Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
USG, mammografia i wizyta u lekarza w jednym budynku. Jak wyglądają poradnie w WCO w Gdańsku po remoncie?

USG, mammografia i wizyta u lekarza w jednym budynku. Jak wyglądają poradnie w WCO w Gdańsku po remoncie?

Mamma Centrum. Fot. Dorota Kulka

Pacjenci Mamma Centrum nie będą musieli już przechodzić z jednego budynku do drugiego. Czekają na nich wyremontowane gabinety lekarskie i zabiegowe. Nowoczesny sprzęt medyczny, w tym pierwszy na Pomorzu tomograf 3 D.

 

Modernizacja Mamma Centrum trwała od lipca 2017 r. w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku. Od początku działalności w ciągu 14 miesięcy z usług poradni skorzystało 15 tys. osób.

 

Remont był potrzebny

Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku działa w dwóch budynkach przy al. Zwycięstwa 31/32 oraz Skłodowskiej-Curie 2. W tym ostatnim budynku została przeprowadzona modernizacja. Wykonano prace budowlane, montażowe i instalacyjne. Zostały odnowione gabinety lekarskie i zabiegowe, toalety, powiększono poczekalnię, na której ścianach powieszono fotografie wyleczonych kobiet. Na korytarzach zamontowano też wygodne krzesła. Remont kosztował prawie 900 tys. zł i został pokryty ze środków spółki Copernicus. Za ponad 1 mln zł kupiono też nowy mammograf 3 D. Na ten cel samorząd województwa pomorskiego przekazał 750 tys., prawie 160 tys. pochodziło z Ministerstwa Zdrowia, a resztę ze środków własnych dodała spółka Copernicus. Są też dwa nowe aparaty USG za ponad 900 tys. zł sfinansowane głównie z Ministerstwa Zdrowia.

– Choroby nowotworowe są drugą przyczyną zgonów w województwie pomorskim. Wśród tych chorób u kobiet rak piersi zajmuje pierwsze miejsce, a zapadalność na tę chorobę ciągle wzrasta. Dlatego tak zależało nam na otwarciu Mamma Centrum w ramach Wojewódzkiego Centrum Onkologii. Samorząd od lat dba o podnoszenie standardów w podmiotach medycznych – mówi Paweł Orłowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. – To wyraz konsekwentnie prowadzonej polityki, w której jakość świadczonych usług przekłada się na bezpieczeństwo pacjentów. Choroba nowotworowa piersi wymaga leczenia kompleksowego, ciągłego, dobrze skoordynowanego w czasie i prowadzonego z udziałem doświadczonych specjalistów takich, jakich zatrudnia spółka lecznicza Copernicus. Dzięki temu można osiągać najlepsze wyniki, szybciej diagnozować i skuteczniej leczyć pacjentów. Podziękowania należą się całemu zespołowi, który zorganizował proces leczenia w Mamma Centrum na wzór najlepszych, międzynarodowych standardów breast unit – dodaje Orłowski.

 

Mamma Centrum na pomoc kobietom  

W województwie pomorskim, według danych z 2014 r., na nowotwór złośliwy sutka zachorowało 1085 osób. Niestety zapadalność na raka piersi ciągle wzrasta. Na nowotwory piersi chorują nie tylko kobiety, zdarzają się też u mężczyzn.

– Od lutego 2017 r. udzieliliśmy prawie 15 tys. porad. Chodzi o badania mammograficzne, USG, biopsje – informuje Katarzyna Brożek, rzecznik spółki Copernicus.

Zgodnie z międzynarodowymi zaleceniami najlepsze efekty diagnostyczne i terapeutyczne osiąga się organizując osobne, wyspecjalizowane ośrodki dedykowane konkretnej jednostce chorobowej. Takim nowoczesnym ośrodkiem jest Copernicus Mamma Centrum – ośrodek diagnozowania i leczenia chorób piersi, który ubiega się o certyfikat breast unit.

Od ponad roku Mamma Centrum istnieje w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku (działającym w ramach spółki Copernicus). Jego szefową jest dr Ireną Czech. Tak mówi o ośrodku: „Organizacje onkologiczne z całego świata postulują powstawanie centrów zajmujących się kompleksowym leczeniem określonego typu nowotworu. Na świecie takie centra istnieją od lat i mają wyższą wyleczalność nowotworów, a dodatkowo mają niższe koszty. Jest taka zasada, że jeśli robi się czegoś dużo, to robi się to dobrze. W ramach dążenia do ciągłego doskonalenia naszej pracy w WCO wyłoniliśmy zespół specjalistów składający się z onkologów, chirurgów onkologów, radioterapeutów, psychologa klinicznego, genetyka, patomorfologa, którzy są skierowani do leczenia raka piersi”. 

– Diagnozujemy łagodne i złośliwe choroby piersi. Prowadzimy badania kontrolne u kobiet z grupy podwyższonego ryzyka zachorowania na raka piersi. Wykonujemy USG piesi z zastosowaniem Dopplera i elastografii, mammografię klasyczną za pomocą mammografu cyfrowego, mammografię spektralną z zastosowaniem tomosyntezy oraz badania rezonansem magnetycznym. Ponadto, wykonujemy biopsje cienkoigłowe pod kontrolą USG, biopsje gruboiogłowe, biopsje stereo pod mammografem i USG – wyjaśnia dr Czech.

 

 

Kto może się przebadać?

Z pomocy ośrodka może skorzystać każda pełnoletnia osoba. Dotyczy to osób, które zaniepokoją zmiany w piersi, będą chciały przebadać się profilaktycznie czy też są już po leczeniu onkologicznym i będą wymagać wieloletnich, systematycznych kontroli u onkologa. Do lekarza onkologa nie potrzeba skierowania.

Każda pacjentka będzie miała wykonaną mammografię lub USG piersi. Zbada ją lekarz onkolog lub chirurg onkolog. W przypadku wykrycia niepokojących zmian, rozpocznie się pełna i szybka diagnostyka onkologiczna zakończona konsylium lekarskim i zaplanowanym leczeniem przez wielodyscyplinarny zespół lekarzy specjalistów. W razie stwierdzenia przez konsylium lekarskie procesu chorobowego zostanie natychmiast włączone leczenie. Pacjentka będzie objęta kompleksową i zintegrowaną opieką od początku procesu diagnostycznego poprzez leczenie i następnie kontrole. Będzie cały czas pod opieką tego samego, wybranego przez siebie lekarza prowadzącego. Dzięki temu pacjentka ma większe zaufanie do specjalisty, czuje się pewniej, co w konsekwencji obniża stres.

 

Precyzyjny mammograf 3 D

Badanie trwa dłużej, ale pacjentka otrzymuje mniejszą dawkę promieniowania i mniejszy dyskomfort podczas uciskania piersi. Zdjęcia w 3D są przydatne dla młodych kobiet z trudną budową piersi lub obciążonych genetycznie. Nowoczesny aparat jest o 20-30 proc. bardziej czuły na wykrycie. Podczas badania aparat obraca się, dzięki czemu wykonywana jest seria zdjęć piersi pod różnym kątem. Można potem nałożyć te obrazy na siebie i stworzyć trójwymiarowy zrekonstruowany obraz piersi, co dla radiologa opisującego badania daje możliwość precyzyjnej oceny potencjalnych zmian. Jest to też ważne dla chirurgów onkologów wykonujących zabiegi. Natomiast mammografia spektralna polega na podaniu w czasie badania kontrastu, który pozwala na obejrzenie zmian pod kątem czynnościowym. Pokazuje nieprawidłowe unaczynienie zmian nowotworowych. Możliwość wykonania takiego badania jest szczególnie ważna w przypadku oceny rozległości zmian przed rozpoczęciem leczenia i podczas oceny reakcji zmiany nowotworowej na leczenie oraz oceny zmian niejednoznacznych w badaniu USG i mammografii.

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.