Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Uwaga społecznicy z Pomorza! Samorząd województwa ma dla was ofertę wsparcia w czasie pandemii

Uwaga społecznicy z Pomorza! Samorząd województwa ma dla was ofertę wsparcia w czasie pandemii

Fot. @pixabay.com

Chodzi o minigranty i nowe terminy składania dokumentów, a do tego dogodniejsze aneksy już zawartych umów. Wszystko po to, aby w tym trudnym czasie organizacje pozarządowe mogły łatwiej i lepiej pomagać potrzebującym.

 

Decyzja została podjęta 21 kwietnia 2020 r. podczas kolejnego zdalnego posiedzenia Zarządu Województwa Pomorskiego.

 

Pomorskie NGO-sy

W naszym regionie działa ponad 8,5 tys. organizacji pozarządowych (NGO). – Wielu mieszkańców od lat aktywnie angażuje się w działania społeczne. Podejmują pracę jako wolontariusze, włączając się w liczne inicjatywy pomocowe – informuje Andrzej Kowalczys, zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej UMWP w Gdańsku. Znaczenie takich podmiotów ekonomii widać zwłaszcza teraz, w czasie pandemii koronawirusa. – Organizacje pozarządowe do tej pory uszyły tysiące maseczek dla pomorskich szpitali oraz dostarczały potrzebującym w tych trudnym okresie żywność. Do tego stale pomagają w codziennych sprawach czy zakupach kombatantom i seniorom – dodaje Kowalczys. Co ważne, ponad połowa pomorskich organizacji deklaruje działania zarówno w skali lokalnej, jak i regionalnej.

 

Samorząd województwa dla was

Czasy epidemii koronawirusa pokazują, jak ważna jest społeczna wrażliwość i myślenie o dobru wspólnym. – Jako samorząd, który współpracuje z NGO-sami od lat, na podstawie m.in. zasady pomocniczości i partnerstwa, podejmujemy działania mające na celu wsparcie pomorskich organizacji pozarządowych oraz inicjatyw podejmowanych przez III sektor – mówi Andrzej Kowalczys. I dlatego, 21 kwietnia 2020 r. Samorząd Województwa Pomorskiego podjął decyzję o uruchomieniu systemu minigrantów dla organizacji, które podejmują działania pomocowe. – W ramach tego zamierzamy zlecić organizacjom pozarządowym zadania pożytku publicznego w celu przeciwdziałania skutkom COVID-19. Chodzi np. o projekty skierowane do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym albo takich, które znalazły się w trudnej sytuacji ekonomicznej lub zdrowotnej – wyjaśnia przedstawiciel ROPS.

 

Sprawozdania mogą poczekać

W obecnej sytuacji te zadania są najważniejsze. – Jeśli termin złożenia sprawozdania z podjętych działań przypada w terminie stanu epidemii, to zostanie on przesunięty. Tak, aby pracownicy mogli skupić się na tym, co w tej chwili jest najważniejsze – wyjaśnia Andrzej Kowalczys. Do tego, zgodnie z decyzją Zarządu Województwa Pomorskiego, będzie możliwe aneksowanie umów. Chodzi tu o aneksy, które pozwolą kontynuować realizację rozpoczętych już zadań. – Te rozpoczęte w 2020 roku, pozwolą na wprowadzenie nowych kategorii kosztowych i przesunięcia pomiędzy działaniami – dodaje Kowalczys. W sprawie konkretnych projektów zapraszamy do kontaktu z merytorycznymi departamentami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

 

Będą kolejne działania

Ale minigranty i nowe terminy to nie wszystko, co organizacjom pozarządowym chce zaoferować samorząd województwa. – Nasze plany są dużo bardziej rozległe. Obecnie pracujemy nad pozyskaniem dodatkowych środków dla regionalnych NGO. Na razie nie mogę jeszcze podać szczegółów, ale zapewniam, że nie będą to małe pieniądze – zaznacza Andrzej Kowalczys. W planach jest także uruchomienie prawno-księgowego pakietu wsparcia. Ma to być mechanizm, który pomoże w działalności organizacji przy często zmieniających się uwarunkowaniach prawnych.

O wszystkich akcjach, programach i projektach pomocowych będziemy informować na naszych stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych.

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.