Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Videomapping w Kościerzynie, czyli jak zachęcić do profilaktyki nowotworowej?

Videomapping w Kościerzynie, czyli jak zachęcić do profilaktyki nowotworowej?

Mapping na budynku

Na budynku Urzędu Miasta w Kościerzynie w sobotni wieczór, 20 lipca 2019 r. wyświetlane będą specjalne trójwymiarowe animacje. To część akcji Rzeczywistość zaskakuje promującej profilaktykę raka jelita grubego.

 

Bezpłatny pokaz dla mieszkańców Kościerzyny i okolic jest częścią trzyletniej kampanii społecznej realizowanej przez Copernicus PL sp. z o.o. To część projektu współfinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 pod nazwą Profilaktyka raka jelita grubego szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego.

 

Czym jest videomapping?

To nowoczesna technika tworzenia obrazu na przedmiotach i budynkach w taki sposób, aby one ożyły lub zostały graficznie zmienione. Wizualizacje nadają nowy charakter budynkowi, łączą się z nim, wnikają w jego strukturę i stają się interaktywną częścią przedmiotu na którym są wyświetlane. Mapa obiektu oraz doskonałe ustawienie projektora/projektorów daje możliwość uzyskania niesamowitego widowiska multimedialnego, które może być obserwowane jednocześnie przez setki widzów. Ta forma wizualizacji cieszy się coraz większą popularnością. Przedstawienia multimedialne, składające się ze specjalnie zaprojektowanych wizualizacji i trójwymiarowych animacji, będzie można zobaczyć w Kościerzynie w sobotni wieczór. Pierwszy w tym roku videomapping, odbył 9. czerwca w Bytowie. Kolejne tego typu wydarzenie odbędzie się w Starogardzie Gdańskim. Wstęp jest bezpłatny.

 

Nie daj się zaskoczyć – zrób kolonoskopię

Celem projektu jest zwrócenie uwagi na to jak ważne są badania profilaktyczne. Mogą one ustrzec przed nowotworem jelita grubego, ale muszą być wykonywane. A z tym jest gorzej. Dlatego niezbędna jest edukacja w tym zakresie. – Powiat kościerski należy do obszarów tzw. białych plam, czyli powiatów o najniższej wykonywalności badań kolonoskopowych. Wierzymy, że wyjątkowa oprawa wizualna i niestandardowe podejście do tematu zachęci mieszkańców do przyjrzenia się bliżej zagadnieniu profilaktyki nowotworowej – mówi Małgorzata Kondek, koordynator projektu. Chodzi o zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej wysokiej skuteczności i potrzeby wykonywania kolonoskopii. Rak jelita grubego i odbytu jest trzecim najczęściej występującym na świecie nowotworem, z czego prawie 60 proc. zachorowań występuje w krajach rozwiniętych. W Polsce odnotowywanych jest rocznie ok. 19 tys. nowych przypadków. Z powodu tego rodzaju raka umiera 11 tys. chorych, co oznacza, że dziennie nowotwór jelita grubego zabija 33 Polaków. Akcja bezpłatnych badań profilaktycznych skierowana jest do aktywnych zawodowo kobiet i mężczyzn w wieku 50-65 lat, którzy nie mają objawów raka jelita grubego i w ciągu ostatnich dziesięciu lat nie wykonywali badania kolonoskopowego. Z badań mogą skorzystać również osoby młodsze, tj. w wieku 40-65 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego lub osoby w wieku 25-65 lat pochodzące z rodziny z zespołami genetycznymi.

Zapisy na badania poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie  www.kolonoskopia-pomorze.pl  lub po nr tel. 58 727 01 30.

 

Videomapping

  • 20 lipca 2019 r., sobota, godz. 22.30
  • Urząd Miasta
  • ul. 3 Maja 9 a
  • Kościerzyna

Videomapping _plakat

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.