścia. Zdecydowaliśmy się na nową formułę. Nasza inscenizacja będzie jej uzupełnieniem. Sąd nad Chrystusem to artystyczno-religijne widowisko, w którym uczestnicy będą mieli możliwość przeżycia Męki Pańskiej oraz spojrzenia na nią przez pryzmat współczesności. W inscenizacji ważną rolę odegra Złota Brama, która będzie Pałacem Piłata oraz Katownia, gdzie będzie grób Chrystusa. Całość uzupełni specjalnie skomponowana muzyka grana na żywo przez zespół Karpaty Magiczne. Będzie to premierowe wykonanie utworów – dodaje  Parell.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.